Erkės jau nubudo, ligos atvejų daugėja

Erkės jau nubudo, ligos atvejų daugėja (0)

2014-05-08

SAM nuotr.

Šalies ne gyvybės draudimo rinkos lyderis „Lietuvos draudimas" pastebi, kad kasmet nuo erkių nukenčia vis daugiau žmonių, o šiemet jau užfiksavo 4 ligos atvejus: 3 Laimo ligos ir 1 - erkinio encefalito. 

Skaičiuojama, kad apsidraudusiųjų nuo erkių sukeliamų ligų gali būti vos 15 proc. gyventojų, nors Lietuva yra viena Europos valstybių, kuriose tikimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu ar Laimo liga yra didžiausia. 
„Priklausomai nuo pavasario orų, erkės mūsų šalyje nubunda balandžio-gegužės mėnesiais, kai vidutinė temperatūra pakyla aukščiau nei 7 laipsniai šilumos. Daugiausia susirgimų pradedame fiksuoti nuo birželio, nes inkubacinis ligos laikotarpis gali užsitęsti apie mėnesį. Susirgimų pikas Lietuvoje įprastai susidaro liepos-rugpjūčio mėnesiais, dėl grybavimo sezono nenuslūgsta ir rudenį. Dažniausiai erkės tyko aukų ant vešlios žolės ir neaukštų krūmų, jos ypač mėgsta drėgnesnes, prieblandoje esančias vietas", - sakė „Lietuvos draudimo" Gyventojų turto draudimo skyriaus vadovas Andrius Gimbickas.
„Lietuvos draudimas" skaičiuoja, kad 2013 metais į bendrovę kreipėsi rekordiškai daug - net 26 proc. daugiau susirgusiųjų erkių platinamos ligomis klientų nei ankstesniais metais. Jiems „Lietuvos draudimas" išmokėjo daugiau nei 100 tūkst. litų kompensacijų.
„Baltijos šalys ir Slovėnija yra pripažįstamos kaip endeminės šalys. Čia atvykstantys užsienio turistai perspėjami būti atsargūs, tuo tarpu patys lietuviai dar menkai rūpinasi savo saugumu, nors erkinio encefalito protrūkis Lietuvoje fiksuojamas jau ilgiau nei 20 metų. Apsidrausti nuo erkių sukeliamų ligų iki šiol buvo galima kartu draudžiantis ir nelaimingų atsitikimų draudimu, tačiau atsižvelgdami į klientų pageidavimus ir šių ligų plitimą, pirmieji iš draudikų pasiūlėme apsidrausti tik nuo erkių sukeliamų ligų. Metams toks draudimas kainuoja 18 litų, o išmoka susirgus - 1000 litų", - sakė A. Gimbickas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) skelbiamais duomenimis, pernai erkiniu encefalitu ar Laimo liga susirgo daugiau nei 3 tūkst. Lietuvos gyventojų, trims iš jų liga baigėsi mirtimi. Erkinio encefalito sergamumo rodiklis 2013 metais padidėjo iki 16,5 atvejų/100 tūkst. gyventojų, tai yra maždaug 2,5 karto daugiau nei 2005-aisiais. Dažniau šia liga užsikrėtė vyrai, vyresnio amžiaus gyventojai, įsikūrę kaimo vietovėse, ypač Vilniaus, Kauno ir Utenos apskrityse. Prie didelės rizikos zonų priskiriamos Panevėžio, Šiaulių ir Alytaus apskritys.
„Lietuvos draudimas" skaičiuoja, kad Laimo ligos atvejų užfiksuojama maždaug 6 kartus daugiau nei erkinio encefalito, o skiepų nuo Laimo ligos nėra. Specialistai pastebi, kad dėl Laimo ligos žymiai dažniau į gydytojus kreipiasi miestų gyventojai. 
Jeigu pastebėjote įsisiurbusią erkę, rekomenduojama nedelsiant ją ištraukti, geriausia - pincetu, staigiu judesiu. Visuomenėje gajus mitas, kad erkę reikia ištraukti sukamuoju judesiu, tačiau specialistai to nerekomenduoja: erkės straubliukas susideda iš mažų kabliukų girliandos, todėl jei ją sukiosite, šie kabliukai liks odoje. Traukdami pasistenkite neperspausti ir nesutraiškyti erkės, nes ligos sukėlėjai yra erkės virškinimo trakte ir seilėse. Dėl tos pačios priežasties traukiant įsisiurbusią erkę patariama nenaudoti jokių tirpalų, nes jie gali priversti erkę aktyviau išskirti seiles, kuriose gali būti ligos sukėlėjų.
Pašalinusiam įsisiurbusią erkę gyventojui reikėtų atidžiai save stebėti bent mėnesį - tiek gali užsitęsti erkinio encefalito inkubacinis laikotarpis. Į gydytoją kreiptis būtina, jeigu pajaučiate bendrą silpnumą, pradeda kamuoti galvos, kaulų, raumenų skausmai, pakyla temperatūra, įkandimo vieta parausta ir plečiasi. Tai gali būti požymiai, kad įkandęs parazitas pernešė pavojingą ligą.
Skaičiuojama, kad maždaug 0,5-4 proc. gyventojų erkinis encefalitas baigiasi mirtimi, dar apie trečdalis ne visiškai pasveiksta, išlieka nervinės sistemos sutrikimai - jautrumas, galvos skausmai, miego sutrikimai, negalėjimas susikaupti. Apsisaugoti nuo erkinio encefalito galima skiepijantis. Kai kuriose šalyse, kurios taip pat priklausė didelės rizikos zonai, pavyzdžiui, Austrijoje, skiepai padėjo kelissyk sumažinti erkinio encefalito atvejų.

ELTA ir "Šviesos" inf.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook