Ar nusikaltęs ir bausmę atliekantis žmogus mūsų visuomenėje pasmerktas, ar jam leidžiama pasitaisyti ir įrodyti, kad gali gyventi kitaip? Kauno apygardos probacijos tarnybos Jurbarko skyriaus inspektorė Inga Molevaitė, sugalvojanti vis naujų socialinių akcijų, įsitikinusi, kad padėdami nuteistiesiems atsitiesti mes patys galime jaustis saugesni.
Pakvietė vyrus
Daugiau nei prieš metus I. Molevaitė įgyvendino projektą „Galiu gyventi kitaip“. Tada probacijos įskaitoje esančios ar buvusios moterys buvo nemokamai papuoštos naujais rūbais bei padailintos grožio salono meistrų. Dabar atėjo eilė pasirūpinti vyrais.
Pareigūnė sumanė projektą „Keisk save per sportą“, prie kurio prisijungė sporto klubas „Energy Gym“. Priešvelykinės savaitės trečiadienį į šį klubą, lydimi projekto sumanytojos ir jos kolegės inspektorės Ingos Matulevičienės, atvyko penki tarnybos prižiūrimi asmenys. „Tikėjausi, kad jų bus daugiau, tačiau ateiti pasiryžo patys motyvuočiausi, drąsiausi“, – išdrįsusiais dalyvauti projekte nuteistaisiais džiaugėsi I. Molevaitė.
Probacijos klientai – ne tik nuteisti asmenys, bet dažnai turintys ir priklausomybės nuo alkoholio problemų. Pareigūnė, kuriai tėvai nuo vaikystės įskiepijo meilę sportui, mano, kad vieną malonumą galima pakeisti kitu – svaigalų vartojimą sportu. Sporto salėje tik iš pradžių būna nejauku, o netrukus susirandi pažįstamų, čia skamba juokas, liejasi kalbos, iš salės išeini palikęs visus blogus jausmus.
Nusikaltusiųjų šeimose dažni nesutarimai, jie turi tik keletą draugų, todėl gėrimas tampa vienintele pramoga. „Aš jiems sakau: išeikite į žmones, pažiūrėkite, kaip gyvena kiti, pabandykite naujų dalykų“, – sako I. Molevaitė.
Alkoholis ir smurtas
Šie žmonės užaugę šeimose, kuriose buvo piktnaudžiaujama alkoholiu, vaikai buvo auginami be meilės, tad nieko stebėtina, kad tokios šeimos modelį jie perkėlė ir į savo šeimą. Šalia alkoholio beveik visada atsiranda ir smurtas artimoje aplinkoje.
Tačiau I. Molevaitė tikina, kad moterys ėmė piktnaudžiauti – norėdamos atsikratyti nepageidaujamo vyro skambina į policiją ir skundžiasi dėl smurto, nors jo visai ir nebuvo. Probacijos įskaitoje yra ir už smurtą nuteistų moterų, tačiau vis tik ranką dažniausiai kelia vyrai. „Gatvėje susimušama retai, tačiau namuose kyla įtampa, kuri prasiveržia smurtu. Mes, pareigūnai, mokome, kaip konfliktą išspręsti be smurto“, – sako pareigūnė.
Jei namuose nuolat kyla konfliktų, pagalbos turi ieškoti abi pusės – probacijos tarnyba gali nukreipti psichologo konsultacijai, o vyrai neigiamų emocijų gali atsikratyti ir sporto salėje.
Ieško pagalbos
Nuo alkoholizmo kenčiantys asmenys nemokamai gydomi Vilniaus priklausomybių ligų centre. Čia jie dvi savaites gydomi vaistais, o dar dvi su jais dirba psichologai, bendrauja žmonės iš Anoniminių alkoholikų draugijos.
Tačiau Probacijos tarnybos inspektorė pasigenda ne tik visuomenės palaikymo, bet ir tarnybų pastangų. Vienas nuteistųjų kreipėsi prašydamas padėti išbristi iš alkoholizmo liūno. Dvi savaites gėręs vyriškis nesugebėjo sustoti. „Aš jį nuvežiau į ligoninės priimamąjį ir paprašiau, kad jam padėtų, tačiau gydytojas tai daryti atsisakė. Jei jis būtų nuvirtęs gatvėje, pagalbos būtų sulaukęs, o jei kreipėsi pats – niekam neberūpi. Štai ir įstaigų bendradarbiavimas“, – sako nusivylusi I. Molevaitė.
