Valstybės dieną Lietuva pagerbs savo vienintelį karalių

Valstybės dieną Lietuva pagerbs savo vienintelį karalių (0)

2015-07-06

Lietuvoje minima Valstybės diena - pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventė.

Su Mindaugo vardu siejamas Lietuvos valstybės susidarymas XIII amžiuje. Šis valdovas nutiesė Lietuvai politinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius į modernią Europą. Istorikų teigimu, pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius buvo asmenybė, pranokusi savo epochą politine strategija, mentalitetu ir dvasine jėga. Šaltiniuose jis vadinamas Mindaugu Išmintinguoju, mat sugebėjo vykdyti tokią politiką, kuri niekais pavertė Kryžiuočių ordino planus.
Ypač reikšmingas Mindaugo politikos žingsnis buvo krikščionių tikėjimo priėmimas 1251 metais.
Tų metų liepos 17 dieną paskelbta popiežiaus bule buvo pripažinta Lietuvos karalystė ir duotas nurodymas karūnuoti Mindaugą.
Karalius Mindaugas ir kunigaikštienė Morta buvo vainikuoti 1253 metų liepos 6-ąją. Karaliaus vainiką Mindaugui suteikęs Romos popiežius tuomet įkūrė ir pirmąją Lietuvos vyskupiją.
Jaunos valstybės galimybes dar viduramžiais integruotis į krikščioniškąją Europos kultūrą, kartu plėtojantis ir baltiškajai kultūrai, nutraukė karaliaus Mindaugo ir jo sūnų, sosto įpėdinių, nužudymas 1263 metais.
Mindaugo karūnavimo, kaip Lietuvos valstybės europinio pripažinimo, diena buvo švenčiama jau nepriklausomoje tarpukario Lietuvoje. Atkūrus nepriklausomybę liepos 6-oji valstybės švente paskelbta 1990 metais ir pirmą kartą švęsta 1991 metų liepos 6-ąją.
2003-iaisiais, minint 750-ąsias vainikavimo metines, Vilniuje buvo atidengtas paminklas karaliui Mindaugui.
Šiemet, minint Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, numatytos ne tik iškilmingos ceremonijos, bet ir įvairūs renginiai, primenantys mūsų valstybės ištakas ir jos istoriją.
Valstybiniame Kernavės kultūriniame rezervate tęsis tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis.
Prezidentūroje bus teikiami valstybės apdovanojimai. Po šios iškilmingos ceremonijos, vidudienį, Simono Daukanto aikštėje bus pakeltos valstybės vėliavos. Kalbą sakys Prezidentė Dalia Grybauskaitė. 
Tuo pat metu Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune rengiama Vyčio Kryžiaus ordino vėliavos pakėlimo ceremonija.
Vilniaus arkikatedroje bazilikoje bus laikomos šv. Mišios. Po jų - sakralinės muzikos valanda. Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) "Karūnavimo mišias "atliks Vilniaus arkikatedros jaunimo choras, solistai Indrė Anankaitė, Nelė Kovalenkaitė, Mindaugas Jankauskas, Andrejus Mikulchykas (Baltarusija) ir vargonininkė Agnė Petruškevičiūtė.
Vakare - šventinis renginys prie Palangos tilto, rekordinės Lietuvos vėliavos išskleidimas ir "Tautiška giesmė aplink pasaulį".
21.00 val. visi, kam brangi Lietuva, kur bebūtų kviečiami stabtelėti ir sugiedoti "Tautišką giesmę". 
ELTA ir "Šviesos" inform.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook