Perspėja dėl erkių - venintelė veiksminga apsauga - skiepai

Perspėja dėl erkių - venintelė veiksminga apsauga - skiepai (0)

2021-05-04

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento Jurbarko skyrius įspėja, kad prasidėjus kalendoriniam pavasariui, bunda erkės. Nors žiema nepagailėjo šalčio ir sniego, tačiau tikėtina, kad erkėms šios oro sąlygos padėjo išgyventi, o susidaręs sniego sluoksnis saugojo nuo šalčių. Erkių aktyvumas jau pastebimas, kadangi šių metų kovo mėnesį NVSC Jurbarko skyriuje buvo užregistruotas pirmasis susirgimas Laimo liga.

Informuojame, kad NVSC Jurbarko skyriuje 5-erių metų laikotarpyje pastebimi Laimo ligos ir erkinio encefalito susirgimų skaičiaus pokyčiai. Nuo 2016 iki 2020 metų Laimo ligos atvejų mažiausiai buvo užregistruota 2018 metais – 5 atvejai, daugiausiai 2019 metais – net 26. 2020-aisiais metais Laimo liga sirgo 13 žmonių, o tai dvigubai mažiau nei 2019 metais. Erkinio encefalito atvejų daugiausiai buvo užregistruota 2016 metais – 12 atvejų ir iki 2020 metų pastebimas  susirgimų skaičiaus mažėjimas: 2017 m. – 8, 2018 m. – 1, 2019 m. – 3, o 2020 metais – 5 atvejai.

Užsikrėtimo atvejų skaičius sietinas su pailgėjusiu erkių aktyvumo laikotarpiu ir erkių populiacijos gausėjimu dėl klimato kaitos atšilus orams.

Primename, kad erkiniu encefalitu ir Laimo liga užsikrečiama visoje Lietuvoje. Erkės perneša virusą, kuris patenka erkei įsisiurbus į žmogaus organizmą. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktoje informacijoje minima, kad erkinis encefalitas sunki gamtinė židininė virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Ši liga yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys invalidumą ir net sudėtingiausias komplikacijas – paralyžių ar net mirtį. Nuo šio viruso, kuris pažeidžia smegenis, vaistų nėra.

Susirgti erkiniu encefalitu ir Laimo liga didesnė tikimybė išlieka žmonėms, kurie daugiau laiko praleidžia gamtoje: medžiotojams, žemdirbiams, keliautojams, miško ir laukų darbininkams, turistams, lauko sportininkams, grybautojams ar uogautojams.

Informuojame, kad norint apsisaugoti nuo erkinio encefalito pati veiksmingiausia priemonė – skiepai. Pasiskiepijus dviem vakcinos dozėmis, efektyvumas siekia iki 98 procentų, o imunitetas susiformuoja jau per keletą savaičių. Vėliau imunitetui susilpnėjus, praėjus metams laiko, reikalingi pakartotini skiepai. O norint palaikyti imunitetą po trečiojo skiepo, patariame skiepytis kas 3 ar 5 metus.

Rekomenduojame dėl erkinio encefalito vakcinacijos kreiptis į savo gydymo įstaigą, kurioje gydytojas įvertinęs sveikatos būklę ir nusprendęs, kad nėra kontraindikacijų, jums išrašys siuntimą. Vakcinacijos paslaugą galite gauti asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Nors, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ šalyje įvestas karantino režimas, tačiau vaikų ir suaugusiųjų vakcinacija gydymo įstaigose vykdoma nepertraukiamai.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook