Už išskirtinius automobilio numerius – du tūkstančiai eurų. Vieniems tai atrodo nesuprantama, kiti už unikalią kombinaciją pasiryžę sumokėti ir dar daugiau. Pastaruoju metu vis dažniau pastebima, kad lietuviai savo transporto priemones nori papuošti išskirtiniais numeriais. Kai kam tai net tampa proga užsidirbti. Tiesa, už automobilio numerio ženklų pardavinėjimą gali tekti papildomai susimokėti valstybei.
Kainos – nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių
Socialiniame tinkle „Facebook“ galima rasti bent keletą specializuotų grupių, skirtų transporto priemonių numeriams pirkti ar parduoti. Čia skelbimų išties netrūksta. Vieni ieško numerio ženklų su konkrečiu raidžių ar skaičių deriniu, kiti bando parduoti jau turimus bent kiek išskirtinius numerius.
Bene dažniausiai vairuotojai ieško kombinacijų, kurios būtų bent kiek panašios į jų vardo ar pavardės santrumpą. Taip pat netrūksta pageidaujančiųjų įsigyti numerius su vienodais skaitmenimis, pavyzdžiui, 111 ar 666.
Automobilio numeriai / „Regitros“ nuotr.
Tokių valstybinių numerių kainos įprastai svyruoja nuo kelių iki pusės tūkstančio eurų. Savo ruožtu į kiek aukštesnės kainos lentyną jau keliauja valstybiniai numeriai, kurių tiek raidės, tiek skaičiai yra vienodi. Jų kaina gali siekti ir 1 500 eurų ar dar daugiau.
Į brangiausių numerio ženklų kategoriją patenka unikalūs vardiniai numeriai, jų kainos perkopia ir kelių tūkstančių eurų sumą. Įprastai tokie numeriai gali turėti vos vieną skaitmenį, taip pat kokį nors unikalų užrašą, pavyzdžiui, TE5LA ar L1NAS.
Pavyko rasti skelbimų, kad vardiniai numeriai parduodami už 2 500 eurų. Nors tokia suma atrodo išties nemenka, palyginti su brangiausiai parduotais numeriais pasaulyje, ši suma gerokai nublanksta.
Automobilio numeriai / „Regitros“ nuotr.
LRT.lt visai neseniai rašė apie Dubajuje vykusį aukcioną, per kurį lentelė su simboliais P 7 buvo parduota už 55 mln. dirhamų (apie 13,7 mln. eurų). Manoma, kad tai yra didžiausia suma, kada nors sumokėta už automobilio numerius.
Įprasti numerio ženklai, kurie jau yra pagaminti ir saugomi „Regitros“ padalinyje, kainuoja 35 eurus. Be to, galima rezervuoti numerio ženklą iš planuojamų gaminti ženklų sąrašo.
Šis yra sudaromas abėcėlės tvarka ir kas keletą mėnesių atnaujinamas. Pavyzdžiui, šiuo metu galima rinktis iš derinių, prasidedančių M raide. Numatomi gaminti numerio ženklai taip pat yra sudaryti iš trijų raidžių ir trijų skaitmenų ir yra skirstomi į 4 grupes, kurių kaina yra 75, 150, 250 ir 500 eurų. Tiksli suma priklauso nuo pasirinktos raidžių ir skaičių kombinacijos.
Norintiems dar didesnio išskirtinumo vardinių numerio ženklų kaina „Regitroje“ siekia 1 500 eurų.
Gali tekti susimokėti
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad atlikdamas automobilio numerių pardavimo, dovanojimo, mainų ar kt. sandorius gyventojas privalo pasirūpinti, jog būtų teisingai ir laiku deklaruojamas sandoris, sumokami atitinkami mokesčiai, o jei to reikia – įregistruota vykdoma ekonominė veikla.
„Remiantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu, gyventojo už parduotą ar išmainytą vardinį automobilio valstybinį numerį gautos pajamos yra laikomos pajamų mokesčio objektu ir apmokestinamos įstatymo nustatyta tvarka“, – aiškina VMI.
Tais atvejais, kai gyventojai nusprendžia parduoti ar į kitą numerį išmainyti savo automobilio numerį, tai vertinama kaip kito turto pardavimo pajamos. Ar teks sumokėti mokesčius, priklauso nuo gautų pajamų dydžio.
Valstybiniai numeriai / Organizatorių nuotr.
„Jei šiuo atveju gautas pelnas per metus nesiekia 2 500 eurų, pajamų mokesčio mokėti nereikia. Minėtą sumą viršijus, ji apmokestinama taikant 15 proc. arba 20 proc. pajamų mokesčio tarifą. Pastarasis taikomas, kai kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių pajamos viršija 120 VDU sumą“, – detalizuoja VMI.
Kitaip nei atsitiktinio sandorio atveju, individualią veiklą vykdantis gyventojas automobilių numerius perka ir parduoda nuolat, tai daro savarankiškai ir siekdamas gauti kuo daugiau pajamų. Tuomet gautas pajamas gyventojas turėtų įtraukti į gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą ir nuo apmokestinamųjų pajamų sumokėti GPM.
Unikalūs numeriai – vis populiaresni
„Regitroje“ daugiausia išduodama eilės tvarka priskiriamų numerio ženklų, kai sistema automatiškai parenka kombinaciją, kuria bus ženklinama transporto priemonė. Tačiau nemaža dalis klientų savo automobiliui renkasi išskirtinai jiems patinkančią raidžių ir skaičių kombinaciją.
Valstybiniai numeriai / Pranešimo autorių nuotr.
„Vardiniai numerio ženklai yra populiarūs ir vis daugiau klientų juos renkasi. Pavyzdžiui, šiemet iki birželio 1 d. buvo įsigyti 338 vardiniai numerio ženklai, pernai per tą patį laikotarpį – 278, t. y. matomas 20 proc. augimas“, – LRT.lt teigė „Regitros“ atstovė spaudai Justina Kazragytė.
Anot jos, išsirinkti patinkančius numerio ženklus galima tiesiog internetu. Jei numerio ženklai dar nepagaminti, prireiks dar 5 darbo dienų, po jų vairuotojai juos gali priskirti savo turimam automobiliui taip pat nuotoliniu būdu. Numerio ženklai ir naujas registracijos liudijimas pristatomi į paštomatą arba per kurjerį.
„Šiuo metu yra sudaryta galimybė tiek juridiniams, tiek fiziniams asmenims įsigyti keletą patikusių derinių iš numatomų gaminti numerio ženklų sąrašo. Kaip rodo praktika, dažniausiai didesnį kiekį iš numatomų gaminti sąrašo užsisako įmonės, kadangi jos nori savo valdomas transporto priemones paženklinti panašiais numerio ženklais. Pavyzdžiui, logistikos bendrovėms taip yra lengviau administruoti savo turimą transporto priemonių parką. Kalbant apie fizinius asmenis, jie taip pat neretai pageidauja užsisakyti keletą numerio ženklų su panašiomis skaičių ir raidžių kombinacijomis, taip siekdami jais paženklinti visus šeimos turimus automobilius“, – aiškino J. Kazragytė.
Pašnekovė pridūrė, kad taip pat neretai juridiniai ar fiziniai asmenys įsigyja transporto priemonę, kai ji dar nebūna atkeliavusi iš užsienio. Yra sudaryta galimybė iš anksto įsigyti numerio ženklus ir juos palikti saugoti 1 metus nemokamai „Regitros“ padalinyje, kad kai transporto priemonė bus atgabenta, būtų galima iš karto ją įregistruoti ir priskirti įsigytus numerio ženklus.
Valstybiniai numeriai / Pranešimo autorių nuotr.
Jokių sąsajų su Rusija
„Regitros“ atstovės teigimu, nors tautiečiai noriai renkasi vardinius numerius, tai dar nereiškia, kad bet koks sugalvotas derinys būtinai atsidurs ant numerio ženklo. Jis privalo atitikti tam tikrus reikalavimus, pavyzdžiui, neviršyti maksimalaus šešių simbolių skaičiaus, iš jų bent vienas turi būti skaičius.
„Taip pat pagal šiuo metu galiojančias taisykles numerio ženkluose negali būti naudojami vulgarūs, žargoniniai bei neigiamas asociacijas keliantys žodžiai, keiksmažodžiai, taip pat sąvokos, kurios gali būti suvokiamos kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes. Užrašas negali sutapti ir su nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, nacistinių ar komunistinių vadovų pavardėmis, jų santrumpomis“, – detalizavo J. Kazragytė.
Ji pažymėjo, kad, priimant sprendimą dėl prašomo vardinio numerio ženklo derinio suteikimo, svarstoma, kaip jis gali atrodyti eisme tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje.
„Todėl vos prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, atsižvelgiant į esamą situaciją, klientams buvo pasiūlyta nemokamai pasikeisti vardinius numerio ženklus, tokius kaip MOSCOW, RUSSIA ir MIG29, kad tokių numerio ženklų kelyje nebeliktų.
Valstybiniai numeriai / Pranešimo autorių nuotr.
Be to, atsižvelgdami į geopolitinę situaciją, visuomet priimame papildomų sprendimų. Pavyzdžiui, „Regitros“ sprendimu numerio ženklai su trumpiniais, kurie aiškiai gali būti siejami su Rusija, t. y. KGB, RU, SU, MIG 029, MIG 290, nebuvo išduodami išvis“, – kalbėjo pašnekovė.
Turėtų išlikti budrūs
Vairuotojams primenama, kad numerio ženklus galima perleisti arba padovanoti. Norint tai padaryti, abiem asmenims reikia atvykti į „Regitros“ padalinį, ten būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ir parašyti prašymą dėl numerio ženklų perleidimo kitam asmeniui.
„Regitra“ / „Regitros“ nuotr.
Tuomet asmuo, kuriam buvo perleisti numerio ženklai, galės iš karto perregistruoti savo transporto priemonę ir jai priskirti numerio ženklus arba juos palikti saugoti padalinyje būsimam savo automobiliui.
„Raginame, kad numerio ženklus žmonės savo transporto priemonei įsigytų patys iš oficialaus tiekėjo, t. y. „Regitros“, ten išduodami numerio ženklai atitinka tikslius nustatytus reikalavimus, kurių dalį nustato ES, o likusią šalys nusistato individualiai“, – pažymi J. Kazragytė.
Vertinant numerio ženklų originalumą, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų. Pirmiausia – ar numerio ženklas tikrai yra atspindintis šviesą, o ne tiesiog baltos spalvos. Taip pat ar jame yra visi simboliai, t. y. ES vėliava ir „Regitros“ logotipas, kuris matomas tik pakreipus prieš šviesą, o anksčiau pagamintuose – LT ženkliukas.
Valstybiniai numeriai / Pranešimo autorių nuotr.
Ne mažiau svarbu įvertinti raides ir skaičius – jie būtinai turi būti iškilūs. Be to, reikėtų atkreipti dėmesį, ar nėra mechaninių pakeitimų. Kitaip tariant, ar nėra specialių nutrynimų, ar simboliai yra lygūs ir nesiskiria jų spalva ir kt.
„Praktikoje pasitaiko atvejų, kai bandoma pakeisti simbolius, pavyzdžiui, skaičius 3 paverčiamas į 8. Tokie klastojimo atvejai yra gana akivaizdūs, kadangi matyti nelygumai, spalvų skirtumai ir kt.“, – atskleidė „Regitros“ atstovė.
Dar viena svarbi detalė – numerio ženklas yra pagaminamas taip, kad jis būtų vientisas, o ne iš atskirų priklijuotų detalių. Beje, numerio ženklas yra aliumininis ir jis negali būti pagamintas iš plastiko ar kartono.
„Na ir, be abejo, būtinai reikėtų pasižiūrėti, ar numerio ženklo baltame fone yra pasikartojantys saugos ženklai, tai yra specifinė ir svarbi detalė, ji integruota, siekiant užtikrinti kuo aukštesnį apsaugos lygį“, – reziumavo J. Kazragytė.
Protingas vairuotojas nenorės ušskirtinio numerio.Man mašina su išskirtinių numeriu tapatinasi su ligoniu už vairo