Nuo kitų metų sausio dalies gyventojų laukia pokyčiai – įsigiję išankstinio mokėjimo SIM kortelę, jie turės pateikti savo asmeninius duomenis. Dalis LRT.lt kalbintų pašnekovų tikina, kad toks sprendimas padės efektyviau užkardyti sukčių veiklą.
Vienas, du ir turi naują SIM kortelę – taip iki šiol prekybos tinklų parduotuvėse ar kioskuose buvo galima nusipirkti kortelę ir ją naudoti asmeniniams tikslams. Neretai išankstinio mokėjimo korteles žmonės pirkdavo ir naudodavo vaizdo stebėjimo kameroms, kitiems išmaniesiems įrenginiams. Išnaudoję suteiktus gigabaitus nesukdavo galvos ir į įrenginį dėdavo kitą kortelę.
Tačiau tokiai tvarkai nuo sausio ateis galas – įsigijus išankstinę papildymo kortelę, reikės deklaruoti informaciją, kam ji priklausys.
Anot Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT), šiuo metu trys didžiausi mobiliojo ryšio operatoriai siūlo išankstinio mokėjimo SIM korteles – „Ežys“, „Labas“ ir „Pildyk“, kurias atitinkamai valdo „Telia“, „Bitė“ ir „Tele2“.
Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė LRT.lt sakė, kad įstatymai numato, jog nuo Naujųjų metų naujos išankstinio mokėjimo kortelės turi būti registruojamos.
Asta Buitkutė / „Tele2“ nuotr.
„Taip valstybė siekia apriboti telefoninių sukčių veiklą. Esamiems klientams nieko daryti nereikės – pokyčiai jų nepalies, jie ir toliau naudosis anksčiau įsigytais ir aktyvuotais numeriais kaip įprastai“, – kalbėjo pašnekovė.
Taip valstybė siekia apriboti telefoninių sukčių veiklą.
A. Buitkutė
A. Buitkutė minėjo, kad tik nauji klientai turės registruotis.
„Registruojantis internetu savo tapatybę bus galima patvirtinti su interneto banko prisijungimais, „Mobile ID“, „Smart-ID“ arba nufotografavus savo asmens dokumentą ir pateikus savo asmenukę. Kadangi asmens identifikavimo sistema tarptautinė, išankstinio mokėjimo korteles įsigyti Lietuvoje ir savo tapatybę patvirtinti galės ir kitų šalių piliečiai“, – sakė ji.
Tokiu būdu galės patvirtinti savo tapatybę ir „Ežio“, „Labas“ klientai – su „Smart-ID“, mobiliuoju parašu, elektronine bankininkyste.
SIM kortelę taip pat bus galima registruoti ir „Tele2“ salonuose bei kitose fizinėse vietose visoje Lietuvoje.
„Toks registracijos būdas bus mokamas“, – akcentavo pašnekovė.
Ji patikslino, kad registracijos kaina fizinėse vietose dar vertinama.
„Įkainiai paaiškės, kai užbaigsime diegimą ir bus aiškūs kaštai“, – minėjo A. Buitkutė.
SIM kortelės / „Shutterstock“ nuotr.
Registracija – neišvengiamas pokytis
Mobiliojo ir fiksuoto ryšio „Telia“ vadovės Eglės Sonatos Padagaitės teigimu, SIM kortelių registracija – neišvengiamas telekomunikacijų rinkos pokytis. Be registracijos internetu, tai bus galima atlikti ir „Telia“ salonuose.
Anot jos, neturintiems tapatybės patvirtinimo galimybės per e. banką, mobilų parašą ar „Smart ID“, įmonė siūlys ir išorinio tiekėjo teikiamą identifikacijos modulį.
„Ten klientą užregistruosime patikrinę kliento nufotografuotą asmens dokumentą ir asmenukę“, – sakė A. S. Padagaitė.
Eglė Sonata Padagaitė / Asmeninio archyvo nuotr.
Pasak jos, remiantis klientų apklausomis, anonimiškumas yra viena iš priežasčių, kodėl klientai renkasi išankstinio mokėjimo paslaugas, bet ne pagrindinė.
„Klientams yra svarbus lankstumas ir galimybė mokėti už paslaugas iš anksto, tad šis poreikis net ir atsiradus registracijai neturėtų pasikeisti“, – sakė A. S. Padagaitė.
Klientams yra svarbus lankstumas ir galimybė mokėti už paslaugas iš anksto, tad šis poreikis [naudoti išankstinio mokėjimo SIM kortelę] net ir atsiradus registracijai neturėtų pasikeisti.
A. S. Padagaitė
Skaitmeninių paslaugų bendrovės „Bitė Lietuva“ „Labas“ komandos vadovė Marta Bogužaitė LRT.lt sakė, kad klientai galės registruoti naujas išankstinio apmokėjimo korteles „Labas“ nuotoliniu būdu įprastais identifikavimo būdais, taip pat bet kuriame „Bitės“ salone visoje Lietuvoje.
Pabrėžiama, kad naujiems klientams be registracijos paslaugos nebus teikiamos.
Anot jos, taip pat reikia įvertinti, kaip naujas reguliavimas paveiks socialiai labiausiai pažeidžiamus žmones, ypač gyvenančius nutolusiose vietovėse.
„Jie galimai patirs šiek tiek nepatogumų. Galiausiai, privaloma išankstinių mokėjimo kortelių registracija didina ryšio tiekėjų veiklos sąnaudas. Tai paprastai laikui bėgant atsiliepia paslaugų kainoms“, – akcentavo vadovė.
Privaloma išankstinių mokėjimo kortelių registracija didina ryšio tiekėjų veiklos sąnaudas. Tai paprastai laikui bėgant atsiliepia paslaugų kainoms.
M. Bogužaitė
SIM kortelė / „Unsplah“ nuotr.
Ar tikrai pasiteisins sprendimas?
Pašnekovė pabrėžė, kad nėra patikimų įrodymų, kad SIM kortelių registracija šalyse, kurios tokią praktiką taiko, turėjo tiesioginės įtakos kovojant su nuotoliniais sukčiais.
„Latvijoje, Estijoje, Danijoje, Airijoje, Suomijoje ir kitose šalyse tokios registracijos prievolės nėra. Iš kitų ES šalių atvežtomis SIM kortelėmis Lietuvoje ir toliau bus galima naudotis tarsi namuose ir jų nereikės registruoti. Gali būti, jog netrukus Lietuvoje atsiras antrinė „Labas“ ir panašių kortelių rinka, kurioje galimai bus prekiaujama socialiai pažeidžiamų žmonių ar veiklos nevykdančių įmonių vardu registruotomis SIM kortelėmis. Taip būtų apeinamas reguliavimas“, – teigė M. Bogužaitė.
Gali būti, jog netrukus Lietuvoje atsiras antrinė „Labas“ ir panašių kortelių rinka, kurioje galimai bus prekiaujama socialiai pažeidžiamų žmonių ar veiklos nevykdančių įmonių vardu registruotomis SIM kortelėmis.
M. Bogužaitė
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Elektroninių ryšių reguliavimo grupės vadovė Jurga Grudzinskaitė-Gainovskė išsakė kitokią poziciją – pastaruoju metu sukčiavimai elektroninėje erdvėje yra vykdomi pasitelkiant išankstinio mokėjimo SIM korteles.
„Jos yra visiškai anoniminės ir beveik neatsekamos. Kitaip tariant, negalima identifikuoti jų turėtojų. Vykdant tokią nusikalstamą veiklą iš vartotojų išviliojami pinigai, asmens duomenys, kuriamos anoniminės paskyros įvairiose internetinėse platformose, per kurias skleidžiama dezinformacija, naudojama kontrabandai organizuoti bei kitoms grėsmėms valstybės saugumui kelti“, – teigė ji.
Jurga Grudzinskaitė-Gainovskė / RRT nuotr.
Anot pašnekovės, tikėtina, kad nuo kitų metų įsigaliosianti tvarka padės labiau suvaldyti nusikaltimus elektroninėje erdvėje, mažins nusikalstamumo mastą ir padės atskleisti nusikalstamą veiką vykdančius asmenis.
RRT duomenimis, šių metų III ketvirtį Lietuvoje naudota 1,23 mln. išankstinio mokėjimo kortelių.
student