Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir koloborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Grožis kainuoja vis brangiau: ekonomistai perspėja – grožio pa...

Grožis kainuoja vis brangiau: ekonomistai perspėja – grožio paslaugų kainų pikas dar nepasiektas (0)

2022-01-21

5, 10 ar visais 30 eurų – tokiu grožio paslaugų pabrangimu skundžiasi LRT.lt kalbinti žmonės. Tiek grožio paslaugų specialistai, tiek ekonomistai patvirtina – kainos iš tiesų kopia į viršų. Negana to, anot ekonomistų, piko šis augimas dar nepasiekė, tad kainos daug kur dar turėtų didėti ir artimiausią pusmetį.

„Mano kirpėjas-barzdaskutys sakė esąs priverstas kelti kainas, klausė nuomonės. Palaikau, sakau – vis tiek pas tave eis, ar 5, ar 10 eurų prisidės“, – savo patirtimi pasidalijo Rokas.

Vis dėlto daugelis į kylančias kainas reaguoja ne taip pozityviai. Kai kurie pašnekovai teigia ketinantys ieškoti kitų specialistų, pas kuriuos kainos nebūtų tokios didelės, arba paslaugų visai atsisakyti.

„Mano manikiūrininkė pakėlė kainą 5 eurais, jaučiu, kad grįšiu prie seno gero lakavimo namie“, – tvirtina Patricija.

„Aš nebeįperku plaukų dažymo sruogelėmis normaliose kirpyklose, nes be 60 eurų nenudažytų, nors dar pavasarį buvo galima rasti ir už 30. Teko eiti į kirpėjų kursus, kur ima pinigus tik už priemones. Susimokėjau 8 eurus“, – dalijasi Gabrielė.

Dovilė juokauja, kad būti blondine tiesiog yra brangu. Moteris pasidalijo ir savo užsakymų istorija. Dar vasarą, liepos mėnesį, jai buvo atliktas plaukų dažymas ir kirpimas. Užsakant paslaugą gegužės mėnesį, mažiausia nurodoma kaina siekė 65 eurus.

Pradėjusi galvoti apie procedūros pakartojimą gruodžio mėnesį, Dovilė pastebėjo, kad mažiausia kaina ūgtelėjo 10 eurų ir siekia 75 eurus.

Prašo klientų supratingumo: mes taip pat mokame brangiau už šildymą ir elektrą

Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos vadovė Jolanta Mačiulienė LRT.lt patvirtina – kainos grožio paslaugų srityje augo, tačiau, anot jos, didėjimas nebuvo toks didelis, kaip nurodo kai kurie pašnekovai.

„Drįstu pasakyti, kad tai netiesa. Aš tikrai nežinau, kaip gali pabrangti pati paslauga, tarkim, kirpimas ir dažymas, 30 eurų. Daugelyje vietų, tikrai žinau, 30 eurų kainuoja pati paslauga. Tai dar 30 eurų pridėjus jau būtų visi 60 eurų. Kad yra šioks toks padidėjimas kainų, tikrai sutinku, turbūt iki 5 eurų yra pabrangusios visos paslaugos“, – sako J. Mačiulienė.

Ji vis dėlto teigia besitikinti ir klientų supratingumo – brangstant kitoms prekėms, komunalinėms paslaugoms, tai esą taip pat gula ir ant grožio specialistų pečių, jiems patiems dažniausiai tenka padengti šiuos didėjančius kaštus.

„Norėčiau visų Lietuvos grožio paslaugų klientų paprašyti, kad jie būtų šiek tiek tolerantiškesni ir grožio sektoriui, nes mes taip pat gyvename toje pačioje šalyje su visiems vienodais reikalavimais. Mes taip pat mokame brangiau už elektrą, vandenį, šildymą, už visas paslaugas, visos mūsų priemonės, kurias perkame iš tiekėjų, mums yra pabrangusios“, – tvirtina J. Mačiulienė.

Jos tikinimu, grožio specialistai pastaruoju metu susiduria su problema, kaip pritraukti klientų, nes dėl pandemijos esą daugelis klientų nebesinaudoja paslaugomis taip reguliariai, kaip anksčiau.

„Klientai dabar ateina labai retai, nebėra tokio cikliškumo, kad apsikirpau ir iškart užsirašysiu kitam kartui. Pandemija iškraipė visą rinką: ir klientų vizitų tankumą, ir turbūt mūsų visų darbo grafikus, dabar stengiamės prisitaikyti prie žmonių. Visa tai turi ir tą ekonominę pusę, todėl kainos atsispindi ir mūsų kainoraščiuose“, – teigia J. Mačiulienė.

Paklausta, ar prasidėjus naujiems metams galima tikėtis ir paslaugų kainų augimo, pašnekovė teigia negalinti to prognozuoti, tačiau priduria, kad tam priežasčių yra.

„Tikai esu gavusi informaciją, kad po Naujųjų metų mums kis tiekėjų kaina, kis vandens kaina, elektros kaina. Sutikite – nė vienas nenori iš savo piniginės mokėti. Pasiskaičiuojame, kad bent jau tą minimalų atlyginimą užsidirbtume, nes viskas šalyje brangsta“, – kalbėjo J. Mačiulienė.

Grožio paslaugų užsakymo programėlės „Treatwell“ rinkos vadovas Lietuvoje Rytis Rogačius LRT.lt tvirtina, kad kainų augimas iš tiesų buvo fiksuotas. Bene labiausiai pastaruoju metu brango paslaugos, susijusios su veido odos priežiūra ir procedūromis.

„Per pastaruosius kelis mėnesius pastebėjome kainų augimą daugeliui grožio paslaugų. Nagų ir plaukų procedūrų kainos, mūsų turimais duomenimis, kilo mažiausiai – apie 8 proc. Veido procedūrų ir priežiūros kainos per paskutinius kelis mėnesius išaugo iki 15 proc. Likusių grožio paslaugų kainos prieš Naujuosius metus taip pat truputį kilo, tačiau pokyčiai nežymūs“, – tvirtina R. Rogačius.

M. Dubnikovas: pigiausios paslaugos kainavo neadekvačiai pigiai

LRT.lt kalbintų ekonomistų teigimu, tokiu paslaugų kainų augimu stebėtis nereikėtų, nes jį lemia objektyvios priežastys: atlyginimų augimas, brangstančios komunalinės paslaugos, priemonių brangimas ir kt.

Vilniaus universiteto ekonomistas Marius Dubnikovas neatmeta, kad kai kurios paslaugos atrodo labai smarkiai brangstančios ir dėl to, kad iki šiol jos buvo itin pigios.

Tos pigiausios grožio paslaugos kainavo turbūt neadekvačiai pigiai Lietuvoje. Vyrams apsikirpti kainuodavo 5 ar 6 eurai... Už tokią kainą gali nupirkti labai mažai produktų. Kiek tam specialistui reikia apčiupinėti galvų, kad susirinktum adekvatų atlyginimą? Šiame segmente, kur paslaugos kainavo iki 10–15 eurų, labai pastebimas brangimas ir jis, sakyčiau, procentiškai yra labai reikšmingas“, – tvirtina M. Dubnikovas.

Anot jo, kai kurios paslaugos pabrango ir daugiau kaip 100 proc.: „Tai yra suprantama, nes natūralu, kad, spaudžiant infliacijai, žmogui, kuris dirbo šiame segmente, darosi sudėtinga išgyventi. Taigi, jis irgi kelia kainas ir kelia kainas didžiuliu žingsniu, žiūrint procentiškai.“

Vis dėlto vertinant ne pačias pigiausias paslaugas kainų augimas nėra toks didelis, patikina M. Dubnikovas. Tarkim, jeigu paslauga iki šiol kainavo kelias dešimtis eurų, brangimas gali siekti iki 10–15 proc., tvirtina ekonomistas ir vėl priduria, kad tai lemia objektyvios priežastys.

„Ateityje tendencija turbūt bus labai panaši – tos pigiausios paslaugos brangs. Su laiku, labai tikėtina, mes artėsime prie Vakarų Europos kainų. Anksčiau emigravusieji iš Lietuvos atskrisdavo į Lietuvą aplankyti artimųjų ir kartu pasinaudodavo grožio paslaugomis, nes kainų skirtumai buvo skaičiuojami kartais, lyginant, sakykime, Jungtinę Karalystę, Norvegiją ir Lietuvą. Manau, kad artimiausiu metu tas skirtumas mažės, mes su viskuo judame į Vakarus, tad grožio paslaugų kainos taip pat judės link Vakarų“, – komentuoja M. Dubnikovas.

T. Povilauskas: pradedama nebesismulkinti – jeigu viskas brangsta, reikia dar užmesti

SEB banko vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas LRT.lt taip pat teigia, kad bene pagrindinė grožio paslaugų kainų kilimo priežastis – kylančios algos.

„Iš esmės visa tai bandoma permesti į galutinę kainą. Normalu, kad grožio srities darbuotojai stengiasi nenusiskriausti ir daugiau uždirbti, nes mato, kad algų lygis šalyje kyla“, – teigia T. Povilauskas.

Jis atkreipia dėmesį, kad nemaža dalis grožio paslaugų specialistų dirba pagal verslo liudijimą, o jo kainą lemia minimali mėnesinė alga (MMA). Pastaroji nuo sausio 1-osios didėjo 13 proc. – iki 730 eurų popieriuje.

„Akivaizdu, kad tie 13 proc. yra daug. Visa tai transformuojasi į galutinę kainą. Dabar beprotiškai populiarus ir tas naratyvas, kad infliacija siekia 10 proc., tai reikia, kad ir kainos augtų 10 proc. Taigi, su tais apvalinimais turbūt nesismulkina ir grožio paslaugų teikėjai“, – svarsto T. Povilauskas.

Ekonomistas priduria nerimaujantis, kad tai vis dėlto gali įsukti vadinamąją kainų spiralę: „Kur bepaklausytum, visur kalbama, kad viskas brangsta, todėl paslaugų teikėjai pradeda nebesismulkinti – jeigu viskas brangsta, tai dar reikia šiek tiek užmesti.“

Vis dėlto T. Povilauskas priduria, kad gali pasitaikyti atvejų, kai spartus kainų pokytis yra susijęs ir su tuo, kad paslaugų kainynas buvo seniai peržiūrėtas, nes, atkreipia dėmesį pašnekovas, šis grožio paslaugų sektorius – itin konkurencingas ir klientas visada gali pasirinkti dėl paslaugos kreiptis kitur.

„Jeigu kas nors pakėlė kainas dvigubai, tai nereiškia, kad reikia ten ir eiti. Visur yra proto ribos, juk pats priimi sprendimą ir kirpyklą gali pasirinkti. Jeigu žmonės nebus judrūs, lankstūs, tuo paslaugų teikėjai, žinoma, naudotis“, – kalba T. Povilauskas.

Jis taip pat neatmeta, kad grožio paslaugų specialistai, matydami, pavyzdžiui, komunalinių paslaugų brangimą, ėmė planuoti į priekį ir kainas didinti atsižvelgdami ir į tai. Tačiau ekonomistas pabrėžia, kad toks didinimas gali turėti ir neigiamą pusę – šildymo kainų situacija šį sezoną išskirtinė ir jau kitą sezoną neturėtų siekti tokių aukštumų, bet padidintos kainos, tikėtina, išliktų.

Ar kas nors mažins paslaugų kainą? Nemažins. Jeigu dabar visas sektorius pakelia paslaugų kainą ir žmonės sutinka tiek mokėti, tai reiškia, kad kitais ar dar kitais metais tai bus taip pat labai gera proga užsidirbti“, – juokiasi T. Povilauskas.

Kainų augimas piką gali pasiekti pirmąjį metų ketvirtį

Paprašyti įvertinti, kiek laiko dar galėtų būti matomas kainų augimas grožio paslaugų srityje, ekonomistai teigia, kad artimiausius kelis mėnesius tai turbūt teks matyti, nes dar nėra pasiektas pikas.

„Viena dedamoji yra algų augimas ir MMA didėjimas. Pažiūrėsime, kiek šiais metais augs vidutinis darbo užmokestis ir ką nuspręs Trišalė taryba dėl kitų metų MMA, bet vis tiek akivaizdu, kad tas augimas tęsis ir greičiausiai piką pasieks pirmą ketvirtį, nes vieni kainas jau pakėlė, kiti tai padarys sausį ir vasarį. Tas pikas turbūt dar tik bus.

Bet kaip dažnai būna su paslaugų kainomis, jau esu pastebėjęs tokius cikliukus: pašoka į viršų, tada yra ramybės laikotarpis, po metų ar dvejų vėl yra toks šuoliukas į viršų. Panašu, kad mes dabar matome tą šuoliuką, jau nemažą, į viršų. Nuo antro pusmečio turbūt bus toks nusiraminimas, aš taip tikiuosi“, – sako T. Povilauskas.

Panašios pozicijos laikosi ir M. Dubnikovas. Jo teigimu, pirmąjį metų pusmetį bus jaučiamas didelis spaudimas dėl kainų.

„Vis dėlto matysime, kad žmonėms (grožio meistrams – LRT.lt) nebeužtenka tų pajamų, kurias jie gavo. Ypač pirmą ketvirtį, sausio–kovo mėnesiais, brangimas tiek elektros, tiek šildymo bus milžiniškas. Verslaujantys žmonės, kurie teikia grožio paslaugas, natūralu, turi padengti tuos kaštus.

Kalbėjome apie atlyginimus, medžiagas, bet dar yra šildymas, jis labai aktualus, nes tai vyksta patalpose, aktuali elektra, mat jos tikrai sudeginama daug, nes veikia elektros prietaisai ir apšvietimas. Lygiai taip pat net ir nuomos kainos didėja. Natūralu, kad, nekilnojamojo turto kainoms augant, kas turi, valdo patalpas, siekia išlaikyti procentinį pajamingumą nuo tos vertės. Tai aš manau, kad 2022 m., džiugu ar nedžiugu, bus spartaus kainų augimo metai. Nenustebčiau, jei turėsime didesnį augimą nei 2021 m.“, – tvirtina M. Dubnikovas.

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook