Praėjusį šeštadienį Tauragės kultūros centro rūmuose šurmuliavo ryškiaspalvė smagi minia. Geriausių mėgėjų teatrų aktoriai, režisieriai, scenografai iš visos Lietuvos susirinko į ketvirtąją mėgėjų teatrų šventę „Tegyvuoja teatras”.
Kasmet vis kitoje Lietuvos apskrityje rengti mėgėjų teatro šventę „Tegyvuoja teatras” idėja kilo 2006-aisiais. Pirmoji šventė įvyko Rokiškyje. Šventės vėliavą Panevėžio apskritis perdavė Šiauliams, pernai teatro mėgėjus svetingai sutiko Telšiai. Iš ten teisę organizuoti šį respublikinį renginį parsivežė tauragiškiai, šeštadienį savo mieste sutikę kelis šimtus smagiai nusiteikusių bičiulių iš 22 Lietuvos mėgėjų teatrų.
Teatralizuotoje šventėje buvo pagerbti ir apdovanoti geriausi praėjusio sezono spektakliai, aktoriai, debiutai, scenografai, ryškiausios nacionalinės dramaturgijos interpretacijos, epizodinių vaidmenų atlikėjai, dailininkai, lėlių teatro puoselėtojai. Į dešimt mėgėjų teatrų nominacijų pretendavo per 40 teatralų. Visiems jiems buvo įteikti Lietuvos liaudies kultūros centro ir Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos diplomai, o geriausiesiems atiteko garbingiausi mėgėjų teatro apdovanojimai – statulėlės „Tegyvuoja teatras”.
Net trims apdovanojimams buvo nominuotas ir vienas geriausių Lietuvoje Jurbarko Konstantino Glinskio teatras.
Šventėje dalyvavusi Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros vedėja, tarptautinio režisūros kurso vadovė, Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos prezidentė docentė Danutė Vaigauskaitė šventai įsitikinusi, kad teatras į šią šventę susirinkusiems žmonėms padeda gyventi. Išgirdusi Scenos kryžiumi apdovanoto režisieriaus Gintaro Varno abejones, ar profesinis teatras gali pakeisti žmogų ir aplinką, D. Vaigauskaitė sakė iškart pagalvojusi, jog mėgėjų teatras keičia ne tik jame esančius žmones, bet ir jų šeimas, draugus.
„Šventai tikiu, kad teatras daro mus gražesnius, geresnius, o mūsų gyvenimą – spalvingesnį. Gaila G. Varno, kad jis ne su mumis!”, – sakė Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos prezidentė. Pasidžiaugusi, kad Lietuvoje teatro tradicijos pradėjo formuotis „nuo pirmo lietuvio, pradėjusio kažką vaizduoti”, D. Vaigauskaitė priminė, jog mėgėjų teatrui klestėti nesutrukdė net sovietmetis. 1959 metais Lietuvoje gimė penki liaudies teatrai – Rokiškio, Jurbarko, Švenčionėlių, Alytaus ir Telšių. Keturi iš jų šiemet švenčia penkiasdešimtmetį, todėl pačias prasmingiausias nominacijas – „Už nuopelnus Lietuvos mėgėjų teatrui” buvo nutarta skirti žmonėms, nuo pat pirmos dienos kuriantiems teatruose savo aplinką.
Jurbarko Konstantino Glinskio teatras šiai nominacijai pristatė nepailstančią aktorę Birutę Skandūnienę. Paklausta, kaip pati mato šiandien savo gyvenimą teatre, šventės organizatoriams aktorė sakė, kad teatras ir yra jos gyvenimas. Atsiėmusi statulėlę „Tegyvuoja teatras”, jurbarkietė su didžiausiu optimizmu pareiškė, kad jei per 50 metų užsitarnavo tokį garbingą apdovanojimą, tai iš teatro dar greitai neišeis.
Lietuvos liaudies kultūros centro teatro poskyrio vadovė Irena Maciulevičienė įteikė nominacijas „Geriausia lietuviškos dramaturgijos interpretacija”. Tarp penkių geriausiųjų šiemet yra ir Jurbarko Konstantino Glinskio liaudies teatro režisierė Danutė Budrytė-Samienė. Apdovanojimas jai skirtas už spektaklį „Ūpo žmonės”. Ryškiausios sezono aktorės nominacijai buvo pristatyta šiame spektaklyje Sofijos vaidmenį sukūrusi jurbarkietė Jūratė Videikienė. Jai įteikta statulėlė „Tegyvuoja teatras”.
Tradicinės mėgėjų teatrų šventės „Tegyvuoja teatras” vėliavą Tauragės apskrities viršininkė Irena Ričkuvienė perdavė klaipėdiečiams. Šventės organizatoriai tikėjosi, kad per dešimt metų šventė apkeliaus visą dešimtį Lietuvos apskričių, bet jei kai kurios apskritys ir bus panaikintos – šventė gyvuos tol, kol bus Lietuvoje bent vienas mėgėjų teatras.
Daiva BARTKIENĖ