Aistros dėl Šakių ligoninės: rengia mitingą be leidimo, meras...

Aistros dėl Šakių ligoninės: rengia mitingą be leidimo, meras ažiotažą laiko dirbtiniu (0)

2021-10-14

Kauno miesto savivaldybės nuotr. / Gydymo įstaigoje/ Asociatyvi nuotr.

Šakiuose sklinda kalbos, kad vykdant optimizaciją, bus uždaryti Šakių ligoninės Vaikų ligų ir Chirurgijos skyriai. Dėl to spalio 14 d. net rengiamas mitingas. Rajono valdžia leidimo jam neišdavė – policija pasiruošusi reaguoti. Vietos meras visą šį sambrūzdį dėl ligoninės ateities vadina dirbtinai sukeltu ažiotažu bei politinėmis aistromis. O ligoninės medikai mitinge dalyvauti net neketina.

15min redakciją pasiekė žinios, kad Šakių rajono gyventojai, nepatenkinti planuojamomis permainomis vietos ligoninėje, spalio 14 dieną, 16 valandą, prie savivaldybės pastato rengia mitingą. Bijo likti be skyrių „Uždaro du pagrindinius skyrius – vaikų ir chirurginį.

Mums vaikus liks vežt į Kauną, nes aplink niekas neturi vaikų skyriaus. Marijampolės taip pat naikina kelis skyrius. Tik klausimas, ar Kaunas ir Vilnius guminis? Šakiuose šiandien guli 37 vaikučiai. Chirurgijos skyriuje nežinau. Tai kur juos talpins? Ar reiks ieškot šamanų? O kaip nedarbo lygis Lietuvoje? Turbūt iš dviejų skyrių bus ne vienas ir du žmonės atleisti“, – klausimus kėlė į redakciją besikreipę sunerimę žmonės.

Mitingas, galima teigti, prasidėjo jau anksčiau – virtualioje erdvėje pasipylė raginimai priešintis planuojamoms permainoms.

„Šakių rajono gyventojai, ar jums reikalinga rajone ligoninė? Jei taip, visus neabejingus, kurie nori išsaugoti visus skyrius ir visas darbo vietas Šakių ligoninėje, kviečiame spalio 14 dieną 16 valandą prie savivaldybės tai pasakyti mūsų valdžios atstovams. <...>

Jei sakysit, kad yra kitų ligoninių, tai Vilkaviškio ligoninės likimas toks, kaip ir mūsų. O Marijampolei liks tik skubi pagalba ir slauga. Gal laikas ką nors daryti?“ – savo feisbuko paskyroje tokį raginimą paskelbė viena mitingo organizatorių – Gelgaudiškio gyventoja Aušrinė Jablonskienė.

Kaip ji teigė 15min, apie planus uždaryti du minėtus Šakių ligoninės skyrius, žmonės išgirdo praėjusią savaitę, kai tai aprašė vietinė spauda.

„Esu trijų vaikų mama. Rugsėjį visa šeima – 5 asmenys, gulėjome su rotavirusu ligoninėje. Reikėjo lašelinių, man buvo iki 40-ties sukilusi temperatūra. Tai jei nebūtų Šakių ligoninėje Vaikų ligų skyriaus, kaip nuvežčiau taip sirgdama vaikus į Kauno klinikas, esančias už 82 km?“ – situaciją vaizdžiai nupasakojo A.Jablonskienė.

Pasak jos, Šakių ligoninės Vaikų ligų skyrius per metus aptarnauja apie 400 pacientų. Įgyvendinus planuojamas permainas, neva būtų panaikinta dešimtys darbo vietų. Kaip teigė pašnekovė, planuojama, kad mitinge susirinks apie 300 dalyvių, bus ir ligoninės personalo atstovų.

„Atvyks žmonių iš Jurbarko, Kudirkos Naumiesčio, Vilkaviškio, Marijampolės. Visas aplinkines ligonines ta optimizacija palies. Negana to, prieš 3–4 metus remontavo Šakių ligoninę, prie Vaikų ligų skyriaus sutvarkymo prisidėjo ir vietiniai gyventojai – inicijavo paramos rinkimą. Tai kam to reikėjo, jei žada ligoninę parduoti?“ – klausė moteris.

