Meras išrinktas, kalbėti apie koaliciją – dar anksti

Meras išrinktas, kalbėti apie koaliciją – dar anksti (2)

2019-03-22

Sekmadienį antrame ture išrinkus rajono vadovą, baigėsi savivaldybės tarybos rinkimai. Tačiau valdančiosios koalicijos, kurios atstovai užims likusius svarbius postus, dar teks palaukti. Į rajono tarybą patekę septynių partijų ir dviejų rinkimų komitetų nariai kol kas tik aiškinasi vieni kitų lūkesčius.

Perrinko antrai kadencijai

Antrajame rinkimų ture dėl mero posto varžėsi Liberalų sąjūdžio iškeltas Seimo narys Ričardas Juška ir pats save išsikėlęs dabartinis rajono vadovas Skirmantas Mockevičius. Politiniai konkurentai rinkimų finišo tiesiojoje susitiko jau antrą kartą – abu antrame rinkimų ture varžėsi ir per 2015-ųjų savivaldos rinkimus. Šįkart pergalę S. Mockevičius pasiekė R. Jušką aplenkęs 263 rinkėjų balsais. 2015 m. rezultatas buvo solidesnis, tuomet S. Mockevičius antrąjį turą laimėjo 870 balsų. Iš viso kovo 17 d. iš 24102 balsavimo teisę turinčių rajono gyventojų balsuoti atėjo tik 9072 rinkėjai. 4621 pasirinko S. Mockevičių, 4358 balsavo už R. Jušką. Rinkėjų aktyvumas siekė 37,64 proc.

Antrai kadencijai meru perrinktas S. Mockevičius aiškesnių valdančiosios koalicijos kontūrų tikisi mandatus gavusių partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų atstovų pasitarime ateinantį trečiadienį. S. Mockevičiaus požiūriu, įvertinus rinkimines programas, didelių prieštaravimų jose nėra, todėl būtų galima dirbti sudarius gana plačią koaliciją.

Mero kvietimu į pirmąjį pasitarimą partijų ir komitetų atstovai rinkosi jau šį pirmadienį. „Visi buvo pakviesti, apsikeitėme nuomonėmis. Mano nuostata yra dirbti kartu ir pasidalyti atsakomybę“, – sakė rajonui ketverius metus vadovausiantis S. Mockevičius.

Sudėtinga dėlionė

Mero demonstruojamos ramybės akivaizdžiai trūksta kitiems derybininkams. Pirmadienį iš mero kabinete vykusio pasitarimo jame dalyvavę politikai išėjo be jokio rezultato. Pirmąją dieną po rinkimų politikai rinkosi ne tik pakviesti mero ir kiekviena komanda dėliojo savo pozicijas, svarstė galimus daugumos variantus, postų dalybas. Praėjusią kadenciją valdančiojoje daugumoje dirbę kai kurie politikai neslepia, kad marga koalicija daugiau trukdo nei skatina pozityvų darbą.

Penkis tarybos narių mandatus laimėjusių konservatorių Jurbarko r. skyriaus pirmininkas Daivaras Rybakovas įsitikinęs, kad į koaliciją turėtų jungtis daugiausia vietų iškovojusios partijos. „Rinkėjai didžiausią pasitikėjimą parodė konservatoriams, „valstiečiams“ ir liberalams, todėl, manau, kad šios partijos ir turėtų sudaryti daugumą, nestumdant į šoną nė vienų kitų“, – sakė D. Rybakovas.

Pasak jo, rajono valdžios formavimo eigą gali įtakoti dvi visiškai viena kitai priešingos nuostatos. Meru išrinktas S. Mockevičius atviras – su konservatoriais gerai sutaria, partija laimėjo penkias vietas taryboje, todėl koalicijoje jie tikrai dirbs. Kiek kitokį požiūrį apie daugiausia mandatų turinčius konservatorius ir jų galimus kandidatus į vadovaujančius postus dar prieš antrąjį rinkimų turą išsakė Seimo narys R. Juška, pareiškęs, kad vieno aktyviausių šios partijos narių, dabartinio savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Dariaus Juodaičio savo komandoje nenorėtų matyti. Nors rinkimus R. Juška pralaimėjo, jo nuomonė svarbi liberalams, gavusiems keturis mandatus rajono taryboje.

