Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir kolaborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Karas Ukrainoje atvėrė ir senas lietuvių žaizdas

Karas Ukrainoje atvėrė ir senas lietuvių žaizdas (4)

2022-06-13

Daugiau kaip po 23-jų metų, 1966 ar 1967-aisiais, Kriščiaviškės kaimo žmonių sušaudymo vietoje buvo atidengtas paminklinis akmuo, skleidžiantis sovietinę propagandą. Į atidengimo iškilmes tuomet buvo sukviesti ir aukų artimieji. Nuotr. iš G. Brazauskaitės-Kievišienės albumo.

Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą atvėrė ir senas lietuvių žaizdas. Vėl prisiminti sovietinės okupacijos metai, buvę žiaurumai – masiniai trėmimai į Sibirą, kalinimai, žudymai. O apsidairius aplinkui iš naujo pamatyta: kiek daug nuo okupacijos laikų dar turime likusių sovietinių paminklų ir kitokių sovietinę ideologiją skleidžiančių, sovietinių kolaborantų atminimą saugančių ženklų. Ar jie mums reikalingi, kai Rusija griauna Ukrainos miestus, žudo gyventojus, siekia okupuoti šalį. Ir kilo naujas sąjūdis – galutinai atsikratyti sovietinės ideologijos ir propagandos simbolių.

Karas suformavo naują pasaulėžiūrą

Vykstant nuožmiam Rusijos karui prieš Ukrainą, keičiasi Europa ir pasaulis. Demokratinės jėgos vienijasi prieš imperialistinių tikslų siekiančią Rusiją – sukurti kažką panašaus į buvusią sąjungą, sukiršinti NATO valstybes ir suskaldyti Europos Sąjungą.

Tad Ukrainoje vykstantis, jau gerokai per šimtą dienų peržengęs, karas yra ir mūsų kova už išlikimą.

Po Lietuvos nepriklausomybės iškovojimo nukėlus didžiuosius sovietinius paminklus, mažesnieji, ypač nedideliuose miestuose, miesteliuose ar kaimuose, pasiliko.

Kol Rusija nebuvo atvirai užpuolusi Ukrainos, niekam jie labiau neužkliuvo – prie jų pripratę žmonės tiesioj nekreipė dėmesio.

Tačiau karas privertė plačiau atmerkti akis: o kam mums reikalingi sovietinę ideologiją skleidžiantys ir okupaciją primenantys paminklai? Ir kilo naujas pilietinio pasipriešinimo judėjimas – nukelti ir tuos likusius buvusios okupacijos simbolius.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje arba prenumeruokite elektroninę versiją« AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook