Gegužės 20-oji - pasaulinė metrologijos diena

Gegužės 20-oji - pasaulinė metrologijos diena (0)

2020-05-20

Gegužės 20-ąją pasaulyje minima Metrologijos diena. Šiemet ji skirta Pasaulinės prekybos matavimams pabrėžiant, kokį svarbų vaidmenį atlieka matavimai siekiant laiduoti sąžiningą pasaulinę prekybą bei užtikrinant, kad produktai atitiktų standartų ir reglamentų reikalavimus bei patenkintų klientų kokybės lūkesčius.

Metrologija, matavimo mokslas, vaidina pagrindinį vaidmenį mokslo atradimuose ir inovacijose, pramoninėje gamyboje ir tarptautinėje prekyboje, gerinant gyvenimo kokybę ir saugant globalią aplinką.

Pasaulinė Metrologijos diena yra kasmet švenčiama Metro konvencijos pasirašymo dieną. Prieš 145 metus, 1875 m. gegužės 20-ąją, pasirašiusios 17 šalių susitarė naudoti universalią matų sistemą (SI).

Pasirašius konvenciją buvo įsteigtas Tarptautinis svarsčių ir matų biuras (BIPM), kurio paskirtis – užtikrinti matavimų vienovę ir koordinuoti matavimų taikymą ir pažangą tarptautiniu mastu.

Konvenciją pasirašė per pusšimtis šalių

„Ši diena dedikuota tarptautinėse mokslo, ekonomikos, energetikos, meteorologijos ir kitose srityse naudoti tokius pačius, unifikuotus fizinių dydžių matų vienetus, nes istoriškai įvairiose šalyse buvo naudojami ir kai kur tebenaudojami įvairūs matavimo vienetai: pėdas, svaras, pūdas ir kita“, – istoriją primena „Vilniaus metrologijos centro“ (VMC) generalinė direktorė Rūta Klevėnė.

Įvairių šalių metrologai siekia tarptautiniu lygiu naudoti tokius pačius, unifikuotus fizinių dydžių (masė, ilgis, plotas, tūris, temperatūra ir kt.) matų vienetus. Tai tapo įmanoma suvienodinus matavimo dydžius ir ėmus naudoti universalią matų sistemą (SI).

Šiuo metu Metro konvencija turi 57 narius ir 41 asocijuotą Generalinės svorių ir matų konferencijos narį. Lietuva į konvencijos narių sąrašą priimta 2015 metais.

Užtikrina vartotojo saugumą

Tikslus vandens, maisto, kuro, elektros kiekio matavimas yra reikalingas ir tam, kad būtų užtikrintas vartotojo saugumas. Pirmoji metrologijos institucija Lietuvoje – Matų ir saikų rūmai – buvo įkurti Kaune 1919 metais. Iki 1940 metų Lietuvos pramonėje buvo laikomasi Vakarų Europos (daugiausia Vokietijos) metrologijos standartų.

Atkūrus Nepriklausomybę 1990 metais buvo įsteigtas Standartizacijos departamentas. 1998 metais pertvarkius Standartizacijos departamentą savarankiškomis institucijomis tapo Valstybinė metrologijos tarnyba ir Nacionalinis akreditacijos biuras.

Klientų sąrašas ilgas ir įvairus

Lietuvoje veikia nemažai įmonių teikiančių metrologines paslaugas. Bene didžiausia ir plačiausią paslaugų spektrą teikianti įmonė – Vilniaus metrologijos centras (VMC), kuri veiklą vykdo net penkiose Lietuvos regionuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje.

Įmonė teikia itin plataus spektro metrologines paslaugas – nuo paprastų rulečių iki jonizuojančios spinduliuotės matavimo prietaisų, o šioms paslaugoms suteikti turi daugiau nei 1800 etalonų.

VMC dirba daugiau kaip 80 metrologų, kurie užtikrina matavimo prietaisų tikslumą ir atitikimą standartams, atlieka prietaisų patikrą, kalibravimą ir bandymus.

VMC klientų sąrašas ilgas ir įvairus

,,Mūsų paslaugomis naudojasi įvairios gamybos, farmacijos, logistikos, prekybos, saugumo tarnybos, ligoninės, susisiekimo paslaugas teikiančios įmonės, taip pat ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ bei daugybė kitų įmonių kurios savo veikloje naudoja matavimo priemones“, – sako Vilniaus regiono laboratorijos vadovė Evelina Lesutytė. 

Matavo ir kalinio antrankius, ir iliuzionisto cilindrą

VMC specialistams taip pat yra tekę atlikti įvairių užduočių: tikrinti kalinių antrankių svorį bei išmatavimus, kad jie atitiktų higienos reikalavimus, užtikrinti vienodą loterijos kamuoliukų skersmenį ir masę, tikrinti kasos čekių matmenis.

Į VMC kreipiasi ir iliuzionistai, kurie prašo patikrinti savo triukuose naudojamų daiktų: cilindrų, dėžių, kepurių, skarelių, kortų – ilgį, plotį, svorį.

Metrologinei patikrai gali būti naudojamas ir elementarus mikroskopas siekiant įvertinti liniuotės paklaidas, ir sudėtingi

 « AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook