Vasario 27 d. Nemune ties Kaunu rastoms šešioms negyvoms gulbėms nustatytas itin pavojingas paukščių gripas. Vos po kelių dienų, kovo 1-ąją, ta pati liga nustatyta dar keliems paukščiams. Nors ši viruso atmaina žmogui nepavojinga, auginamiems naminiams paukščiams toks susirgimas bus lemtingas. Kilus ligos protrūkiui teks sunaikinti ne tik ūkyje auginamus sparnuočius, bet ir visus naminius paukščius trijų kilometrų spinduliu.
Tokio tipo virusas Lietuvoje nustatytas pirmą kartą. Apie pastebėtą leisgyvę gulbę Nemuno pakrantėje pranešė ten vaikščiojęs pilietis. Šioje vietovėje gausiai būriuojasi vandens paukščiai, žmonės lesina gulbes ir antis. Veterinarijos specialistams atvykus į nurodytą vietą šalia kritusios gulbės rastos dar 5 gulbių gaišenos.
Kovo 1 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus į elektros laidus atsitrenkusių gulbių nebylių kūnus nustatyta ta pati liga.
Visoms kritusioms gulbėms nustatytas H5N8 tipo paukščių gripo virusas.
Nuo 2016 m. spalio iki šių metų vasario pabaigos Europos Sąjungoje nustatyta 830 paukščių gripo židinių paukščių laikymo vietose ir sunaikinta beveik aštuoni milijonai paukščių. Tarp laukinių paukščių šis virusas nustatytas 960 vietų, taip pat 35 vietose nelaisvėje laikomiems laukiniams paukščiams.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Jurbarko padalinio viršininko Algirdo Pociaus, kadangi ligos atvejai nustatyti visiškai šalia Jurbarko – Kaune ir Rusijos Kaliningrado srityje, rajonas patenka į didelės rizikos zoną.
Todėl nuostolių norintys išvengti žmonės privalo imtis saugos priemonių. Dalis jų – tokios pačios, kaip ir nuo afrikinio maro norintiems gyvulius apsaugoti kiaulių augintojams.
„Prasidėjo paukščių migracija, todėl virusas gali būti perneštas labai greitai, lengvai ir dideliu atstumu. Pagrindinė saugos taisyklė, kurios turi laikytis paukščių augintojai – jokių sparnuočių kontaktų su išore. Negalima net vandens iš atvirų telkinių duoti gerti, nes jei jame bus pabuvoję sergantys paukščiai arba praskrendant atlikę gamtinį reikalą, kuris nukrito į vandenį, pasekmės gali būti liūdnos“, – ligos pavojingumą pabrėžė A. Pocius.
Specialistas ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtus kritusius paukščius. Tai galima padaryti paskambinus telefonais 8 (447) 72 554 ir 72 553 Jurbarko tarnybai arba bendruoju VMVT numeriu, kuriuo atsiliepiama visą parą – 8 (800) 40 403.
„Pastebėjus negyvą paukštį jokiu būdu negalima jo liesti. Geriau net neiti artyn, kad nebūtų jokio kontakto. Tiesiog praneškite mums“, – prašė A. Pocius.
Reikalavimas pranešti apie kritusius paukščius galioja ir juos auginantiems žmonėms. Tiesa, dėl vienos negyvos vištos kreiptis nereikia. Tačiau, jei nedideliame pulke krito du paukščiai, vertėtų kviesti specialistus.
Dėl paukščių migracijos nuo kovo 1 d. mažiausiai mėnesiui įsigaliojo tam tikri draudimai paukščių augintojams. Jais nurodoma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais.
„Svarbu, kad lauko aikštelė būtų su stogu. Ji gali būti iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu. Geriausiai būtų pasirūpinti taip, kad ir iš viršaus niekas negalėtų patekti. Taip pat itin svarbu apriboti“, – sakė A. Pocius.
Jei vis dėlto liga ūkyje bus nustatyta, visi paukščiai, produkcija, kiaušiniai, lesalai, pakratai ir menkavertis inventorius bus sunaikinti.
Aplinkui židinius nustatomos apsaugos ir priežiūros zonos, gali būti priimtas sprendimas trijų kilometrų spinduliu išnaikinti naminius paukščius ūkiuose, kuriuose neįmanoma įdiegti biologinio saugumo priemonių.
„ŠVIESOS“ inform.