Likus porai dienų iki liepos 1-osios, kai automobiliuose turi būti naujo pavyzdžio vaistinėlės, jų nebėra nei vaistinėse, nei pramoninių prekių parduotuvėse. Kai kurie interneto portalai už prieinamą kainą vaistinėlę žada pristatyti per du ar net tris mėnesius, o tuoj pat – tik brangias. Policija reidais negąsdina ir sako, kad vaistinėlės – ne policininkų užgaida.
Jau poryt Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimu automobiliuose visi vairuotojai privalės turėti vaistinėlę, kurioje turi būti du turniketai arteriniam kraujavimui stabdyti, sterilūs spaudžiamieji tvarsčiai, vienkartinės medicininės pirštinės, dvi gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti ir du vienkartiniai šalčio maišeliai.
„Ne, neturiu. Kodėl, todėl, kad nerandu – vat jau kelintoj vietoj ieškau. Nerandu, išpirkta visur. <…> Ieškojau ir pramoninėse prekėse, ir prekybos centruose kituose“, – LRT TELEVIZIJAI sako kalbintas vyras.
„Neturiu dar. Labai gerai, kad paklausėt. Teks įsigyt“, – pripažino kitas pašnekovas.
„Vakar turėjom 50 vienetų, jų užteko kelioms valandoms. Na mes planuojam tuos užsakymus kiekvieną savaitę, bet šią, pastarąją savaitę paklausa išaugo 10 kartų ir pranoko pasiūlą. Na o patys tiekėjai, kai jas užsakome, kol sukomplektuoja, užtrunka 2 savaites, kol iki mūsų atkeliauja“, – aiškina vaistininkė Elvyra Ramaškienė.
„Eurovaistinės“ vaistininkė sako, kad daugiau naujų vaistinėlių pas juos bus apie liepos vidurį. Jos teigimu, pirkėjai juos užplūdo tik šiomis dienomis, anksčiau po vieną kitą nupirkdavo.
Nauja vaistinėlės sudėtis / D. Umbraso/ LRT nuotr.
„Žiūrinėjau internete. Įvairiausių kainų yra, tai reikia arba seną susikomplektuot teisingai, arba tą naują įsigyt, pasižiūrėsiu, kas pigiau“, – tikina kalbintas vyras.
Seną papildyti turniketais galima tik jei vaistinėlė pirkta po 2019 metų. Vaistinėlių pagal naujus reikalavimus internete galima rasti ir už maždaug 20 eurų, tačiau, pavyzdžiui, Pigu.lt ryte rašė, kad šiandien užsisakius, ją gausi po trijų mėnesių – rugsėjo 22-tąją.
Kitas už panašią kainą siūlantis interneto portalas paspaudus pirkti keičia kainą į beveik 40- eurų. Jei nori gauti iš karto, o perpus pigiau atsiųsti žada po dviejų mėnesių – iki rugsėjo.
„Ne, tikrai neketinam atidėti, jau buvo pakankamai daug kartų atidėta įsigaliojimo data. Tiesiog bandysim kalbėt su policija, su Kelių policijos tarnybos atstovais, kad galbūt nedaryt specialių reidų, nebausti, įspėti vairuotojus, kad reikia atsinaujinti pirmosios pagalbos rinkinį“, – kalba Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Viktorija Buzytė.
Nauja vaistinėlės sudėtis / D. Umbraso/ LRT nuotr.
„Tai policija niekuomet tokių reidų, skirtų būtent vaistinėlių tikrinimui, niekuomet neorganizavo ir neplanuoja organizuoti, tačiau, esant būtinybei, visada pareigūnai gali patikrinti, jeigu jam iškilo kažkoks reikalas, kažkoks įtarimas.
<…> Jei žmogus atsitikus nelaimei neturės reikiamų priemonių suteikti tą pirmąją pagalbą, turbūt graušis nagus, kad negali padėt savo artimajam ar kitam eismo dalyviui. Tai tikrai ne dėl policijos reikia turėt tas vaistinėles“, – pabrėžia policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad tokius reikalavimus automobilių vaistinėlei, kuri kainuoja nuo 20 iki 50 eurų, Lietuva įvedė pirmoji Europos Sąjungoje. „Klausimas kitas tada kyla: kiek įkainuojam žmogaus gyvybę ir pagalbą žmogui, kad galėtų išgyventi“, – teigia V. Buzytė.
Medikai įspėja, kad svarbu ne tik turėti turniketus, bet ir aš anksto žinoti, kaip jais naudotis.
Akivaizdus eilinis valdžios pasipinigavimas.nesakau, kad jos nereikia, bet..dažniausiai tokios avarijos metu, kai prireiktų med priemonių, būna suknežintas mašinos korpusas, tai reiškia, kad jei vaistinėlė bagažinėje, jos be spec. priemonių nebeištrauksi.., o ją laikyti salone nepatogu, dėžė per didelė..prieisim tuoj prie med krepšio automobilyje👌