Vyriausybė ketina Lietuvoje skelbti karantiną

Vyriausybė ketina Lietuvoje skelbti karantiną (0)

2020-03-14

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad labai tikėtina, jog Lietuvoje bus skelbiamas karantinas. Pasak jo, dėl karantino įvedimo Lietuvoje Vyriausybė nutars dar šio šeštadienio vakarą.

Šalyje daugėjant patvirtintų užsikrėtusių koronavirusu atvejų, S. Skvernelio vadovaujama Vyriausybė šeštadienį susirinko aptarti situacijos ir tolesnių veiksmų kovojant su Europoje pastaruoju metu sparčiai plintančia pandemija.

„Šiandien mes turime naują fazę, naują situaciją“, - šeštadienio vakarą surengtoje spaudos konferencijoje teigė premjeras. Pasak jo, Lietuvoje turint jau 8 patvirtintus koronaviruso atvejus, kyla didelė grėsmė, kad ši pandemija išplis visoje šalyje.

„Lietuvos Vyriausybė privalo imtis kitų įstatymuose numatytų veiksmų“, - akcentavo jis.

„Tikėtina, kad 20 val. Vyriausybė priims nutarimą paskelbti visoje Lietuvos teritorijoje karantiną, su visomis iš to išplaukiančiomis aplinkybėmis“, - apie ministrų kabineto ketinimus informavo Vyriausybės vadovas.

Paskelbtas karantinas pirmiausiai palies užsieniečius

Premjeras teigė, kad įvedus karantiną pirmiausia įsigaliotų draudimas užsieniečiams atvykti į Lietuvos Respubliką visomis transporto rūšimis, per visus pasienio punktus.

Išimtys, teigė jis, bus taikomos tik transporto priemonėms, kurios vykdo komercinę veiklą ir užtiktina būtinų prekių į Lietuvą pristatymą. Taip pat Lietuvių šeimoms ir asmenims, turintiems teisę gyventi šalyje, bei diplomatams. Išimtis bus daroma, pabrėžė jis, ir NATO kariams bei juos aptarnaujančiam personalui.

S. Skvernelis kreipėsi į Lietuvos piliečius, kurie šiuo metu yra užsienio valstybėse.  

„Yra raginimas Lietuvos piliečiams, kurie keliauja sausumos transportu į Lietuvą, tą padaryti kaip įmanoma greičiau“, - teigė jis. Premjeras užsiminė, kad lietuvių grįžimas per Lenkija ko gero bus suderintas su šios kaimyninės valstybės valdžia.

„Tikiuosi, kad Vyriausybės posėdžio metu mes jau turėsime oficialų patvirtinimą dėl humanitarinio koridoriaus pravažiuoti Lenkiją. Bet jis bus ribotas laike“, - sakė jis, pabrėždamas, kad į Lietuvą grįžti norintys piliečiai tą turės padaryti per 72 valandas.

„Tą jie turėtų daryti ne vėliau nei per 72 valandas – po to tokios galimybės nebus“, - sakė ministras pirmininkas.

Ketina riboti keleivių pervežimą, nebirbtų restoranai, būtų uždrausti vieši susibūrimai

Siūloma tarpmiestinių autobusų ir traukinių intensyvumą dalinai riboti. Kruizinių laivų patekimas į jūrų uostą bus draudžiamas.

„Pagal susisiekimo ministro patvirtintą tvarką bus apribotas keleivių skaičius tiek tarpmiestiniuose autobusuose, tiek traukiniuose, išlaikant saugų atstumą tarp žmonių ir taikant būtinas prevencines priemones“, – sakė S. Skvernelis.

Bus rekomenduojama savivaldybėms panašius kriterijus taikyti ir miesto viešajam transportui, taip pat nevežti stovinčių keleivių.

Siūloma Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigoms, taip pat valstybės įmonėms taikyti nuotolinio darbo organizavimą. Tokia pati rekomendacija taikoma ir privačiam verslui.

Priėmus nutarimą siūloma, kad būtų stabdomi visi vieši renginiai.

„Nebeskaidant i uždarus, atvirus, neribojant jokių žmonių skaičiaus, nutrūktų visų viešų susibūrimų galimybė“, – teigė premjeras.

Viešbučių, sanatorijų veikla nėra stabdoma, tačiau veiklos draudimas įsigaliotų teikiant reabilitacijos, SPA paslaugas, jei šios nesusijusios su gydymo paslaugomis.

„Yra siūlymas taip pat numatyti viešbučius, surasti kontaktus, jeigu reikėtų priverstinam žmonių karantinavimui naudoti viešbučius, sanatorijas, kitas patalpas. Valstybė už tai prisiims atsakomybę sumokėti už paslaugų teikimą privačiam verslui“, – teigė S. Skvernelis.

Tikėtina, kad bus uždrausta visų kavinių, barų, maitinimo įstaigų veikla, išskyrus galimybė teikti maisto išsinešimui paslaugą.

Bus uždrausta parduotuvių (išskyrus maisto prekių, kitų buitinių prekių parduotuvių, vaistinių) veikla. Taip pat bus uždrausta galimybė naudotis grožio paslaugas teikiančių įstaigų veikla – kirpyklomis, grožio salonais.

Premjeras: maisto produktų nepritrūks

S. Skvernelis ragina nepasinaudoti panikai bei nepirkti maisto produktų iš parduotuvių dideliais kiekiais.

„Kontaktuojame su maisto tiekėjais, prekybos centrais, jokios grėsmės nėra, kad pritrūktų maisto produktų. Apskritai jokie ribojimai dėl prekybos maisto produktais nėra taikomi, nereikia pasiduoti panikai daugiau nusipirkti. Žinome, kad produktų nepritrūks, nebent pirksime neadekvačiais kiekiais, tai tiekimai gali tam tikri sutrikti, bet komercinis transportas, prekybos susisiekimas nėra stabdomas, visos reikalingos prekės, kurios reikalingos Lietuvai, bus įvežamos“, – teigė premjeras.

Ketina patvirtinti paramos paketą verslui

Kaip pranešė ministras pirmininkas, pirmadienį Vyriausybė posėdyje ketina patvirtinti ekonominio skatinimo, palaikymo ir kompensavimo paketą privačiam verslui, susijusiam tiek su ribojimų taikymu, tiek su kitais sunkumais, kurie patiriami dėl pasaulinio koronaviruso plitimo.

„Tas ekonominis paketas, noriu nuraminti, kiek tik galima šioje situacijoje verslą, įsigaliojus karantinui, bus nedelsiant patvirtintas Vyriausybės posėdyje, tada galėsime detaliau pakalbėti, kokios kompensacinės ir skatinančiosios priemonės, kalbant apie mūsų ekonomiką, būtų pritaikytos“, – sakė S. Skvernelis.

Naujų nurodymų švietimo įstaigoms nebūtų

Dėl švietimo, teigė premjeras, naujų priemonių, nei yra įvesta dabar, nebūtų imtasi. Pasak jo, ir toliau galios šiuo metu įvestas draudimas dvi savaites organizuoti ugdymo įstaigų darbą. Kartu premjeras pabrėžė, kad tikėtina, jog mokykloms ir universitetams skirtas įgaliojimas pasiruošti dirbti nuotoliniu būdu bus taikomas po dviejų savaičių kurį laiką.

Gydimo įstaigoms

S. Skvernelis teigė, kad įvedus karantiną visoje šalyje būtų atidėtos visos planinės operacijos. Išimtis, aiškino premjeras, būtų tik neatidėliojamoms operacijoms. Taip pat, teigė premjeras, turėtų būti perorganizuoti planiniai skiepijimai, atidėtos odontologijos paslaugos, išskyrus būtinos medicininės pagalbos užtikrinimą.

Premjero teigimu, būtų ribojamas ir reabilitacijos paslaugų teikimas bei pacientų lankymas. Jo teigimu, būtų siekiama įpareigoti kuo daugiau paslaugų, tokių kaip konsultacijos, nedarbingumo pažymėjimų paskyrimas, institucijos teiktų elektroninių būdu.

Dėl vaistinių veiklų atskirų apribojimų, pabrėžė premjeras, neturėtų būti.

„Mes privalėsime užtikrinti maksimalią vaistinėse dirbančių darbuotojų apsaugą“, - sakė premjeras. Jo teigimu, būtų galima pagalvoti nebent apie saugesnes prekybos formas, galinčias leisti minimalizuoti kontaktą tarp klientų ir vaistinės darbuotojo.

Apribojimai šeimynose ir kalėjimuose

S. Skvernelis teigė, kad įvedus karantiną, asmenų socialinių paslaugų įstaigose ir kalėjimuose būtų draudžiamas.

„Turėtų būti draudžiamas lankymas visose stacionariuose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, bendruomeninio gyvenimo namuose, kalinimo įstaigose“, - teigė premjeras.

Šeštadienį patvirtinti du nauji koronaviruso atvejai

Šeštadienį Lietuvoje patvirtinti du koronaviruso infekcijos atvejai. Vienas užsikrėtimo atvejis patvirtintas Klaipėdoje. Tai kovo 10 d. iš Danijos grįžęs kretingiškis. Kitas atvejis patvirtintas Vilniuje. Pranešama, kad virusu užsikrėtęs vyras grįžo iš Italijos. Jis šiuo metu izoliuotas ir gydomas Santaros klinikose.

Šiuo metu Lietuvoje iš viso yra 8 patvirtinti užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Kol kas visi 8 atvejai yra įvežtiniai – susirgo iš užsienio į Lietuvą grįžusieji.

Daugiau apie koronavirusą skaitykite čia.

ELTA inform.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook