Išsaugoti viltį ir gyvybę – net tada, kai su gyvenimu, rodos, besieja plonytė gija, padeda medikų profesionalumas, bet ne mažiau – ir medicininė įranga, leidžianti greitai apžiūrėti, ištirti ir nedelsiant pagelbėti. Jurbarko ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrius, kuriame pirmiausia atsiduria visi, kuriems padėti reikia tuoj pat, atnaujintas ir modernizuotas įgyvendinus Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis finansuotą projektą. Jo nauda džiaugiasi ir medikai, ir pacientai.
Ligoninės priėmimo skyrius – vieta, kur su viltimi skubama prireikus neatidėliotinos medikų pagalbos, kai registruotis ir laukti eilėje jau nėra kada. VšĮ Jurbarko ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje darbas nenutrūksta visą parą, o medikai kiekvieną akimirką pasiruošę padėti.
2013 m. spalio 1 d. baigtas įgyvendinti ES sanglaudos skatinimo veiksmų programos projektas „VšĮ Jurbarko ligoninės paslaugų kokybės gerinimas modernizuojant ambulatorinių, ambulatorinės reabilitacijos, palaikomojo gydymo ir slaugos, priėmimo-skubios pagalbos bei chirurgijos infrastruktūrą“ žymiai pagerino teikiamų paslaugų kokybę visoje ligoninėje, taip pat ir Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje.
„Įgyvendintas labai didelis projektas – bendra jo vertė beveik 5 mln. litų. Projektas apėmė ir konsultacinę polikliniką, rekonstruotas slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, suremontuotos ambulatorinės reabilitacijos, dienos chirurgijos skyrių patalpos, terapiniame skyriuje įrengta paliatyviosios pagalbos palata. Šio projekto rezultatas – ir neatpažįstamai pasikeitęs Priėmimo-skubios pagalbos skyrius: rekonstruotos patalpos ir skyrius aprūpintas modernia medicinine įranga“, – pasakojo Jurbarko ligoninės vyriausiasis gydytojas Aivaras Šlekys.
Projekto lėšomis Priėmimo-skubios pagalbos skyrius suremontuotas ir rekonstruotas: įrengtas ligonių priėmimo boksas, atskiras – vaikų priėmimui, dviejų vietų pacientų stebėjimo palata, kompiuterizuota registratūra, atnaujintos sanitarinės bei personalo buitinės patalpos. Remonto darbų atlikta už 30 tūkst. litų.
Automatines laukujes duris pastebėjo ne tik turintieji patekti į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Įrengus automatines duris nebeliko įėjimo per priėmimo skyrių į kitus ligoninės skyrius, todėl nebetrukdomas sunkiems ligoniams pagalbą teikiančio medicinos personalo darbas.
Visos Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus patalpos stebimos vaizdo kameromis.
Projekto „VšĮ Jurbarko ligoninės paslaugų kokybės gerinimas modernizuojant ambulatorinių, ambulatorinės reabilitacijos, palaikomojo gydymo ir slaugos, priėmimo-skubios pagalbos bei chirurgijos infrastruktūrą“ lėšomis Priėmimo-skubios pagalbos skyriui nupirkta naujos medicininės įrangos už 113068,45 litų.
Skyrius gavo naują defibriliatorių, kuris reikalingas širdies ritmui atkurti ar ligonį gaivinti klinikinės mirties atveju. Įsigytas plaučių ventiliacijos aparatas, du monitoriai, skirti sekti širdies darbą ir kitas gyvybines funkcijas, siurblys skysčių išsiurbimui.
Perkant vežimėlių ligoniams vežti savo lėšų prie projektinių pridėjo ir ligoninė, taip pat ligoninė nupirko kompiuterių elektroninei pacientų registracijai, dabar visus registracijos duomenis iškart mato ir Klaipėdos teritorinė ligonių kasa.
Į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių patenka asmenys po traumų, avarijų ar kitokių nelaimių, taip pat staiga ir sunkiai sunegalavę – jiems reikia pagalbos nedelsiant. Projektas sukūrė žymiai geresnes, patogesnes darbo sąlygas Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus medikams, vadinasi, ir galimybę kuo skubiau ir geriau padėti pacientams.
„Mes savo pacientus, kuriems reikalingas gydymas stacionare, stengiamės paguldyti į skyrių per 15-20 minučių, ir tik retais atvejais, kai reikalinga daugiau tyrimų, tai užtrunka ilgiau. O ypač skubiais atvejais į reanimacijos palatą pacientai gabenami tiesiai iš greitosios pagalbos automobilio“, – sakė gyd. Česlovas Jonas Siaurusaitis, Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas.
Nuo 1993 m. šiame skyriuje dirbantis gydytojas teigė, kad čia visada buvo būtiniausia skubiai pagalbai teikti aparatūra, bet pastaruoju metu jau buvo morališkai pasenusi. Pasak skyriaus vedėjo, maloniau dirbti atnaujintose ir žymiai erdvesnėse patalpose, o nauja aparatūra užtikrina geresnę paslaugų kokybę.
Jurbarko ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje pasikeisdami dirba 12 vidaus ligų gydytojų (4,5 etato), nuolat budi chirurgas, pediatras, esant reikalui iškviečiami kiti gydytojai specialistai. Nuolatos gydytojai dirba ir reanimacinėje palatoje. Skyriuje taip pat dirba 9 slaugytojos ir 5 slaugytojų padėjėjos.
Praėjusiais, 2014-aisiais, metais Jurbarko ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje iš viso priimta 10285 pacientai, iš jų 4221 paguldyti stacionariai gydyti įvairiuose ligoninės skyriuose.
Visi pacientai – ir atgabenti greitosios pagalbos automobiliais, ir atvežti artimųjų ar atvykę patys – Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje yra apžiūrimi, ištiriami ir, įvertinus jų būklę, priimamas sprendimas: vieni guldomi į ligoninę, kiti, jei būklė neaiški ar nustatomas sveikatos sutrikimas, kuris negali būti gydomas II lygio sveikatos įstaigoje, vežami į aukštesnio lygio gydymo įstaigas. Į Kauno klinikas vežamų pacientų, pasak gyd. Č. J. Siaurusaičio, būna kasdien ir ne po vieną. Dėl kokių indikacijų ir kokios medicinos procedūros ir operacijos negali būti atliekamos II lygio gydymo įstaigoje, kokia yra VšĮ Jurbarko ligoninė, nustatyta sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
Kitiems pacientams paskiriamas ambulatorinis gydymas – pernai tokių buvo 6064. Tačiau į šį skaičių, kaip pastebi Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas, įeina ir atgabentieji pagal iškvietimus bendrosios pagalbos telefonu ir ne visiems jiems reikalinga skubi medikų pagalba.
Ne visiems ligoniams, besikreipiantiems į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, yra reikalinga skubi pagalba, todėl, pasak gyd. Č. J. Siaurusaičio, jie turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, jei jis tuo metu dirba. Tai susiję su apmokėjimu. Ligonių kasos apmoka tik būtinąjį skubios pagalbos suteikimą. Jei Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus gydytojai nenustato, kad skubi pagalba yra būtina, už suteiktas paslaugas turi mokėti pirminės sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje pacientas yra prisirašęs.
Kitų rajonų gyventojai ir europinio sveikatos draudimo neturintys užsieniečiai, jei Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje jiems nenustatytas būtinosios pagalbos poreikis, už paslaugą turi susimokėti patys. Pasak Č. J. Siaurusaičio, tokių atvejų ir net konfliktų su mokėti nenorinčiais pacientais, pasitaiko.
Tik už būtinosios skubiosios medicininės pagalbos suteikimą ligoninei moka ligonių kasos. Pasak vyr. gydytojo A. Šlekio, paslaugos Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje yra brangios ir ne visada iš ligonių kasų gautas finansavimas kompensuoja išlaidas, skirtumą tenka padengti kitomis ligoninės lėšomis.
Tačiau žmogaus sveikata, o juolab gyvybė – neįkainojama, todėl išgirdę greitosios pagalbos sireną Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus medikai skuba gelbėti ir neskaičiuoja, kiek tai kainuos.
Danutė Karopčikienė
Pirmiausia reikia pakeisti priėmimo skyriuje moderniais darbuotojais, o tik po to galvoti apie įranga. Dirbant dabartiniams darbuotojams ir toliau jokia modernizacija nesuveiks.