Jungtųsi su lyderiais

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Jurbarko r. skyriaus pirmininkas D. Rybakovas mano, kad perspektyviausia būtų ta koalicija, kurioje dirbtų didžiausią rinkėjų pasitikėjimą pelniusios partijos. Konservatoriai nusiteikę dirbti ir su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, ir su Liberalų sąjūdžio tarybos nariais. Jo nuomone, privalu prisiimti atsakomybę, peržengiant asmenines ambicijas.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Jurbarko r. skyriaus pirmininkas Donatas Jackis taip pat atsakingai vertina vykstančias politikų diskusijas. Pirmadienį mero kvietimu politikų susitikime dalyvavęs D. Jackis teigia pasigedęs aiškesnės paties S. Mockevičiaus pozicijos. Pasak jo, partijų atstovai buvo išklausyti, tačiau rajono vadovo požiūris į prioritetus ar sritis, kuriose aiškiai reikėtų permainų, nebuvo išsakytas.

D. Jackio nuomone, stipri koalicija labai svarbu, todėl sprendimus „valstiečiai“ priims atsakingai.

Taryba – marga

Į rajono tarybą pateko septynių partijų ir dviejų rinkimų komitetų atstovai, modeliuojantys įvairias koalicijas. Meru perrinktas S. Mockevičius neatmeta galimybės, kad valdančiąją koaliciją gali pasiūlyti ne jis, o susibūrusios partijos. Tačiau, pasak mero, dirbti reikės kartu ketverius metus ir todėl teks derinti pozicijas. Naujienų agentūros ELTA išplatintame pranešime S. Mockevičius teigia: „Žinoma, kviesim į koaliciją ir kitų frakcijų atstovus. Tai, galima sakyti, jau antras kartas rajono valdžiai, kai reikia suderinti daugiau nuomonių, daugiau interesų, norint rezultatyvaus darbo. Žinoma, paprasčiau sudėlioti daugumą, kai iš karto ją turi savą, kaip, sakykim, Kaune. Bet tikiu, bendrą darbą Jurbarke lems bendri visų tarybos narių siekiai ir planai visų rajono gyventojų labui.“

Didžioji dalis besibaigiančios kadencijos tarybos narių yra perrinkti, naujokų, pirmą kartą tapusių rajono tarybos nariais, vos vienas kitas, tačiau balsų skaičiuotėje jie taip pat gali būti svarbūs.

Pirmą kartą rinkimuose dalyvavusios ir vieną mandatą laimėjusios Socialdemokratų darbo partijos Jurbarko r. skyriaus pirmininkas Gintaras Kasputis teigia, kad ir patys domisi būsima valdančiąja dauguma, ir sulaukia pasiūlymų iš kitų partijų. „Manau, kad rinkimus rajone laimėjo centro kairiosios jėgos, todėl ir koalicija turėtų formuoti šiai politinei krypčiai atstovaujančios partijos“, – sakė G. Kasputis. Pasak jo, su kuo pasukti, turės apsispręsti tarybos narės mandatą iškovojusi Inga Molevaitė, tačiau partijos nuomonė taip pat svarbi. Jis nepaneigė, kad turi planų jungtis su tris vietas laimėjusiais socialdemokratais ir sudaryti bendrą frakciją, į kurią dar kviečiama ir Darbo partijai atstovaujanti Vilma Venslauskienė.

Be daugiausia ir mažiausiai balsų gavusių partijų po dvi vietas rajono taryboje turi partija Tvarka ir teisingumas, visuomeniniai rinkimų komitetai „Jurbarko kraštui“ ir „K. Šimkaus komanda „Už Jurbarko kraštą“.

Jolita Pileckienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook