Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir koloborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Mieste - raginimas merui nekrūpčioti ir vykdyti desovietizaciją

Mieste - raginimas merui nekrūpčioti ir vykdyti desovietizaciją (12)

2022-05-09

Jurbarke, Muitinės g., prie sovietinių karių kapų nežinomi asmenys pakabino plakatą, kuriuo ragina rajono merą Skirmantą Mockevičių vykdyti desovietizaciją. Jurbarkas yra tarp rajonų, kurie kol kas nesiėmė jokių veiksmų nukeliant per sovietinę okupaciją pastatytus monumentus. Tai ne tik sovietinio kario paminklai, bet ir įvairiausių formų stribų ir kitų kolaborantų įamžinimai.

Pilietinė akcija surengta naktį iš gegužės 8-osios į 9-ąją. Kaip tik tuomet, kai Rusija ruošiasi minėti pergalę prieš fašistinę Vokietiją. Tokiu pasirinkimu galimai stengtasi pabrėžti dabartinės Rusijos ambicijas atkurti buvusią Sovietų Sąjungą ir priminti, kad vasario 24-ąją Rusija užpuolė Ukrainą ir čia sukėlė karą.

Daugybė šalių į Rusijos karą Ukrainoje reagavo griežtai, o viena iš tokių pareiškimų formų – pradėta desovietizacija. Per ją buvo nukelta ir planuojama nukelti šimtus sovietinės okupacijos režimo paminklų, kuriuos iki šiol Rusija naudojo savo propagandai.

Lietuva taip pat ėmėsi tokių iniciatyvų. Dalies įvairiausių sovietinių paminklų atsikratė arba bent jau uždengė įvairios savivaldybės. Tarp jų Tauragė, Raseiniai, Šakiai. Tačiau ne Jurbarkas, kurio meras S. Mockevičius pasiūlymus nukelti sovietinio kario paminklą Seredžiuje yra pavadinęs provokacija.

Kiek Lietuvai kruviną tragediją atnešusią sovietinę okupaciją garbinančių monumentų yra Jurbarko r. nėra aišku. Labiausiai žinomi sovietinių karių paminklai Jurbarke, Raudonėje ir Seredžiuje. Įvairiose vietovėse taip pat netrūksta paminklų stribams ir kitiems kolaborantams. Didžioji jų dalis, panašu, nėra įtraukta į jokius sąrašus ar juo labiau saugoma.

Padidino budrumą

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas teigia, kad gegužės 9-ąją šalyje budės apie 400 policijos pareigūnų. Pasak jo, sustiprintos policijos pajėgos pradės dirbti jau nuo gegužės 8-osios, yra identifikuoti didelės rizikos objektai, prie kurių gali būti daugiausiai teisės pažeidimų.

„Lietuvos policija ruošiasi artėjančiam minėjimui – gegužės 9-ajai dienai. Jau sustiprintos pajėgos pradeda dirbti nuo gegužės 8-osios dienos“, – žurnalistus penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje informavo A. Paulauskas.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas akcentuoja, kad dauguma policijos identifikuotų didelės rizikos objektų yra didžiuosiuose šalies miestuose.

„Esame nusimatę didelės rizikos objektų, kur prognozuojame, kad gali būti daugiau teisės pažeidimų, visoje Lietuvoje yra toks 21 objektas. Ir apie 180 vidutinės rizikos objektų, kur, matyt, tas lankomumas bus mažesnis. Tai policijos pajėgos tuose objektuose pasirodys periodiškai“, – pažymėjo jis.

A. Paulauskas teigia, kad šalyje gegužės 9-ąją budės apie 400 policijos pareigūnų.

„Tai tikrai skiriame nemažai policijos pajėgų, apie 170 ekipažų dirbs visoje Lietuvoje, apie 400 pareigūnų užtikrins, kad minėjimas – tiek gegužės 8-oji, tiek 9-oji– praeitų sklandžiai, be kažkokių didesnių incidentų“, – atkreipė dėmesį jis.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas tikina, kad policija dės visas pastangas, kad gegužėse 9-ąją visos situacijos būtų sprendžiamos taikiai.

„Stengsimės nekelti konfliktų ir turbūt tikrai policija jėgą naudos išimtiniais atvejais, kuomet prieš policininkus bus naudojama vienokia ar kitokia jėga. Kitais atvejais tikrai dėsime visas pastangas tas situacijas išspręsti taikiai, tai yra įspėti žmones apie tai, kad jeigu jie dėvi kažkokią draudžiamą simboliką, atributiką, nutraukti tuos veiksmus, nusistatyti jų asmenybes ir toliau leisti eiti į kapines ir pagerbti žuvusius“, – sakė A. Paulauskas.

Jis taip pat pabrėžė, kad gegužės 9-osios minėjimo metu asmenys, turintys draudžiamus simbolius, bus fiksuojami vaizdo kameromis ir vėliau identifikuojami.

„Pareigūnai yra instruktuoti, kad tokiais atvejais pareigūnai turėtų vaizdo priemonėmis fiksuoti visus tuos asmenis ir vėliau nusistatę asmenybes skirsime baudas“, – patikino jis.

„Turime žinių apie galbūt pavienius asmenis, kurie yra pasiryžę eiti su tam tikra simbolika ir ją demonstruoti, apie kažkokias grupes, kurios galėtų turėti kažkokios įtakos viešajai tvarkai, kad rinktųsi didesnės grupės, tokios informacijos neturiu“, – pažymėjo policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

A. Paulauskas taip pat tikina, kad ir socialinėje erdvėje pastebimi tik pavieniai raginimai gegužės 9-ąją pagerbti karių kapus.

„Socialinę erdvę stebime intensyviai ir matome, kad nėra kažkokių raginimų burtis į didesnes grupes, o yra tiesiog tokie pavieniai raginimai pagerbti, nueiti, padėti gėlių ant kapų. Tai iš esmės kažkokios tokios centruojančios jėgos, kuri bandytų suburti kažkokią kritinę masę palaikančiųjų, nematome, dėl to ir tokių didelių grėsmių nematome“, – sakė jis.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas taip pat akcentuoja, kad viena iš pagrindinių policijos užduočių bus, kad tarp gegužės 9-osios minėjimo dalyvių ir jiems oponuojančių nekiltų konfliktai.

ELTA primena, kad, artėjant gegužės 9-ajai, politikai bei valstybės institucijų atstovai pradėjo nuogąstauti dėl galimų provokacijų šiai dienai paminėti skirtuose minėjimuose. Viešoje erdvėje baiminamasi, kad gegužės 9-ąjai skirtų minėjimų pagrindinis tikslas galimai būtų ne siekis paminėti Antrojo pasaulinio karo pabaigą, o švęsti karą Ukrainoje.

Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9-ąją minima pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8-ąją.

Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, Lietuva liko ją okupavusios ir represijas prieš taikius gyventojus vykdžiusios Sovietų Sąjungos sudėtyje.

ŠVIESOS ir ELTA inform.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook