Vakar vykusiame pirmajame posėdyje prisiekė naujai išrinktos savivaldybės tarybos nariai ir rajono meras Skirmantas Mockevičius. Startavusios 2015-2019 metų kadencijos savivaldybės taryboje dirbs Liberalų sąjūdžio, socialdemokratų, Darbo partijos, konservatorių, partijos Tvarka ir teisingumas, Lietuvos liaudies partijos ir visuomeninio rinkimų komiteto „Jaunoji karta“ atstovai.
Pirmąjį posėdį pradėjo ir priesaikas priėmė Jurbarko apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Vitalija Juzėnienė. Ji rajono politikams linkėjo konstruktyvaus darbo.
Rajono tarybos nario ženkleliais pasipuošė ne visi per rinkimus kovo 1-ąją mandatus laimėję politikai. Iki pirmojo posėdžio savivaldybės tarybos nario mandatų atsisakė du socialdemokratai – į merus ir tarybos narius kandidatavusi savivaldybės kontrolierė Vida Rekešienė ir atsilaisvinusią vietą eilės tvarka pagal kandidatų sąrašą turėjęs užimti Artūras Šimkus. Mandato negavo ir Darbo partijos narė Vilma Venslauskienė, Vyriausiajai rinkimų komisijai nustačius, kad jos naudai buvo perkami rinkėjų balsai.
Atsisakė mandatų
V. Rekešienės sprendimą atsisakyti mandato lėmė dvi priežastys – dirbdama savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos vadove tarybos narės pareigų ji prisiimti negali. Antra – partijos planai. V. Rekešienė sutiko kandidatuoti į savivaldybės administracijos direktoriaus postą.
Atsisakyti tarybos nario mandato savų priežasčių turėjo ir A. Šimkus. Vilniuje gyvenantis ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotoju dirbantis A. Šimkus teigia, kad atstumas nuo sostinės iki Jurbarko tikrai nebūtų kliūtis darbui rajono taryboje. Rinkėjų simpatijų sulaukęs jaunasis politikas nurodė daug rimtesnes priežastis. Pasak A. Šimkaus, partijos skyriuje įsivyravo įtampa, pyktis ir intrigos. „Man tai nepriimtina, kaip ir sudaryta valdančioji koalicija. Nesinori dalyvauti nesąžiningoje politikoje. Man ne pakeliui su balsus pirkusia Darbo partija. Paskelbtas Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimas apie panaikintus mandatus gėdą daro visai valdančiajai daugumai. Tie tarybos nariai, kurie į koalicijos partnerius priima rinkėjus papirkinėjusią partiją, tegul ir dirba“, – sakė A. Šimkus. Jis įsitikinęs, kad priėmė teisingą sprendimą, kuriam pritars už jį balsavę žmonės.
Iš tarybos narių dar iki priesaikos pasitraukus dviems socialdemokratams, Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu tarybos nare tapo partijos bičiulė Antanina Tunaitienė.
Pakoregavo tarybos sąrašą
Tarybos narių sąrašą balandžio 8 d. pakoregavo Vyriausioji rinkimų komisija. Paaiškėjus, kad buvo perkami rinkėjų balsai, VRK panaikino Darbo partijos narės Vilmos Venslauskienės mandatą ir iš šios partijos kandidatų sąrašų išbraukė Laurą Icikevičienę. Gėdos spalvomis Darbo partijos portretą papildęs VRK sprendimas priimtas nustačius šiurkščius rinkimų teisės pažeidimus, tačiau rinkėjai laukia ir Marijampolės apskirties vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus atliekamo ikiteisminio tyrimo išvadų. Priežastis ta pati – įtarimai pirkus balsus darbiečių V. Venslauskienės ir L. Icikevičienės naudai.
Darbo partija savivaldybės taryboje turi keturis mandatus. V. Venslauskienei ir L. Icikevičienei praradus galimybę patekti į rajono tarybą, pagal kandidatų sąrašo eilę darbiečių gretas papildė Vidmanta Marcinkevičienė.
Apskundė VRK sprendimą
Paaiškėjus balsų pirkimo faktams, Lietuvos liaudies partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Gintaris Stoškus Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą dėl V. Venslauskienės ir L. Icikevičienės balandžio 10 d. apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui. G. Stoškaus įsitikinimu, VRK turėjo šį faktą įvertinti kur kas plačiau, o ne tik dvi Darbo partijos nares išbraukti iš kandidatų sąrašo.
Šiurkštūs Savivaldybių tarybų įstatymo pažeidimai dėl balsų pirkimo verčia suabejoti rinkimų rezultatais. Juo labiau kad VRK narių Juliaus Jasaičio ir Elenos Masnevaitės parengtoje išvadoje įvardijama, kad ikiteisminio tyrimo medžiaga leidžia įtarti rinkėjų balsus pirkus ne tik dvi iš sąrašo pašalintas Darbo partijos atstoves. Pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos surinktą medžiagą, rinkėjai specialiai paruoštų lapelių pagalba buvo paprotinti reitinguoti ne tik 4 ir 9 Darbo partijos sąrašo numerį, bet ir 1 (Romansas Dragūnavičius), 6 (Vilma Čepulienė), 7 (Arūnas Čepulis), 15 (Vitalija Šaltinienė), 30 (Gitanas Vasilevičius).
VRK išvadoje akcentuojama, kad galimiems rinkėjams buvo siūlomas toks pat atlygis – alus ir pora eurų. Komisijos posėdyje nebuvo pateikta informacijos, kad įtarimai dėl balsų pirkimo šių kandidatų naudai nepasitvirtino ar ikiteisminis tyrimas jų atžvilgiu nevykdomas.
„Rinkimai turi būti demokratiški ir teisėti, jų rezultatai neturi kelti abejonių“, – sakė G. Stoškus. Jo nuomone, pripažinusi negaliojančiais už V. Venslauskienę paduotus 400 rinkimų reitingo balsų, VRK turėjo šiuos balsus pripažinti negaliojančiais ir atimti iš Darbo partijos kandidatų sąrašo gautų balsų skaičiaus. Darbo partija rajono taryboje gavo keturis mandatus, tačiau jei balsai būtų perskaičiuoti, teliktų trys. „Tai iš esmės keistų rinkimų rezultatus daugiamandatėje apygardoje, bet leistų nustatyti tikrus ir teisingus rinkimų rezultatus. Įvertinus papirkimų mastą Darbo partijos kandidatų naudai, reikėtų spręsti klausimą dėl Jurbarko apygardos rinkimų rezultatų ar jų dalies pripažinimo negaliojančiais“, – sakė G. Stoškus.
Vyriausiojo administracinio teismo politikas prašo naikinti VRK balandžio 8 d. sprendimą, priimtą tik dėl dviejų darbiečių, ir įpareigoti Vyriausiąją rinkimų komisiją nustatyti tikrus ir teisingus Jurbarko rajono savivaldybės tarybos rinkimų rezultatus.
Išsidalijo postus
Nors paaiškėję balsų pirkimo atvejai sukėlė abejonių rinkimų rezultatais, naujosios tarybos valdančioji dauguma kol kas atsitvėrusi tylos siena. Koaliciją dar prieš antrąjį mero rinkimų turą socialdemokratų iniciatyva sudarė Darbo partija, konservatoriai, partija Tvarka ir teisingumas, rinkimų komitetas „Jaunoji karta“ ir kandidatas į tarybos narius – merus S. Mockevičius. Rajono meru tapęs S. Mockevičius ne kartą viešai tvirtino, kad jis dirbs su tokia taryba, kokią jam išrinks žmonės. Tačiau vargu ar ši tyla yra pateisinama paaiškėjus šiurkštiems įstatymo pažeidimams.
Pirmajame posėdyje prisiekę rajono tarybos nariai ėmėsi darbo – postų dalybų. Rajono mero pavaduotoju išrinktas Darbo partijos atstovas Saulius Lapėnas, jo kandidatūrai pritarė penkiolika tarybos narių, dešimt balsavo prieš. Savivaldybės administracijos direktore išrinkta socialdemokratė V. Rekešienė. Už ją balsavo 16 tarybos narių, septyni – prieš.
Jolita Pileckienė