Žmogus vis tik išvažiavo gydytis į Vilnių ir dabar bando gyventi blaiviai bei pasiryžo dalyvauti projekte.
Padėti, o ne teisti
Į „Energy Gym“ sporto klubą atėjo 20-34 metų vyriškiai, projekte norėjęs dalyvauti septyniolikmetis negalėjo atvykti dėl finansinių priežasčių. Du nuteistieji – iš miesto, kiti – iš rajono. Beveik visi teisti už smurtą, vienas – atlikęs bausmę už smulkias vagystes.
„Pataisos įstaigos dažnai neatitinka pavadinimo – žmonės ten nesitaiso, o netgi susiburia į gaujas, grįžta dar agresyvesni. Labai džiaugiuosi, kad šis žmogus grįžo ramesnis ir teigiamai nusiteikęs“, – tikina I. Molevaitė. Nors įkalinimo įstaigos dažnai neatlieka joms numatytos perauklėjimo funkcijos, tačiau kito būdo visuomenę apsaugoti nuo nusikalsti linkusių asmenų nėra.
Ar verta skatinti sporto salėse auginti raumenis nusikalsti linkusius asmenis? „Negali pykti, kai visuomenė taip galvoja, tačiau negali žinoti, kaip pasisuks kiekvieno iš mūsų likimas, gyvenimas bet kada gali pateikti siurprizų. Reikia keisti požiūrį į nuteistuosius. Nenurašykime jų, jiems reikia pagalbos“, – tvirtina inspektorė.
Sportas sudomino
Sporto klube vyriškius apsiėmė pamokyti treneris Justas Kerulis. Iš pradžių gana susikaustę vyrai noriai pradėjo apšilimo pratimus, atsigavo ir pralinksmėjo treneriui demonstruojant, kaip naudotis įvairiais sporto įrengimais.
Iš penkių projekto dalyvių du anksčiau sportuodavo, todėl jiems nebuvo naujiena, kaip elgtis sporto salėje. Vienam vaikinui diagnozuota stuburo išvarža, todėl jam buvo parinkti specialūs pratimai.
„Vaikinai nesiskundė, kad jiems sunku. Mielai sportavo, kai kurie puikiai žino, ką ir kaip daryti. Buvo visai smagu su jais padirbėti“, – sakė J. Kerulis. Pora nuteistųjų rimtai susidomėjo galimybe sportuoti šiame klube – klausė apie darbo laiką, kainas. Klubo savininkas Karolis Ramanauskas pažadėjo šio projekto dalyviams pritaikyti dideles nuolaidas, jei jie sugalvotų sportuoti ir toliau.
Įkvėpti pavyzdžių
„Turime daug pavyzdžių, kaip žmonės iš alkoholizmo išsikapstė per sportą. Kodėl nesuteikti galimybės pamėginti?“ – mano I. Molevaitė. Projekto dalyviams tą dieną buvo surengtas dar vienas motyvacinis susitikimas.
Pasikalbėti su jais atvyko jaunas žmogus iš Anoniminių alkoholikų draugijos. Jam pavyko išbristi iš alkoholizmo liūno, nors ir dabar jo darbas susijęs su pramogomis, šalia visada būna daug žmonių, gėrimų. Pasidalyti patirtimi ir parodyti, kad viskas įmanoma – tokia buvo jo užduotis.
Gyvenimo skriausti, suklupę asmenys taip pat turi teisę į kokybišką gyvenimą. Tarnybų, visuomenės ištiesta pagalbos ranka skatins motyvaciją kažko siekti, galbūt atgrasys nuo nusikaltimų, tada ir aplinkiniai bus saugesni. „Sveikame kūne – sveika siela, o tuo pačiu ir protas“, – savo projekto prasme įsitikinusi I. Molevaitė.
Jūratė Stanaitienė