Lapkritį Kauno regiono aplinkos apsaugos departamente pasirašyta sutartis dėl nemalonių kvapų iš Dainių kiaulių fermų mažinimo neįtikino savivaldybės tarybos politikų. Opozicinei mažumai pasirodė, kad tai tėra priešrinkiminis akių dūmimas, neturintis nieko bendra su kova prieš smarvę. Be to, politikai mano, kad be tarybos žinios pasirašydamas sutartį rajono meras Ričardas Juška pažeidė Vietos savivaldos įstatymą ir viršijo merui suteiktus įgaliojimus.
Įžiūrėjo rinkimų įtaką
Pretekstas politikų diskusijoms atsirado savivaldybės administracijos Juridiniam skyriui paprašius tarybos patvirtinti R. Juškos pasirašytą sutartį.
Priminsime, kad lapkričio 12 d. oficialiame savivaldybės administracijos interneto tinklalapyje buvo paskelbta informacija, jog rajono meras R. Juška Kauno aplinkos apsaugos departamente pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl nemalonių kvapų mažinimo Dainių kiaulių komplekse. Kartu su UAB „Dainiai“ ir Jurbarko savivaldybe sutartį įgyvendins Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas, Aplinkos vadybos ir audito institutas, Dainių kaimo bendruomenė „Prie užtvankos“ ir Kauno rajono bendruomenių sąjunga.
Pasirašydamas susitarimą UAB „Dainiai“ direktorius Kasparas Jurevičius įsipareigojo iki ateinančių metų sausio 15 d. Aplinkos vadybos ir audito institutui pateikti informaciją apie turimą fermų plotą, gyvulių skaičių bei šiemet kas mėnesį sukaupto mėšlo kiekį, 2015 m. pagal Žemės ūkio rūmų parengtas rekomendacijas nuolat vykdyti kiaulių fermų, įrangos ir gyvulių higienizaciją probiotinėmis kompozicijomis, įterpti jų į pašarus bei apdoroti šiomis medžiagomis rezervuaruose sukauptą skystą mėšlą. Aplinkos vadybos ir audito instituto mokslininkai ateinančią vasarą kiaulių komplekse atliks išlakų matavimus, Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas įsipareigojo vasaros mėnesiais matuoti amoniako koncentraciją aplinkos ore. Jurbarko r. savivaldybė ir Kauno rajono bendruomenių sąjunga kas pusmetį rengs visų sutarties šalių pasitarimą ir aptars pasiektus rezultatus.
Iš pateiktos informacijos atrodė, kad ateinančią vasarą Jurbarke tikrai nebesmirdės – juk būtų negražu abejoti naujausiais mokslo atradimais. Tačiau pradėjus svarstyti sutartį savivaldybės tarybos komitetuose paaiškėjo, kad sutarties autoriai nutylėjo faktą, jog UAB „Dainiai“ ir praėjusią vasarą jau naudojo probiotikus – purškė jais lagūnas ir dėjo jų į kiaulių pašarus. Tačiau smarvė miesto gyventojams kaip ir kasmet rietė nosį.
Pirmieji apie tai prabilo Jurbarko rajono verslininkų organizacijos nariai, savivaldybės tarybai pateikę pareiškimą, kuriame atvirai pasakė, kad visuomenė yra klaidinama, o pažadas mažinti nemalonius kvapus tėra priešrinkiminis akių dūmimas. „Iš to galima daryti tiktai vieną faktą: kol atšils oras ir, nepaisant probiotikų naudojimo, pradės sklisti smarvė, savivaldybių rinkimai jau bus praėję, o Jurbarkų ir Jurbarko gyventojams eilinį kartą bus mandagiai nušluostyta nosis. Nejaugi siekiui išlikti valdžioje visos priemonės geros?“ – klausiama Jurbarko rajono verslininkų organizacijos pareiškime.
Ne visiems smarvė kenkia
Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komiteto nariai pripažino, kad sutartis vienu aspektu tikrai gera: pagaliau ir rajono meras R. Juška, ir UAB „Dainiai“ direktorius K. Jurevičius, ir net Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento vadovai pripažino, jog kiaulių komplekso fermos skleidžia nemalonią smarvę. Tokio pripažinimo jurbarkiečiai laukė bene dešimtmetį.
Tačiau šiame komitete net ir rajono mero šalininkai suabejojo, ar savivaldybei tokios sutarties reikėjo. „Man kyla abejonių – kam ta savivaldybė? Ar nebuvo galima be jos apsieiti?“ – klausė komiteto pirmininkas darbietis Romansas Dragūnavičius.
Tarybos narys Jonas Bučinskas suabejojo, ar sutartis bus teisingai vykdoma, nes viskas priklausys nuo vieno partnerio: „Pats Kasparas skaičiuos, pats augina, pats duomenis teiks. Kas toks dievas bus tuos paršiukus, tuos paršus, tas kiaules suskaičiuoti? Jai atvirai žaidžiam, tai atvirai.“ J. Bučinsko nuomone, kontrolę ir atsakomybę turėjo prisiimti savivaldybė.
R. Juška ironiškai pasiūlė netvirtinti sutarties ir net įpareigoti jį šią sutartį atšaukti. „Departamentas įsipareigoja atlikti matavimus, ko visada reikalavote iš savivaldybės. O kai tai yra sutartyje, pasirodo, kad praktiškai nereikalinga. Antrą kartą sakau, kokia nauda bus: birželį, liepą ir rugpjūtį bus atlikti tyrimai, institutas teiks metodines rekomendacijas ir visa tai bus apibendrinta – vyks pasitarimas“, – aiškino R. Juška.
Meras tikino, kad Verslininkų organizacijos rašte įvardintos konkrečios datos, kada probiotikai buvo naudojami, reiškia tai, kad jie nebuvo naudojami visą laiką, o tik epizodiškai, kaip bandymas. „Yra žodis „pastoviai“ – o jūs diskutuojat. Perskaitykit sutartį prieš ją kritikuodami“, – tarybos nariams siūlė R. Juška.
J. Bučinskas pareiškė, kad įmonė negali nenaudoti probiotikų, nes pelną daro iš žmonių sveikatos. Toks pareiškimas labai nepatiko Vidmantui Juzėnui: „Kas tau nurodė, kad čia labai kenkia? Kas ištyrė, kad kenkia sveikatai?“
Pasistengė prieš rikimus?
Nors daugelis tarybos narių trumputę sutartį tikrai buvo perskaitę, diskusijų nepavyko išvengti ir tarybos posėdyje. Impulsą joms davė mero prašymas sprendime pakeisti sutarties pavadinimą, nes iš Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento atsiųstame originale buvo nurodytas ne toks, kaip projekte – „Dėl kvapų mažinimo iš UAB „Dainiai“ fermų“. Sutarties pavadinime neliko žodžio „nemalonių“.
Zita Sorokienė stebėjosi, kaip galima pritarti jau pasirašytai sutarčiai, ir tikino, kad prašymas pakeisti sutarties pavadinimą jai atrodo juokingas – juk tai ne laiškutis močiutei į kaimą. „Meras pažeidė Vietos savivaldos įstatymą, nusispjovė į tarybos valią, vienas priėmė sprendimą pasirašyti sutartį, o paskui mums, kaip darželinukams, pateikė projektą, kad pritartume. Sutartis galimai suklastota – skiriasi projektinis ir pasirašytas tekstas, kai kurie punktai neatitinka tikrovės ir dėl to man atrodo, kad tai politinė priemonė, priešrinkiminis mero šou“, – dėstė savo mintis Z. Sorokienė.
Tarybos narė atkreipė kolegų dėmesį, kad sutartyje įtvirtinta siekiamybė 2015 m. fermose ir pašaruose naudoti probiotikus, nors iš tiesų jau jie naudojami, o Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento pažadas atlikti tyrimus vasaros mėnesiais, Z. Sorokienės nuomone, yra visiškai niekinis, nes ir be sutarties tas pats daroma.
„Meras nekreipė dėmesio į žmonių reikalavimus: kiekvieną kartą aiškino, kad nieko dėl smarvės negali padaryti, nes „Dainiai“ – privati įmonė. Kaltino mus politikavimu, o dabar, prieš rinkimus, nuvažiavo, susirado Kauno bendruomenę, kuri su mūsų problemomis neturi nieko bendro. Tas institutas – viešoji įstaiga, sukurta Pramoninkų konfederacijos, dirba keturi žmonės. Valstybės kapitalo ten nėra nė lašo. Paskaitykit dokumentus, pažiūrėkit sutarties originalą, pasikalbėkit su ją pasirašiusiais žmonėmis – ir jums taip pat paaiškės, kad tai tik mero noras pasirodyti prieš rinkimus geru. Sutartis reikalinga, bet turėjo atvažiuoti, paaiškinti, kokia yra praktika, ką jau padarė, kokia bus nauda. Dabar atrodo, kad meras gavo laiškutį ir nulėkė. Taip negali būti“, – piktinosi tarybos narė.
Apgautas pasijuto ir Algirdas Gudaitis, suabejojęs, ar meras, komitete aiškinęs, jog probiotikai fermose buvo naudojami tik penkis kartus, skaitė Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento raštą, kuriame aiškiai išdėstyta, jog šie preparatai jau keletą metų dedami į kiaulių pašarą. „Tai kaip čia bus – normą padidins, kad kvapų nebūtų? Prieš keletą metų pasodino kelis medelius, dabar jau turbūt jie smarkiai blokuoja kvapų patekimą į Jurbarką. Jei dar į pašarus įmaišysim – gal pas mus jau „šanel“ kvepės? Sutartis yra, darbai turi būti vykdomi, bet tų darbų atlikėjai man labai neaiškūs. Kažkokia viešoji įstaiga, Kauno bendruomenė… Manau, kad meras tokios sutarties neturėjo pasirašyti, kol taryba jo neįpareigojo“, – įsitikinęs A. Gudaitis.
Kritikų balso valdančioji dauguma neišgirdo – vieningai paspaudė balsavimo mygtukus už sutarties įteisinimą. Tai Jurbarke įprastas būdas įteisinti net labiausiai abejotinus sprendimus.
Smarvė dar nieko nenužudė
Daugelis tarybos narių tikėjosi išgirsti, ką apie sutartį mano jų kolega, UAB „Dainiai“ direktorius K. Jurevičius – kas geriau už jį gali žinoti įmonės patirtį ir numanyti planus iš fermų sklindančiai smarvei mažinti.
Nors K. Jurevičius dalyvavo ir Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komiteto, ir savivaldybės tarybos posėdyje, prieš pradedant svarstyti sutarties klausimą iš abiejų posėdžių demonstratyviai išėjo – ir nors po to dar ilgai taryba dirbo, politikas į posėdį nebegrįžo.
Nepanoro UAB „Dainiai“ direktorius išdėstyti savo požiūrio į sutartį ir žurnalistams. Paklausus, ką sutartis duos jurbarkiečiams, K. Jurevičius atšovė, kad su tais, kurie fermų smarvę vadina žudančia, jis nekalba. „Tokius pavadinimus parašote, kad nėra ką sakyti. Aš su tavim nešneku. Įžeidėt mane – kiek čia tų žuvusiųjų yra, jei smarvė tokia žudanti? Jei žudanti, tai šnekėkit su tais, kurie žudo“, – piktinosi gyventojų nuomonę, atrodo, daug metų ignoruojantis Jurbarko politikas.
Vis dėlto K. Jurevičius patvirtino, kad šią vasarą „Dainių“ fermose probiotikai buvo naudojami: „Naudojome ir naudosim. Nuo „Dainių“ nesmirdi.“
Įdomu, ką pasakytų UAB „Dainiai“ direktoriaus geranorišku nusiteikimu mažinti nemalonius kvapus patikėjęs ir sutartį pasirašęs Kauno rajono bendruomenių sąjungos pirmininkas dr. Justinas Rimas? Ar savivaldybės tarybos narių ir visuomenės ignoravimas jam irgi atrodytų geranoriškas?
Daiva BARTKIENĖ