Skambėjo Tautiška giesmė (nuotraukos, video)

Skambėjo Tautiška giesmė (nuotraukos, video) (3)

2018-07-06
Liepos 6-ąją minint Lietuvos didžiojo kunigaikščio Mindaugo karūnavimo dieną jurbarkiečiai, kaip ir viso pasaulio lietuviai, laikėsi tradicijos - giedojo Tautišką giesmę. Lietuvos himnas suskambo lygiai 21 val. dvaro parke ir kitose rajono vietose. 

Idėja visiems kartu vienu metu giedoti savo šalies himną gimė 2009-aisiais, minint Lietuvos vardo paminėjimo 1000-metį. 

Pavienių žmonių ir aktyvių bendruomenių palaikomas himno giedojimas tapo mūsų laikų tradicija ir neatsiejama tapatybės dalimi. 
Idėjo iniciatoriai tikina, kad pasaulyje lietuvių yra apie keturis milijonus. Todėl akcijos tikslas, kad jie visi giedotų tautišką giesmę.
Lietuvos himno - Tautiškos giesmės žodžius ir muziką sukūrė Vincas Kudirka (1858-1899).

Šis kūrinys pirmą kartą paskelbtas literatūros, politikos ir mokslo dvimėnesiniame laikraštyje „Varpas“ 1898 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais. Nuo tada Tautiška giesmė buvo giedama lietuviškuose vakarėliuose, pirmą kartą oficialiai sugiedotas Miko Petrausko vadovaujamo choro 1905 metų birželio 6 dieną Didžiojo Vilniaus seimo išvakarių koncerte Vilniuje.

Nuo 1917 metų Tautiška giesmė giedota viešose politinėse demonstracijose, susirinkimuose ir suvažiavimuose. 1917-1918 metais kūrinio žodžius ir muziką buvo siūlyta pakeisti, tačiau 1919-aisiais Tautiška giesmė patvirtinta Lietuvos himnu. 

1940 metais, po sovietinės okupacijos, himnas buvo uždraustas, vietoj jo buvo atliekamas „Internacionalas“, tačiau 1944-aisiais Tautiška giesmė atkurta kaip Lietuvos SSR himnas. 

1950 metais sukūrus naująjį LSSR himną, už Tautiškos giesmės atlikimą buvo persekiojama ir baudžiama. Nepaisant to, himnas buvo giedamas nedideliuose susibūrimuose, viešai skambėjo 1956 metais per Vėlines Kaune, apie 1977 metus per Jonines Kernavėje.

1987 metais mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo užtikrintai ir drąsiai giedota Tautiška giesmė himnu vėl tapo 1988 metais, prieš atkuriant Lietuvos nepriklausomybę.

ELTA ir "Šviesos" inform.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook