Ketvirtadienis - Laisvės nuo mokesčių diena

Ketvirtadienis - Laisvės nuo mokesčių diena (0)

2014-05-08

L. Pilecko nuotr.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) Laisvės nuo mokesčių dieną šiemet paskelbė gegužės 8-ąją - dviem dienomis vėliau nei pernai.

Laisvės nuo mokesčių diena yra simbolinė metų diena, kai vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valstybei ir pradeda dirbti sau. Šiemet ši diena vėlavo planuojamoms viešojo sektoriaus išlaidoms didėjant sparčiau nei grynosioms nacionalinėms pajamoms.
2014 m. visos viešojo sektoriaus išlaidos (be Europos Sąjungos lėšų) vienam gyventojui sudarys 12 640 litų. Palyginti su 2013 m., jos padidėjo 1 000 litų, t. y. 9 proc. Jomis finansuojamos tokios sritys, kaip socialinė apsauga, sveikatos apsauga, švietimas, viešoji tvarka ir gynyba, valstybės aparatas ir kita.
"Apie paprastų kainų augimą kalbama daug ir dažnai, nes žmonės visuomet mato ir skaičiuoja, kiek sumoka pirkdami duoną, batus ar automobilių padangas. Tačiau tikriausiai vos vienetai žino, kiek jiems kainuoja valstybės teikiamos paslaugos ir kiek mokesčių per metus jie sumoka. Laisvės nuo mokesčių diena primena Lietuvos gyventojams, kad didžiausią jų išlaidų dalį sudaro ne išlaidos maistui ar būstui, o būtent mokesčiai. Kad juos sumokėtume, dirbame daugiau nei trečdalį metų. Beje, kol skaitėte šį tekstą, valdžia jau spėjo išleisti 100 tūkst. litų", - sako LLRI ekspertė Kaetana Leontjeva.
Kiekvienas žmogus mokesčiais atseikėja skirtingą dalį savo pajamų, todėl kiekvieno iš mūsų laisvės nuo mokesčių diena labai skiriasi - vieniems ji gali ateiti sausį, o kitiems - neateiti ir liepą.
Laisvės nuo mokesčių diena apskaičiuojama pagal santykinės valdžios išlaidų naštos rodiklį, parodantį, kokią žmogaus sukuriamų pajamų dalį paima valdžia ir perskirsto per nacionalinį biudžetą ir nebiudžetinius fondus.
Kasmet LLRI pateikia prognozuojamą Laisvės nuo mokesčių dieną, skaičiuojamą remiantis biudžeto įstatymais ir Finansų ministerijos prognozėmis dėl ekonomikos augimo. 

ELTA ir "Šviesos" inf.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook