Po visuomenės pasipiktinimo teisingumo ministras siūlo peržiūr...

Po visuomenės pasipiktinimo teisingumo ministras siūlo peržiūrėti taisykles, nustatančias sveikatos sutrikdymo mastą (0)

2020-02-28

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius siūlo keisti Sveikatos sutrikdymo masto nustatymo taisykles ir kviečia diskusijai Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijas bei kitas institucijas aptarti, kaip reikėtų pakoreguoti šį teisės aktą. Taisykles tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija. Teismų praktikoje panašiai vertinami įvairūs sveikatos sutrikdymo atvejai, nors jų pasekmės žmogui būna skirtingos. Dėl to viešoje erdvėje kyla daug diskusijų, kritikuojančių tokius sprendimus.

Šią žinią ministerija išplatino po to, kai vakar Tauragėje buvo paskelbtas šešiolikmentę sudaužiusiam ir seksualiai prievartavusiam jurbarkiečiui M. I. Tai, kad vyrui buvo skirta įkalinimo bausmė ją atidedant ir jis liko laisvėje, sukėlė didžiulį visuomenės pasipiktinimą.

Vienas iš kriterijų, nulėmusių bausmės dydį buvo ir tai, kad smarkiai sudaužytos merginos sužalojimai buvo traktuojami, kaip nesunkūs. Tokią situaciją lėmė dabar galiojanti įstatyminė bazė.

Apie nuosprendį skaitykite čia:

Merginą daužęs ir prievartavęs kovotojas už grotų nekeliaus (nuotraukos) 

„Šis teisės aktas buvo patvirtintas prieš keliolika metų, įsigaliojus Baudžiamajam Kodeksui, ir nė karto nebuvo peržiūrėtas ar tobulintas. Todėl sužalojimus patyrę asmenys, matyt, pagrįstai abejoja, kad kai kurie medicininiai kriterijai, pagal kuriuos vertinamas sveikatos sutrikdymo mastas, gali būti pasenę, - sako teisingumo ministras E. Jankevičius. - Žmones piktina, kai nesunkiu sveikatos sutrikdymu laikomas ir plaštakos piršto sausgyslės plyšimas, ir šlaunikaulio lūžis, ir kaukolės skliauto kaulų lūžis su galvos smegenų sumušimu, kai kraujas išsilieja į smegenis. Bet ar šių traumų pasekmės sveikatai yra vienodai nesunkios? Tačiau teisėjai, priimdami sprendimus, turi atsižvelgti į šias taisykles".

Sveikatos sutrikdymo masto nustatymo taisyklės apibrėžia medicininius kriterijus, pagal kuriuos nustatomas sveikatos sutrikdymo mastas - sunkus, nesunkus ar nežymus, už kurių padarymą gresia ir baudžiamoji atsakomybė. Pavyzdžiui, dviejų nuolatinių dantų netekimas laikomas nežymiu sveikatos sutrikdymu, nors tai padariusiam asmeniui gresia laisvės atėmimu iki vienerių metų, o 3 nuolatinių dantų netekimas jau laikomas nesunkiu sveikatos sutrikdymu, už kurį baudžiama iki trejų metų. Pirmojo ir trečiojo piršto netekimas pavojingumo gradavimo skalėje laikomas žalingesniu net už hepatitą, išsivysčiusį dėl kepenų sužalojimo ar apsinuodijimo.

Teisingumo ministro inicijuotoje diskusijoje bus siekiama įvertinti šių medicininių kriterijų turinį, sveikatos sutrikdymo vertinimo netolygumus, kad būtų galima operatyviai parengti būtinas pataisas.   

ELTA inform.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook