Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad jis turi stiprių nootropinių savybių, kurios gali padėti pagerinti smegenų veiklą, dėmesio sutelkimą ir bendrą kognityvinę veiklą. Šiame straipsnyje aptarsime šio grybo naudą smegenų funkcijai ir dėmesio sutelkimui bei jos, kaip natūralios kognityvinės medžiagos, naudojimą.
Kas yra Lions Mane?
Tai grybas, augantis ant kietmedžių, pavyzdžiui, ąžuolų ir klevų, kamienų. Jis yra kilęs iš Azijos, Europos ir Šiaurės Amerikos ir jau tūkstančius metų vartojamas tradicinėje kinų medicinoje. Grybas yra išskirtinės išvaizdos, su ilgais, žvilgančiais spygliais, kurie primena liūto karčius, iš čia ir kilo jo pavadinimas.
Jame yra įvairių biologiškai aktyvių junginių, įskaitant polisacharidus, ergothioneiną, hericenonus ir erinacinus. Teigiama, kad šie junginiai pasižymi įvairiomis sveikatai naudingomis savybėmis, įskaitant priešuždegimines, antioksidacines ir neuroprotekcines savybes.
Kaip Lions Mane veikia smegenų funkciją?
Teigiama, kad jis turi tam tikrą poveikį smegenų funkcijai, įskaitant nervų augimo faktoriaus (NGF) gamybos didinimą. NGF yra baltymas, kuris atlieka svarbų vaidmenį vystantis ir išliekant neuronams smegenyse. Keletas tyrimų rodo, kad “liūto karčiai” gali padidinti NGF kiekį smegenyse, o tai gali padėti skatinti neuroplastiškumą – smegenų gebėjimą persitvarkyti ir formuoti naujas neuronų jungtis.
Taip pat įrodyta, kad liūtų gysločiai pasižymi antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti apsaugoti smegenis nuo oksidacinio streso ir uždegimo sukeltos žalos. Šis poveikis gali būti ypač naudingas žmonėms, kurių pažinimo funkcijos silpnėja dėl amžiaus arba sergantiems neurodegeneracinėmis ligomis, pavyzdžiui, Alzheimerio ir Parkinsono ligomis.
Kokia yra Lion’s Mane nauda dėmesio sutelkimui?
Nustatyta, kad jis ne tik veikia smegenų funkciją, bet ir padeda susikaupti ir sutelkti dėmesį. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad keturias savaites vartojant šio grybo ekstraktą pagerėjo suaugusiųjų, turinčių lengvą pažinimo sutrikimą, pažinimo funkcijos, įskaitant koncentraciją ir dėmesį.
Kitu tyrimu nustatyta, kad liūtų gysločių ekstraktas pagerino protinę veiklą ir sumažino dirglumo ir nerimo jausmą vyresniems nei 50 metų suaugusiesiems. Tyrimo dalyviai, 16 savaičių vartoję Lions Mane ekstraktą, pranešė, kad jų gebėjimas sutelkti dėmesį ir susikaupti atliekant užduotis labai pagerėjo.
Be to, teigiama, kad šis grybas pasižymi adaptogeninėmis savybėmis, t. y. padeda organizmui prisitaikyti prie streso. Kai patiriame stresą, mūsų organizme išsiskiria hormonai, pavyzdžiui, kortizolis, kuris gali sutrikdyti pažinimo funkciją ir sukelti nerimo ir depresijos jausmą. Adaptogenai, tokie kaip minėtasis grybas, gali padėti sumažinti streso poveikį organizmui, todėl pagerėja protinis aiškumas ir susikaupimas.
Kaip vartoti šį grybą?
Yra įvairių formų, įskaitant kapsules, miltelius ir ekstraktus. Rekomenduojama dozė priklauso nuo maisto papildo formos, tačiau daugumoje tyrimų buvo vartojama nuo 500 mg iki 3000 mg per dieną.
Renkantis papildą, svarbu rinktis geros reputacijos prekės ženklo papildą, kuriame naudojami aukštos kokybės ingredientai. Mes siūlome rinktis Daily Spoon Lion’s Mane kapsules, kurių vartojimas itin patogus, o ir kasdien suvartojama dozė yra vienoda.
Šie papildai paprastai laikomi saugiais ir gerai toleruojamais, tačiau, kaip ir nuo kitų papildų, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti lengvas šalutinis poveikis, pavyzdžiui, skrandžio diskomfortas ar alerginės reakcijos. Prieš pradedant bet kokius naujus papildus ypač jei turite sveikatos sutrikimų arba vartojate receptinius vaistus, visada verta pasitarti su gydytoju.
Trumpas apibendrinimas
Apibendrinant galima teigti, kad Hericium erinaceus yra natūralus papildas, pasižymintis įvairia nauda smegenų funkcijai ir dėmesio sutelkimui. Dėl gebėjimo didinti NGF kiekį, apsaugoti nuo oksidacinio streso ir uždegimo bei skatinti neuroplastiškumą jis yra daug žadantis pasirinkimas žmonėms, norintiems pagerinti savo pažintinę veiklą. Jei norite patys išbandyti Lion’s Mane, būtinai pasirinkite aukštos kokybės patikimo prekės ženklo papildą ir pirmiausia pasitarkite su gydytoju, kad įsitikintumėte, jog jį vartoti saugu.
Šaltiniai:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5237458/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6302767/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987239/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6488788/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164490/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3924982/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872787/
- https://www.hindawi.com/journals/bn/2019/7861297/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4260159/
- https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/jmf.2016.3740
- https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/796816/
- https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.jafc.7b01131
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X18303122
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6550348/