Nuo teroristų atakų Irake saugos ir jurbarkiečiai (nuotraukos,...

Nuo teroristų atakų Irake saugos ir jurbarkiečiai (nuotraukos, video) (6)

2021-11-09

Seržantas Tomas Stasaitis dar prieš išvykdamas žino, ką draugams parveš lauktuvių. L. Pilecko nuotr.

Lapkričio 9-ąją Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotajame pėstininkų batalione į misiją Irake išlydėtas Lietuvos kariuomenės pajėgų apsaugos būrys, suformuotas šio bataliono karių pagrindu. Į NATO misiją Irake („NATO Mission Iraq“) atlikti pajėgų apsaugos funkcijų Lietuvos kariai vyksta pirmą kartą. Išvykstančiame būryje – keturi jurbarkiečiai.

Pasak Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Valdemaro Rupšio, realios karinės užduotys, mūšio laukas, kad ir kur ir koks jis būtų, yra geriausia vieta tobulėti, todėl visuomet reikia stengtis išnaudoti šią galimybę, o iš tarptautinių operacijų kariai grįžta visapusiškai patobulėję – užsiauginę vertybes, kario įgūdžius, įveikę kultūrų ir aplinkos iššūkius. Į tarptautinę operaciją Irake Lietuvos kariai išvyks lapkričio mėnesį ir dalyvaus iki kitų metų balandžio. Misijos metu Danijos mobilios apsaugos kuopoje Lietuvos kariai atliks pajėgų apsaugos užduotis – užtikrins tiek bazės, tiek už bazės ribų irakiečių karius rengiančio NATO personalo apsaugą. Ši užduotis atliekama siekiant apsaugoti NATO mokymo personalą nuo pavienių ISIS būrių, rengiančių išpuolius prieš vietines saugumo pajėgas, vyriausybės atstovus ir civilius gyventojus.

 „NATO karinis įsitraukimas Irake yra pagrindinis Aljanso indėlis į tarptautinę kovą su tarptautiniu terorizmu. NATO operacijos Irake karių skaičiui laipsniškai didėjant, didėja ir Lietuvos, kaip solidarios NATO sąjungininkės, karinis indėlis. Dėkoju mūsų kariams už pasiryžimą dalyvauti šioje operacijoje, o jų artimiesiems dėkoju už jų paramą išvykstantiems kariams. Linkiu kariams visokeriopos sėkmės“, - sakė ceremonijoje dalyvavęs Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška.

Specialų pasirengimą būtent šiai operacijai Lietuvos kariai pradėjo birželį. Rugsėjo – spalio mėnesiais Kęstučio bataliono karių būrys dalyvavo pratybose Danijos Karalystėje, kurių metu buvo vertinamas Lietuvos ir Danijos karių pasirengimas dalyvauti šioje misijoje. Iš viso į pajėgų apsaugos misiją išvyks 34 Lietuvos kariai, dar du kariai šiuo metu tarnauja misijos štabe.

 NATO misija Irake (NMI) yra nekovinė operacija, kurios tikslas – sustiprinant Irako kariuomenę ir saugumo institucijas įgalinti jas kovoti su terorizmu, užkirsti kelią ISIS veiklai Irake ir stabilizuoti šalį. Pradėti šią misiją buvo nutarta 2018 m. liepos mėn. NATO viršūnių susitikime Briuselyje, gavus Irako vyriausybės prašymą. Šių metų vasarį NATO gynybos ministrų susitikime buvo pritarta šios misijos išplėtimui.

„Išvykstu su priešakine grupe, kai kurie kiti kariai išvyks vėliau. Mes atliksime tam tikrą žvalgybą – apžiūrėsime patalpas, patį misijos rajoną, susipažinsime su užduotimi ir pačia misijos specifika. Išvažiuojam su labai geromis nuotaikomis, neseniai grįžome iš Danijos, kur gavome labai daug misijai reikalingos patirties iš danų karių“, - sakė jurbarkietis seržantas, skyriaus vadas, Tomas Stasaitis.

Aštuonerius metus tarnaujantis karys sako, kad prašymą dalyvauti misijoje užpildė metų pradžioje.

Pasak seržanto, patekti į misiją nėra sudėtinga, tačiau pasiruošimas jai – ilgas ir sunkus tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

„Su manimi vyksta, jei neklystu dar trys jurbarkiečiai. Visi praėjome sudėtingą pasirengimą. Buvo labai daug pratybų, kurios buvo mums nepažįstamos, jų specifika buvo pritaikyta prie misijos. Turėjome mažiau, nei metus laiko tam pasiruošti. Danų kariai mus įvertino tikrai gerai“, - pasakojo T. Stasaitis.

Kariai per pasiruošimą itin daug dėmesio skyrė susipažinimui su Irako kultūra, kalba ir papročiais. Tam itin padėjo patyrę danų kariai, kurių dalis patys kalba irakietiškai. Be to, kartu su danais tarnauja ir tikrų irakiečių.

„Vykdėm pratybas, kai su tavimi kalba irakietiškai, o tu per vertėją turi spręsti situaciją. Net aprangos, aplinka pakeičiama taip, kad kuo labiau atitiktų Irako realybę. Net mokinomės vietinių kalbos, tradicijų, kaip elgtis, kaip atsisėsti, kaip kalbėtis, kad niekas neįsižeistų ir panašiai, nes mes ten esame svečiai“, - pasakojo karys.

Seržantas juokėsi, kad jau pagalvojo, ką parveš lauktuvių iš Irako – greičiausiai tai bus kažkas su egzotiškos šalies atributika.

Karys sako, kad apie jo sprendimą vykti į Iraką išgirdę artimieji reagavo labai įvairiai. Tačiau paaiškinus, kad Irakas šiuo metu nėra karo laukas, dabar jau viskas gerai. Žinoma, mamos ir tėčiai visada aštriau reaguoja“, - juokėsi seržantas.

 « AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook