Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir kolaborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Laukia ribojimai: Skirsnemunėje – Afrikinis kiaulių maras (nuo...

Laukia ribojimai: Skirsnemunėje – Afrikinis kiaulių maras (nuotraukos) (1)

2022-07-28

Skirsnemunės seniūnijoje nustatytas Afrikinis kiaulių maras. Liga nustatyta po to, kai pavojingo viruso protrūkis buvo fiksuotas kitoje Nemuno pusėje – Kidulių sen. Nustačius ligą Skirsnemunė atsidūrė trijų kilometrų apsauginėje zonoje.

Tyrimai parodė, kad viename iš ūkių, Jakaičių kaime, kiaulės užsikrėtusios maru. Įtarimų dėl ligos kilo tuomet, kai viena kiaulė nugaišo. Tuomet buvo paimti tyrimai, kurie parodė, kad nuojauta neapgavo - ūkyje įsisuko Afrikinis kiaulių maras.

Atvykę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai likusias penkias kiaules nugaišino, gyvuliai buvo užkasti netoliese esančiame lauke.

Kartu tapo aišku, kad trijų kilometrų apsaugos zona bus perkelta aplink Jakaičius. Taip pat bus praplėsta ir dešimties kilometrų apsaugos zona. Kol kas neaišku, ar į ją paklius AB „Dainiai“ kiaulių fermos.

Liepos pradžioje Šakių r., Kidulių sen. esančiame kiaulių ūkyje, kuriame savo reikmėms buvo auginamos 4 penimos kiaulės, buvo nustatytas kiaulėms ir šernams pražūtingo afrikinio kiaulių maro židinys. Apie sergančią kiaulę ūkininkas informavo vietos veterinarijos gydytoją, o šis, kilus įtarimams, pranešė Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT).

Sudaryta speciali VMVT tyrimo grupė aiškinasi galimas viruso į šį ūkį patekimo priežastis. Neatmetama, kad virusas galėjo patekti iš laukinės faunos. Dar šių metų vasario mėn. už maždaug  20 km nuo ūkio, AKM buvo aptiktas šernuose.

„Apmaudu, kad nepaisant mūsų nuolatinių raginimų, kartojimų, koks svarbus yra kasdienis biosaugos laikymasis, po beveik 2 metų pertraukos nustatėme pirmąjį AKM atvejį kiaulių ūkyje. Didžiausia tikimybė, kad neatsargus ūkininko elgesys, atnešė nuostolius ne tik jam, tačiau sukėlė didelę riziką ir įtampą aplinkinių rajonų kiaulių laikytojams. Laimei, kad šalia židinio nėra stambių komercinių kiaulių ūkių, nes jiems privalėtume taikyti įvairius ribojimus,“ - komentavo VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas.

Pasak specialisto, ankstesnių metų stebėjimai rodo, kad dažniausiai pasibaigus pirmiesiems vasaros karščiams, AKM židiniai ima plisti kur kas dažniau. Todėl, dar kartą norime paraginti, ypač šio ir aplinkinių rajonų kiaulių laikytojus būti itin budriems, pastebėjus, jog kiaulė negaluoja nedelsti, iškart pranešti VMVT ar veterinarijos gydytojui ir jokiu būdu nepamiršti visomis priemonėmis saugoti ūkį nuo galimo viruso patekimo.

Ūkyje, VMVT specialistai jau atliko viruso likvidavimo ir priminės dezinfekcijos darbus. Visos ūkyje laikytos kiaulės nugaišintos ir saugiai sunaikintos. Ūkininkas informuotas apie tolesnius dezinfekcijos bei valymo darbus, kuriuos jis privalės atlikti prižiūrint VMVT specialistams. Aplink ūkį, 3 ir 10 km spinduliu nustatyta apsaugos ir priežiūros zona. VMVT specialistai vykdo šioje zonoje esančių ūkių patikras, fiksuoja faktinį laikomų kiaulių skaičių, tikrina taikomas biosaugos priemones. Ūkiai, šiose apsaugos zonose bus itin atidžiai stebimi. 

VMVT primena esmines taisykles, skirtas apsaugoti ūkį nuo AKM patekimo:

* Reguliariai pildykite ir laikykite dezinfekcinius kilimėlius prie patekimo į kiaulių laikymo vietą;

* Dėvėkite atskirus, tik darbui ūkyje skirtus rūbus ir avalynę;

* Laikykitės griežtos asmens higienos;

* Neleiskite į ūkį pašalinių asmenų;

* Nešerkite kiaulių maisto atliekomis ir šviežiai nušienauta žole.

Daugiau apie pagrindines biosaugos taisykles bei AKM prevenciją: https://vmvt.lt/gyvunu-sveikata-ir-gerove/gyvunu-sveikata/gyvunu-ligos/afrikinis-kiauliu-maras

Papildysime.

ŠVIESOS inform.« AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook