Savaitės orų prognozė: po lietaus kaprizų savaitgalį kitą sava...

Savaitės orų prognozė: po lietaus kaprizų savaitgalį kitą savaitę lepinsimės 30 laipsnių karščiu (0)

2021-06-10

Rytojaus diena dar mažai skirsis nuo šiai savaitei įprastų orų, tačiau jau šeštadienį į šalį atslinksiantis Atlanto ciklonas gerokai paskalbs Žemaitiją, LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė. Tiesa, vėliau Atlantas duos savo garo ir likusiai šalies daliai. Kritulių tikrai nestokos. Nepaisant to, pakentėję kelias vėsesnes kitos savaitės pradžios dienas, antroje jos pusėje sulauksime tikros atogrąžų kaitros – įsivyraus Atėnams būdingos oro temperatūros.

Pastarosiomis dienomis sulaukėme retesnių, tačiau vasarai būdingų gamtos reiškinių, sako I. Marcinonienė. Lietūs itin aktyviai skalbė rytinius šalies rajonus. Danguje blyksėjo perkūnija, krito kruša. Pasak sinoptikės, tokie konvekciniai reiškiniai yra būdingi birželio mėnesiui. Čia pat ji prisimena praėjusių metų birželį – jis taip pat pasižymėjo konvekcija ir audringumu.

„Praėjusių metų birželio 7–9 dienos buvo labai audringos. Buvo susidariusi tokia debesų kepurė. Atrodė tikrai griausmingai, – prisimena I. Marcinonienė. – Sostinėje birželio 8-ąją iškrito 3–5 centimetrų kruša – ledėkai tokie! O tai jau yra stichinis meteorologinis reiškinys.“

Taip pat buvome sulaukę liūtinių lietų, kuomet virš 50 centimetrų per kelias valandas prilijo, toliau tęsia pašnekovė. „Taigi, pirmąją birželio pusę, tą viduriuką, turėjome tikrai audringą. Taip pat unikali buvo ir birželio 30-osios naktis. Lazdijuose iškrito net 104 milimetrai lietaus. Tokį lietų jau galime vadinti katastrofiniu.

Apskritai birželis pernai buvo išties ypatingas. Taigi nusiteikime, jeigu bus tropinio oro įlindimų, o panašu, kad tokių orų ir šiemet turėsime, tai vėl sulauksime ne tik pavojingų, bet ir stichinių gamtos reiškinių“, – įspėja Hidrometeorologijos tarnybos vyriausioji specialistė.

Dar retesnis gamtos reiškinys, viesulas, buvo fiksuotas Šakių rajone, Lukšių apylinkėse. „Pernai, taip pat birželio 8-ąją, vakare, Šakių rajone buvo užfiksuotas viesulas. Žmonės fiksavo viesulą Lukšių apylinkėse“, – pasakoja sinoptikė. Ji taip pat pastebi, kad visame šitame gamtos spektaklyje žemaičiai ir pajūrio gyventojai nedalyvavo – Vakarų Lietuvoje nieko neįprasto ir įdomaus nebuvo, net lietus nepasirodė.

Pastarosiomis dienomis daugiausia lietaus kliūva Aukštaitijai, mat į Rytus nuo Lietuvos įsisukusi žemo slėgio sritis – ciklonas rytinėje Baltarusijos dalyje ir dar toliau į Rusijos gilumą. Šis ciklonas vis mesteli lietaus, kurį neretai nulydi ir perkūnija rytinėje Aukštaitijos dalyje. O štai vidurio Lietuva kritulių sulaukia daug mažiau. Dar mažiau jo sulaukia arba visai nesulaukia Žemaitijos rajonai. Pajūris išlieka sausas. Taigi, pasak sinoptikės, aukštaičiams „ir toliau teks kęsti tas popietines konvekcines liūtis.“

Artimiausia naktis numatoma rami, debesys sklaidysis ir galiausiai bus giedras dangus. Oro temperatūra svyruos nuo 9 iki 15 laipsnių. Pūs ramesnis šiaurės vėjas. I. Marcinonienė įspėja, kad dėl drėgno paviršiaus kai kur paryčiais gali nusidriekti rūkai.

Po giedros ir žvaigždėtos nakties penktadienio rytas išauš dar taip pat giedras ir saulėtas. Tačiau kiek vėliau dieną per šalį praslinks „debesėliai su lietaus zonomis“. „Per visą Lietuvą tie debesys turėtų praslinkti, o vietomis pasipils net ir smarkūs krituliai, kuomet virš 15 ml lietaus iškris. Oro temperatūra bus panaši, kaip ir pastarosiomis dienomis, nuo 20 iki 25 laipsnių. Pajūryje bus vėsiau – apie 18–20 laipsnių“, – rytojaus dienos orus prognozuoja pašnekovė.

Šeštadienio naktį ir vėl mažės konvekcija ir lietaus tikimybė, o štai dieną, anot sinoptikės, sulauksime rimto svečio – ciklono nuo Atlanto. „Nuo Atlanto prie mūsų pajūrio priartės didelis atmosferos frontas. Reikia pažymėti, kad jis bus šaltas, – sako I. Marcinonienė. – Taigi, viena Lietuvos pusė, Rytų Aukštaitija, bus kaitinama saulės spindulių, sušils net iki 27 laipsnių, o štai vakarinius šalies rajonus, Žemaitiją su pajūriu, gerokai skalbs lietūs. Vietomis tie lietūs bus gan smarkūs. Tiesa, vakare ta lietaus zona pasieks ir Aukštaitiją.“

Sekmadienio naktis lietinga bus tik Aukštaitijoje. Čia prognozuojama gan didelė kritulių porcija, o vietomis lietus numatomas išties smarkus. „Na o vakariniuose rajonuose, atvirkščiai, bus ramu. Kai kur susidarys rūkai. Naktis bus vėsesnė – nuo 8 iki 13 laipsnių“, – orų žemėlapį skaito Hidrometeorologijos tarnybos vyriausioji specialistė.

Sekmadienio dieną lietaus taip pat neišvengsime. „Popiet daugelyje rajonų palis, tačiau ir vėl labiausiai lietus merks rytinius šalies rajonus. Tiesa, pajūriui taip pat klius lietaus, bet ten tie lietūs bus trumpi, – pastebi sinoptikė. – Oras jau tesušils nuo 18 iki 23 laipsnių.“

Pirmadienio naktis, kaip jau tampa įprasta, vėl aprims – virš Lietuvos įsivyraus aukšto slėgio sritis. Debesys sklaidysis, tačiau kai kur dar gali palynoti. Pirmadienio dieną lietaus tikimybė bus dar mažesnė. Tiesa, oras šils ir vėl nenoriai, tačiau bus vienu laipsniu šilčiau nei sekmadienį – nuo 19 iki 24 laipsnių.

Antradienį lietaus gaus tik pajūrio zona, o visoje kitoje šalies teritorijoje turėtų įsivyrauti sausi ir šilti orai. „Oro temperatūra vėl pradės kilti ir jau sieks 20–25 laipsnius“, – sako I. Marcinonienė.

Trečiadienį bus dar laipsniu šilčiau, o jau antroje kitos savaitės pusėje į Lietuvą įsiverš tropinis oras. „Ateina atogrąžos, toks tropinis oras, nuo Pietų Europos, – išsiilgusiems didesnių oro temperatūrų gerą žinią siunčia sinoptikė. – Kas svajoja apie atostogas, tai nuo ketvirtadienio galime tikėtis, kad kai kur pasieksime ir 30 laipsnių karštį, o ir lietaus neturėtų būti.“

Kitą savaitgalį sulauksime trumpo lietaus, tačiau, anot I. Marcinonienės, jis neturėtų atvėsinti to į šalį atėjusio „karšto oro pliūpsnio“.

Parengė Vismantas Žuklevičius.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook