Afrikinis kiaulių maras Lietuvoje sparčiausiai plinta Jurbarko...

Afrikinis kiaulių maras Lietuvoje sparčiausiai plinta Jurbarko rajone (0)

2022-08-25

Po beveik dviejų metų pertraukos, Lietuvoje vėl sparčiai plinta afrikinis kiaulių maras (AKM). Šiais metais nustatyti jau šeši nauji atvejai, iš kurių pusė – Jurbarko rajone. Siekiant sustabdyti šio viruso plitimą Europos maisto sugos tarnyba (EFSA) afrikinio kiaulių maro kampaniją Lietuvoje pratęsia dar metams bei dalinasi svarbiausia informacija siekiant sustabdyti tolimesnį viruso plitimą.

Naujausias AKM protrūkis nustatytas Jurbarko rajono Girdžių seniūnijos, Pavidaujo kaime esančioje kiaulių laikymo vietoje. Šiais metais tai jau šeštasis patvirtintas AKM atvejis Lietuvos kiaulininkystės ūkiuose ir trečiasis atvejis Jurbarko rajone.

Afrikinis kiaulių maras (AKM) – tai užkrečiama virusinė liga, kuria serga naminės ir laukinės kiaulės bei šernai. Šis virusas nėra pavojingas žmonėms, tačiau daugelyje šalių, atsiradę viruso protrūkiai sukelia įvairių ekonominių bei socialinių problemų. Kadangi nuo AKM viruso vaistų ir vakcinos nėra, užsikrėtusių kiaulių ar šernų mirtingumas siekia net 95-99%.

Siekia informuoti apie virusą

Sparčiai plintant AKM ir vis daugėjant naujų atvejų Lietuvoje, ieškoma efektyvių būdų, padėsiančių užkirsti kelią viruso plitimui. Prieš dvejus metus Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) iniciavo kampaniją, skirtą informuoti Pietryčių Europos gyventojus apie AKM virusą. Ši kampanija skirta tiems regionams, kuriuose liga plinta sparčiausiai bei kelią didžiausią susirūpinimą – Lietuva viena iš jų.

Kampanija skirta kiaulių augintojams, žmonių grupėms ir pavieniams asmenims, turintiems sąlytį su naminėmis kiaulėmis ir šernais, veterinarijos gydytojams ir medžiotojams. Šie asmenys atlieką itin svarbų vaidmenį teikdami informaciją ūkininkams apie biologinį saugumą ūkiuose bei gali plačiau dalintis informacija su bendruomene.

„Afrikinis kiaulių maras yra labai užkrečiama liga, plintanti Europos regionuose, kurie anksčiau nebuvo paveikti. Šios ligos plitimas yra pasaulinė grėsmė, dėl kurios kiaulių augintojai patyrė didžiulių nuostolių Europoje ir už jos ribų

„Kartu su partneriais vietos valdžios institucijose stengiamės pasiekti ūkininkus, kurių gyvulius ir pragyvenimo šaltinius paveikė ši mirtina liga. Kampanija #StopAKM siekiama informuoti ūkininkus, veterinarijos gydytojus ir medžiotojus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį“, – sako EFSA vykdomasis direktorius Bernhardas Urlas.

Kampanija „Sustabdykite afrikinį kiaulių marą“ yra nuolatinių Europos Komisijos ir kitų tarptautinių organizacijų pastangų sustabdyti AKM plitimą ES ir kaimyninėse šalyse dalis.

Daugiau informacijos:

Apsilankius EFSA AKM kampanijos svetainėje rasite daugiau informacijos apie virusą bei vykdomą kampaniją. Svetainėje taip pat dalinamasi paruoštais informaciniais lapais, infografikais bei parengta medžiaga socialinių tinklų įrašams, siekiant užkirsti kelią viruso plitimui.

ŠVIESOS inform.« AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook