Vinco Grybo memorialinis muziejus dėl čia vykdomų edukacinių projektų jau seniai yra tapęs kūrybingų žmonių traukos centru. Kada beužeitum į muziejų, čia visada kas nors vyksta. Paskutinį spalio savaitgalį muziejuje irgi sklandė kūrybos dvasia. Pirmojo aukšto ekspozicijų salėje suaugusiųjų dailės studijos moterys lipdė kaukes, antrajame aukšte buvo mokoma daryti odinius papuošalus.
„Nežinom, kaip kitur gyvena moterys, o Jurbarke turim ką veikti. Per savaitę dirbame kitus darbus, o šeštadienį skubame į muziejų”, – kalbėjo Romualda Endriukaitienė, Ramutė Bakanienė ir Onutė Siaurusaitienė. Jos ir kitos suaugusiųjų dailės studijos narės jau ne pirmą savaitgalį lipdo kaukes. Jų paroda muziejuje bus gruodžio viduryje, o paskui dekoratyviomis kaukėmis moterys papuoš savo namų interjerą.
Dailininkė Rasa Grybaitė pasakojo, kad sumanymas daryti kaukes kilo gana netikėtai: „Paskambino Lietuvos kino studijoje kuriamo filmo apie kaukę kaip kultūros istorijos fenomeną prodiuserė, iš kažkur girdėjusi, kad muziejuje esame darę Venecijos karnavalo kaukes. Bet tai buvo labai seniai, kai dirbau su vaikais. Pasiūliau moterims – jos imlios naujoms idėjoms.” Taigi moterys šeštadieniais lipdo kaukes, o jų kūrybos procesą filmuoja kino studijos operatoriai.
Pirmiausia dailės studijos narės pasirinko veidus – kas afrikiečio ar indėno, kas Babilono karaliaus Nabuko. Nulipdė juos iš plastilino, o kaukės bus iš popieriaus, padarytos papjė-mašė technika. Prancūziškas šios technikos pavadinimas reiškia – sumaltas popierius. Moterys nemala, naudoja vandenyje tirpstantį tualetinį popierių.
Susikaupusios kruopščiai dirba dailės studijos moterys, vis pasitardamos su vadove Rasa Grybaite, ir neabejoja, kad šeštadienių muziejuje rezultatas džiugins ne tik jas.
Antrajame muziejaus aukšte vyko edukacinis dailės užsiėmimas. „Yra nemažai norinčiųjų sužinoti apie įvairius menus, kūrybos technikas ir pasidaryti ką nors gražaus. Edukaciniai užsiėmimai muziejuje populiarūs. Šį kartą pakviečiau odos menininkę Jurgą Sutkutę, į jos vedamus mokymus susirinko net dvi grupės”, – pasakojo edukacinių renginių organizatorė dailininkė Gabija Viduolytė.
Dailės magistrė Šiaulių dailės galerijos vyriausioji specialistė Jurga Sutkutė teorinėje užsiėmimo dalyje supažindino su praktiniu ir meniniu odos pritaikymu, su odininkų gildijos darbais, senąja odos graviravimo technika, pristatė profesionalų naudojamus įrankius.
Antroji užsiėmimo dalis – praktinė – odinio papuošalo kūrimas sluoksniavimo technika. Užsiėmimo dalyviai piešė eskizą, paskui pasidarė po papuošalą, vadinamą odos akmenėliu. Kaip teigė menininkė J. Sutkutė, tam nereikia kokių ypatingų priemonių ar medžiagų, tik fantazijos, išmonės ir noro kurti.
Danutė Karopčikienė