Nori gydymo šalia namų Internete ėmė sklisti ir daugiau neva planuojamoms permainoms prieštaraujančių žmonių komentarų. Jie negalėjo suvokti, kad pandemijos metu, kai kalbama, jog ligoninių skyriai užpildyti, žadama juos uždarinėti.

„Ateikim ir pasakykim, kad mums reikalinga tokia ligoninė, kokia yra, mes nebenorime jokių reformų ar reorganizacijų. Norime jaustis saugūs bent turėdami šalia medicinines paslaugas. Mums reikalingos čia, Šakiuose, jaunos šeimos, auginančios vaikus. Nebus med. priežiūros vaikams, išsikels ir jaunimas!“ – rinktis į mitingą ragino dar vienas internautas.

Organizuojama vykti į Šakius net ir automobilių kolona nuo Zapyškio.

„Neva valdžia pradeda 800 mln. įsisavinimo kelionę per Lietuvą, naikindamas rajonines ligonines ir gydymo paslaugas. Žmonės kyla ginti savo gydymo įstaigų, gydytojų ir galimybės gydytis savo gimtajame mieste“, – skelbta dar viename pranešime internete.

Piktintasi ir tuo, kad leidimo planuojamam mitingui išdavimo klausimas užstrigo Šakių rajono savivaldybėje. Neva to priežastys paaiškės vėliau.

„Mitingas įvyks bet kokiomis sąlygomis, nepriklausomai nuo oro ar valdžios norų. Nepažeidžiant galiojančių Lietuvos Respublikos įstatymų, savivaldybei bus pateikiami prašymai taikiam asmenų susirinkimui iki 15 asmenų“, – tikino organizatoriai.

Neišdavė leidimo

Šakių rajono meras Egdaras Pilypaitis 15min patvirtino, kad leidimas mitingui nebuvo išduotas.

„Kreipėsi dėl leidimo, bet ne pagal nustatytą tvarką ir nesilaikant reikalavimų. Galimai tai daryta tyčia, kad būtų galima kaltinti, trukdant rinktis išreikšti nuomonę. Parašė (mitingo organizatoriai – aut. past.) administracijos direktoriui laišką į paštą penktadienį vėlai vakare po darbo. Čia jau ne pirmas toks bandymas. Pirmą kartą neišduodami leidimo nurodėme priežastis kodėl. Antrą kartą galėjo kreiptis kaip priklauso, bet vėl tas pats. Leidimas mitingui nėra išduotas, policija apie tai informuota“, – ketvirtadienio vidurdienį 15min patikino E.Pilypaitis.

Jis nepanoro plačiau išsakyti nuomonės apie planuojamas permainas Šakių ligoninėje, tikino, dėl mitingo viską išsakęs savo feisbuko paskyroje – nelabai turintis, ko pridurti.

Įraše socialiniuose tinkluose Šakių rajono meras tikina, kad viešojoje erdvėje plinta melagingos žinios dėl Šakių ir kitų ligoninių ateities, kviečiama į nelegalų mitingą.

„Keista, kad didžiausios pastangos tam metamos net ne mūsų rajono žmonių. Sąmoningai manipuliuojama partiškumu ir nedviprasmiškai bedama pirštu į mano asmenį, nors sprendimai iki mano kabineto net projektiniame lygmenyje nėra atėję...“, – rašė meras feisbuke.

Jam keista, kad tvarkyti reikalus imasi tie, kurie net nesugeba tvarkingai susiorganizuoti mitingo, kurio šiuo metu net nereikia.

Anot mero, šiuo metu egzistuoja tik Ligonių kasų pamąstymai ir siūlymai dėl teikiamų paslaugų visame regione, kurios dėl mažėjančių apimčių gali tapti nuostolingos ir ilgainiui nekokybiškos.

„Tai paprasčiausia indikacija, kad įstaigos vadovas ir steigėjas/steigėjai turi priimti sprendimus, kad įstaiga netaptų nuostolinga.

Dabar dirbtinai sukeltas ažiotažas, kad uždaroma ligoninė, kas yra visiška netiesa, tada keliamos politinės aistros, kviečiantis į pagalbą su Šakių rajonu visiškai nesusijusius asmenis. Tai tegul važiuoja piketuoti prie ligonių kasų arba prie ministerijos, jei kas neaišku.

Šakių rajono savivaldybėje šis klausimas nėra svarstomas, o dėl chirurginio skyriaus paslaugų atsisakymo niekad tokio sprendimo projekto net nepasirašyčiau, nes tam šiuo metu nėra jokio medicininio, organizacinio ar ekonominio pagrindo.

Dėl Vaikų ligų skyriaus yra siūlymas

„Šakiuose teikti dienos stacionaro paslaugas, o su rimtesnėmis sveikatos bėdomis vaikams pagalbą teiktų specializuoti centrai“, – pabrėžė E.Pilypaitis.

Jis atkreipė dėmesį ir į mitingo organizatorius, kad neva už medikus dabar „stoja“ tie, kurie „viešai abejoja medicina ir jos siūlomais pandemijos suvaldymo būdais, skleidžia šarlataniškas melagienas, menkina tų pačių medikų autoritetą“.

„Manau, kad didžioji dalis visuomenės tai puikiai supranta ir bus atsparūs visokiems sąmokslų teorijų kurstytojams, manipuliatoriams, kurie dėl siaurų tikslų be skrupulų renkasi priemones, nederančias su demokratinės visuomenės tradicijomis, vertybėmis ir valdysena“, – vylėsi meras.

Ligoninės turi būti pelningos? Ketvirtadienį Šakių rajono meras teigė dalyvaujantis kartu su administracijos direktoriumi ir Šakių ligoninės vadovu ministerijos organizuotame susitikime su Kauno regiono savivaldybių ir gydymo įstaigų vadovais.

Šiame susitikime pristatytos mintys ir vizijos, kaip „gerėtų paslaugų kokybė, kaip jos net atvyktų tiesiai pas pacientą į namus“.

Ir tai, neva, kol kas dar tik projektai, siūlymai, kvietimai atsiliepti su pasiūlymais ir pastebėjimais. Mero vieši įrašai feisbuke, ypač mintis, kad dėl mažėjančių apimčių gydymo paslaugos gali tapti nuostolingos ir ilgainiui nekokybiškos, sulaukė įvairių komentarų. Vienas komentatorius atkreipė dėmesį, kad ligoninės – ne pelno siekiančios organizacijos ir niekada tokios nebuvo, jos visada buvo nuostolingos, kadangi nevykdo komercinės veiklos.

„Tai socialinės rūpybos įstaigos, kurių veikla apmokama iš PSDF biudžeto“, – rašė komentatorius.

E.Pilypaitis į tai atšovė: „Klystate. Ligoninės nėra biudžetinės įstaigos, bet kalba eina ne apie pelną. Jūs specialiai maišote sąvokas siekdamas klaidinti žmones. Beje, kokia paties sumokama dalis į PSDF?“

Vaikų ligų skyriuje – nė vieno paciento?

15min bandė susisiekti su Šakių ligoninės vyriausiuoju gydytoju Algirdu Klimaičio. Atsiliepęs jis pasakė, kad dabar yra pasitarime – negali kalbėti.

Tuomet žurnalistė kreipėsi į Šakių ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoją gydymo reikalams Dainą Bagdonienę. Kokia pačios gydymo įstaigos pozicija dėl planuojamų permainų?

„Girdėjau kažką apie mitingą, bet mes nedalyvaujam, nematome reikalo, kad dabar reiktų protestuoti, vyksta dabar tik derinimai. Reorganizacija gydymo įstaigų paskelbta visos Lietuvos mastu, bet nebus taip, kad tai bus nuleista iš dangaus ir mes turėsime tai daryti. Yra pasiūlymai, analizuojama situacija, kaip galima būtų optimaliau paslaugas žmonėms teikti.

Patys turėsime spręsti su steigėjais, ką paliekam, naikinam, sujungiam. Viskas yra svarstymuose. Būtent šiandien vyksta pasitarimas Valstybinėje ligonių kasoje“, – teigė D.Bagdonienė.

Iš kur vietiniai žmonės tuomet „pasigavo“, kad Šakių ligoninėje bus uždaromi du konkretūs skyriai? Atsakydama ligonės atstovė pabrėžė, kad apie Chirurgijos skyriaus uždarymą nėra net kalbos – gali būti, jog neliks paros vaikų ligų skyriaus stacionaro, bet apie tai taip pat yra tik svarstoma.

„Šiuo metu Vaikų ligų skyriuje gal net nė vieno neturime paciento – nėra vaikų. Rudenį vienas kitas atsirado, nes pradėjo eiti į ugdymo įstaigas, darželius. Kol buvo karantinas, nekontaktuodavo, namuose būdavo, mažiau sirgdavo vaikai. Turime skyriuje 8 vietas. Kai peršalimo sezonas anksčiau būdavo, užsipildydavo skyrius, bet nebūdavo taip, kad devinto vaiko nepaguldome“, – patikino D.Bagdonienė.

Šiuo metu, anot jos, Vaikų ligų skyrius yra integruotas dėl COVID-19 į Vidaus ligų skyrių.

Tokių permainų imtasi, nes reikėjo įrengti izoliacinį skyrių. Rokiruotės padarytos ir su darbuotojais – Vaikų ligų skyriaus seselės dirba Vidaus ligų skyriuje.

„Nėra aišku, ar bus kas keičiama, bet vaikučiams pagalba Šakiuose vis tiek bus teikiama, kaip bebūtų. Nebus taip, jei vaikas kreipsis, jam nebus suteikta pagalba. Jei neliktų paros stacionaro, bus dienos stacionaras, sudėtingesnius atvejus ir dabar nukreipiame į Kauną“, – patikino medikė.

Nepritaria permainoms

Chirurgijos skyriuje Šiuo metu COVID-19 pacientai, anot D.Bagdonienės, Šakių ligoninėje nėra gydomi, jei šiandien ir yra nustatytas koks užsikrėtęs – tik izoliaciniame skyriuje, kuriame numatyta 13 gydymo vietų.

Chirurginis skyrius taip pat nėra užpildytas – yra laisvų vietų.

„Dažniausiai jame būna apie 11–13 ligonių. Taip, yra minčių dėl Chirurginio skyriaus pertvarkymo, bet ir ligoninės personalas tam nepritaria, ir rajonas (Šakių rajono savivaldybė – aut. past.) nepritaria.

Šiuo metu, manau, tikrai niekas nieko nedarys. Suprantu, kad ateina iš Europos Sąjungos projektiniai pinigai gydymo įstaigų optimizavimui – reikia tiesiog pasiruošti kažkokius „popierinius“ planus.

Apie darbuotojų atleidimus nėra jokios kalbos. Jei neliktų paros chirurgijos, neliktų nebent tų gydytojų, kurie paromis budi – dažniausiai tai atvažiuojantys medikai. Medicinos personalo, slaugytojų, slaugų padėjėjų nė vienos neatleis.

Jei išlaikom chirurgiją, niekas nesikeis, gal tik netektų darbo keli atvažiuojantys budintys Vaikų ligų skyriaus gydytojai. Apie 3 etatus galėtume kalbėti. Vietinė pediatrė kaip dirbo, taip dirbs tikrai.

Personalas jau dabar pas mus yra pertvarkytas dėl COVID-19“, – paaiškino ligoninės atstovė.

Bet kuriuo atveju, vyks permainos ar ne, anot jos, stebėjimas, skubi pagalba, dienos stacionaras Šakių ligoninėje išliks.

„Be 2022 metų tikrai niekas nevyks – niekas nežino, kada tos permainos būtų vykdomos, jei jos bus vykdomos“, – patikino D.Bagdonienė.

Policija pasiruošusi reaguoti Marijampolės apskrities policijos atstovė spaudai Justė Vasiliauskienė 15min teigė, kad policija turi žinių apie Šakiuose ketvirtadienio popietę organizuojamą mitingą.

„Žinome, kad mitingui, kuriame dalyvautų virš 15 žmonių, leidimas neišduotas, tačiau mitingui iki 15 žmonių leidimo nereikia. Policija reaguos, jei bus pažeidžiamas Susirinkimų įstatymas ar kt. teisės aktai.

Policijos pajėgos dirba visą parą ir yra pasirengusios reaguoti į atsiradusius įvykius“, – patikino J.Vasiliauskienė.

O štai Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnyba ketvirtadienį pakomentuoti situacijos dėl planuojamų permainų Šakių ligoninėje negalėjo – visi specialistai, kurie gali pasisakyti šia tema, yra išvykę.

„Apie jūsų minėtą mitingą Spaudos tarnyba nėra informuota. Galbūt daugiau informacijos apie kontekstą galėtų suteikti Šakių rajono savivaldybė, kuri yra šios sveikatos priežiūros įstaigos steigėja“, – nukreipė SAM Spaudos tarnybos atstovė.
Karolina Stažytė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook