„Ąžuoliuko“ priešmokyklinukai svečiavosi Močiutės seklyčioje

„Ąžuoliuko“ priešmokyklinukai svečiavosi Močiutės seklyčioje (0)

2021-05-12

Jurbarko „Ąžuoliuko“ mokyklos priešmokyklinukai nuotoliniu būdu lankėsi Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, sužinojo, kokiais vardais senoliai vadino  gyvenamuosius namus Lietuvos kaimuose (troba, gryčia, pirkia, stuba), domėjosi jų šiaudiniais stogais, mažučiais langeliais, neregėtomis tvoromis. O „sugrįžę“ turėjo progą savo mokykloje realiai pamatyti ir prisiliesti prie senovinių daiktų, pasidžiaugti lietuvių liaudies išmintimi kalbos valandėlėje „Močiutės seklyčioje“.

„Močiutės seklyčioje“ - tai tęstinis logopedės Gražinos Glinskienės  vykdomo projekto „Kalba kalbelė prakilni“ renginys, skirtas gimtojo žodžio puoselėjimui.

 Vaikai prisiminė lietuvių liaudies patarles, kurios ir darbą lengvina, ir valgį skanina, net tinginį pabara ar savo kraštą išaukština. (Darbą dirbti netingėsi – vargo   neturėsi. Savi namučiai, nors ir smilgučiai – mielesni už svetimus.) Nebuvo paprasta senoviškas mįsles spėlioti (Akmens kojos, medžio liemuo, stiklo akys, šiaudinė kepurė. Aplink gryčią – daug vienodų  seseryčių ir kt). Besišypsant  jų lūpose skambėjo greitakalbės (Penkios pėdos, penkios bėdos ir viena būda. Virvė, virvelė, virvytė, virvikytė ir virvogalis.)

Vaikams nuostabą kėlė, jog mūsų prosenelių laikais nebuvo prekybos centrų, nebuvo ir elektros (žibalinė lempa – niekur neregėta, lygintuvas – krosnimi buvo pavadintas, sviestamušis – taip pat neatpažintas). Nuotaikingai rateliuose sukosi vaikai, dainuodami „Audėjėlę“, „Gale lauko kamarėlė“, „Taip mama duonelę minko“.

Atvožėme ir seklyčioje esančią kraičių skrynią... O joje –  mūsų prosenelių darbščių rankų kūryba – namuose austas lino rankšluostėlis, margaspalvė juosta, neregėta prijuostė ir kita. Dainelių ritmu ir sviestelį „padarėm“, ir duonelę užminkėm. Žinoma, ir paragavom, daug žinių įgavom.

Gera atsigręžti į praeitį, iš arčiau pažvelgti, ką mūsų proseneliai didžiųjų turtų skryniose mums paliko.

Logopedė Gražina Glinskienė,

meninio ugdymo mokytoja Daina Liorančienė,

Jurbarko „Ąžuoliuko“ mokykla« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook