Ne tik natūralių dantų, bet ir protezų priežiūrai būtina skirti dėmesio ir, žinoma, laiko. Tik tai padės užtikrinti ilgą jų tarnavimo periodą, išsaugoti dantų ir burnos ertmės sveikatą. Žinoti kelias esmines dantų protezų priežiūros taisykles tikrai pravartu net ir tiems žmonėms, kurie dar tik laukia dantų protezavimo ar turi artimųjų, kurių dantys yra protezuoti. Taigi, apie esmines protezų priežiūros taisykles pasakoja odontologijos klinikos Kaune „Dantų estetika“ specialistai.
Kaip taisyklingai valyti protezus?
Prižiūrėti išimamuosius ar fiksuotuosius dantų protezus nėra taip sudėtinga, kaip galėtų atrodyti:
- Protezus kasdien bent kartą išvalykite su dantų pasta (geriausia – vakare). Ant protezų paviršiaus taip pat, kaip ir ant natūralių dantų, kaupiasi apnašos, tad būtina jas tinkamai pašalinti.
- Burną po valgio išsiskalaukite šiltu vandeniu, jei turite galimybių ir laiko – išvalykite minkštu šepetėliu: dažnesnis valymas tikrai nepakenks. Beje, atkreipkite dėmesį, kad gaminami ir specialūs dantų šepetėliai, skirti prižiūrėti protezuotus dantis.
- Nepamirškite ir protezų tarpelių (tarpdančių): kaip rodo praktika, jie valomi labai retai, o juk čia taip pat kaupiasi maisto likučiai, atplaišėlės. Valyti geriausiai tinka tarpdančių šepetėliai, o ne siūlas.
- Nepamirškite „apsiginkluoti“ ir kitomis priežiūros priemonėmis, padedančiomis dantų vainikėlius prižiūrėti kruopščiau – tai gali būti vieno danties šepetėliai, burnos irigatoriai ir kt. Vaistinėse galite įsigyti įvairių specializuotų protezų priežiūros priemonių – nuo protezų klijų iki priemonių valymui, dezinfekcijai. Labai populiarios – tabletės protezams valyti, taip pat protezų valymo gelis ar koncentratas protezams mirkyti. Tabletės pasiteisina dėl to, kad padeda pašalinti apnašas ir giliai įsiskverbusias dėmes. Koncentruotą skystį pakanka naudoti vos kartą per savaitę.
Kokio maisto nepatartina valgyti turint išimamuosius dantų protezus?
- Svarbu žinoti, kad išimamieji protezai nėra tokie tvirti kaip fiksuotieji, todėl reikėtų vengti kietų maisto produktų – riešutų, morkų, obuolių, traškučių ir kt.
- Nepatartina kramtyti ir kramtomosios gumos, valgyti tąsių saldainių.
- Vienu metu nevalgykite labai karšto ir šalto maisto, negerkite kontrastingos temperatūros gėrimų: protezai, kaip ir natūralūs dantys, gali įtrūkti.
Priežiūros rutinos dalis – ir reguliarūs vizitai į odontologijos kliniką
Labai svarbūs ir reguliarūs vizitai į odontologijos kliniką: tai dantų protezų priežiūros rutinos dalis.
Turint protezuotų dantų, galioja rekomendacija apsilankyti pas burnos higienistą profesionalios burnos higienos procedūrai. Ji patyrusių specialistų atliekama ir klinikoje „Dantų estetika“.
Dar svarbu paminėti, kad jei asmuo rūko, protezai, kaip ir natūralūs dantys, ilgainiui pagelsta, todėl šio žalingo įpročio reikėtų atsisakyti.
Reikėtų vengti ir dažančio maisto, gėrimų – raudonojo vyno, kavos, mėlynių ir pan., nes jie taip pat keičia dantų protezų atspalvį. Dantų protezai, skirtingai nei natūralūs dantys, veikiami vandeninio peroksido ar kitų balinamųjų priemonių, neišbąla.
Kokie nemalonūs simptomai pradėjus nešioti protezus – visiškai normalūs?
Protezai, nors šiuolaikinės technologijos ir leidžia pagaminti juos itin tikslius, vis tiek yra svetimkūniai mūsų burnoje, tad visiškai normalu, jei pirmomis dienomis truputį pykins, padidės seilėtekis, bus sudėtingiau sukramtyti maistą. Tačiau šie simptomai tikrai neturėtų tęstis ilgai: pacientai prie protezų visiškai įpranta per maždaug savaitę.
Pirmosiomis savaitėmis burnoje gali formuotis ir nuospaudos. Tai irgi visiškai normalu, po maždaug mėnesio nuospaudos jau nebeturėtų varginti. Jei ir toliau dantų protezai trins, spaus, vadinasi, reikia kreiptis į protezavusį gydytoją ir prašyti atlikti protezų korekciją.
Nors jei protezavimas buvo atliktas klinikoje „Dantų estetika“, tokie atvejai yra labai reti, nes protezų gamyboje pasitelkiamos moderniausios skaitmeninės technologijos, užtikrinančios protezų tikslumą ir preciziškumą, puikų suderinamumą su burnos audiniais ir likusiais sveikais dantimis.
O jei turite dar kokių nors su protezų naudojimu ar priežiūra susijusių klausimų, nesidrovėkite ir užduokite klausimus savo gydytojui: jis mielai atsakys ir patars!