Į Jurbarką dairosi biodegalų gamintojai

Į Jurbarką dairosi biodegalų gamintojai (5)

2021-11-12

Lapkričio 11 d. Jurbarko r. savivaldybės vadovams, specialistams, tarybos nariams ir žiniasklaidai  nuotoliniu būdu buvo pristatyti UAB „Pažangi energija“ planai Jurbarko rajone statyti modernią biodegalų gamyklą. Tai buvo pirmasis investuotojų prisistatymas, o pati gamykla galėtų atsirasti ne anksčiau kaip po trejų metų.

Biodegalų gamyklos projektą pristatė UAB „Pažangi energija“ direktorius Laimonas Cvirka ir bendrovės atstovas Donatas Daunys.  Planuojama statyti gamykla gamins pažangiuosius degalus iš bioskaidžių augalinės ir gyvūninės kilmės atliekų.  Paprastai tariant, viena pagrindinių žaliavų gamybai bus gyvulių mėšlas ir srutos.

Tik šių metų kovą buvo patvirtintas Alternatyvių degalų įstatymas, todėl visi atsinaujinančios energetikos projektų vystytojai pradėjo ieškoti galimybių plėtoti tokio tipo projektus. Investuotojų akys į Jurbarką nukrypo pirmiausia dėl greta miesto veikiančio Dainių kiaulininkystės komplekso  - biodegalų gamintojai paprastai kuriasi vietose, kuriose paprasčiau gauti žaliavų gamybai. Vietos gamyklai dairomasi apie 5 km nuo Dainių komplekso į šiaurę, aplink kelią Jurbarkas – Eržvilkas. Nuo Dainių komplekso į gamyklą planuojama tiesti vamzdžius.

Taip pat planuojama priimti aplinkinių ūkių generuojamas skaidžias atliekas. Biodegalų gamybai būtinos ir žaliosios atliekos, kurių atsiranda augalininkystės ūkiuose, miestuose. Deja, gamyboje negalima naudoti vandens valymo įrenginiuose susidarančio dumblo, dėl kurio šalinimo turi problemų „Jurbarko vandenys“.  Atliekos į gamyklą būtų gabenamos specialiu dengtu transportu, kad būtų kuo mažesnis sąlytis su aplinka. „Žaliavų išskiriamos dujos ir yra pagrindinė mūsų žaliava, todėl atliekos į gamybą turi patekti kuo greičiau“, -aiškino D. Daunys.

Biodegalų gamykla iš žaliavos gamins biodujas, kurių savybės tokios pat, kaip ir kitų dujų. Tik jos turės didesnę vertę, nes tai – atsinaujinanti energija. Žaliasis Europos kursas numato tokių degalų gamybos ir naudojimo privalomą didinimą.

Pagamintos dujos bus transportuojamos „Amber Grid“ administruojamais dujotiekiais, todėl gamyklai vieta bus parinkta ir pagal galimybę prisijungti prie dujų tinklų.

Kitas gamybos produktas – organinės trąšos, dėl kurių paklausos investuotojai neabejoja. Pagal pateiktus planus, gamykloje būtų perdirbama apie 125 tūkst. t atliekų per metus, pagaminama apie 3 mln. kubų dujų ir apie 100 tūkst. t trąšų per metus.

Pabrėžiama, kad numatomos statyti gamyklos visi procesai ir sandėliavimas vyks uždengtuose pastatuose, procesas bus pilnai automatizuotas. „Žinome, kad visada kyla klausimų apie kvapus. Garantuojame, kad gamykla į aplinką jokių kvapų neišskirs“, - sakė D. Daunys. Kaip tik, bendradarbiaujant su „Dainiais“ atsiras galimybė sumažinti ir šios įmonės kvapų problemą.

Investuotojai iš karto perspėjo, kad vis tik nereikėtų tikėtis daug darbo vietų, nes gamykloje užtenka 5-6 darbuotojų, tačiau yra didelis specialistų poreikis. Buvo iškelta mintis, kad bendrovė galėtų skirti mokymosi stipendijas būsimiems darbuotojams.

Biodegalų gamyklos  padeda spręsti eilę problemų: tvariai tvarkomos atliekos, gaminami pažangūs degalai, leidžiantys mažinti transporto taršą, gaminamos aplinkai draugiškos organinės trąšos, saugoma švaresnė aplinka ir mažinamas poveikis klimato kaitai.

Galimi investuotojai pateikė prašymą savivaldybei, kad pagal jų poreikius būtų koreguojamas šiuo metu planuojamas rengti savivaldybės bendrasis planas – būtų sudaryta galimybė pakeisti žemės paskirtį į pramoninę. „Visi procesai – projektavimas, derinimas su atsakingomis institucijomis, poveikio aplinkai tyrimai, statybų leidimai ir pačios statybos tikrai užtruks. Gamykla geriausiu atveju atsirastų tik po trejų metų“, - sakė „Pažangios energijos“ atstovai, išreiškę norą susitikti ir apie savo veiklą papasakoti ir  rajono gyventojams.

ŠVIESOS inform.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook