Hario Poterio istorijų autorė J. K. Rowling: nuo vienišos, bed...

Hario Poterio istorijų autorė J. K. Rowling: nuo vienišos, bedarbės mamos iki pirmosios autorės, uždirbusios milijardą (0)

2021-05-25

Dažnai galima girdėti posakį: sunkumai mus užgrūdina ir padaro stipresniais. Tačiau žmonės į tai yra linkę žiūrėti pakankamai skeptiškai - juk niekas nenori gyvenime patirti nesėkmių. Tam ir stengiames, siekiame tikslų ir verčiamės per galvas, kad būtumėm laimingi, sėkmingi, įvertinti, tad įvairias negandas išgyvename pakankamai jautriai. 

Visgi giliau panagrinėjus žymių žmonių biografijas, galima matyti, jog retas sėkmę pasiekia lengvai. Kelias į šlovę bei pripažinimą nebuvo lengvas ir vienai žymiausių visų laikų autorių J. K. Rowling. Pirmąją garsios istorijos apie Harį Poterį dalį ji parašė kentėdama nepriteklių, išsiskyrusi ir viena auginanti dukterį. Negana to, Hario Poterio pirmos dalies rankraštį atmetė 12 didžiausių Jungtinės Karalystės leidyklų, kol galiausiai, po gausybės nesėkmių, viena leidykla patikėjo šios rašytojos talentu. Būtent taip prasidėjo fenomenali, pasaulį užkariavusi „poteriados” epocha, o J.K. Rowling tapo viena turtingiausių Didžiosios Britanijos moterų. 

Per ilga, nuobodi ir senamadiška

Kaip ir minėjome, Hario Poterio pirmoji dalis buvo atmesta netgi dvylika kartų. Žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, gali kilti klausimas, kodėl jau ne vieną dešimtmetį bestseleriu laikoma knyga visus tuos kartus buvo sukritikuota? 

Dalis leidėjų sakė, jog knyga yra nuobodi. Nors daliai skaičiųsių istorijas apie jaunąjį burtininką šis teiginys gali pasirodyti visiškai nelogiškas, tiesa ta, kad knygos „Haris Poteris ir Išminties akmuo” pradžia yra išties pakankamai lėta: pagrindinis herojus Haris gyvena palėpėje pas savo giminaičius Durslius ir galvoja, jog jo tėvai žuvo nelaimingame auto įvykyje. 

Kaip teigiama įvairiuose šaltiniuose, leidėjai įspūdį apie knygą susidaro perskaitę pirmąjį jos puslapį, todėl jis turėtų būti intriguojantis, neįprastas ar net šokiruojantis. J.K. Rowling žymujį pasakojimą nusprendė pradėti ramiai, be didelės vaizduojamos dramos. Būtent tai galėjo būti priežastis, kodėl didžioji dalis leidyklų nesusidomėjo autorės rankraščiu. 

Taip pat knyga buvo laikoma pernelyg senamadiška. Vaizduojama senovinė pilis, apsiaustais apsirengę burtininkai.. O kur dar peledomis skraidinami laiškai vietoj mobiliųjų telefonų. Leidyklų atstovams atrodė, jog tokia knyga niekaip nepritrauks paauglių. 

Be to, kliuvo ir fantastinio romano ilgis. „Koks vaikas turės kantrybės perskaityti tokio storio knygą?”, - svarstė leidėjai. Paradoksalu, tačiau tolimesnės Hario Poterio serijos knygos buvo kur kas storesnės nei pirmoji dalis, tad puslapių kiekis tikrai neišgasdino įvairaus amžiaus pasaulio skaitytojų. 

Paviešino laiškus, kuriuose atsisakoma išleisti pirmąją Hario Poterio dalį 

Apie tai, jog niekada negalima nuleisti rankų, kalba ir pati J. K. Rowling. Tiesa ta, jog neigiamo leidėjų atsakymo rašytoja sulaukė ne tik dėl pirmosios Hario Poterio dalies, bet ir dėl vėlesnių savo knygų. 

Lietuvoje J.K. Rowling daugiausiai yra vertinama dėl garsiosios knygų serijos apie jaunąjį burtininką ir jo draugus. Tačiau akylesni autorės gerbėjai žino, jog ši britų rašytoja yra gerai įvaldžiusi detektyvų, kriminalinės fikcijos žanrą. Robert Galbraith - tai J. K. Rowling pseudonimas arba kitaip tariant jos alter ego, kuris naudojamas kuriant fikcines noveles apie nusikaltimus. Autorės teigimu, prieš gerą dešimtmetį pradėjus rašyti šias istorijas, ji turėjo galimybę iš naujo pradėti visą savo rašymo kelią - ta aistra, užsidegimas ir bandymas įrodyti savo vertę, pasak J. K. Rowling, jai kaip rašytojai ir buvo didžiausias malonumas. 

Kad už vyriškio, kurio vardas Robert Galbraith, slepiasi viena garsiausių pasaulio rašytojų, kelis metus buvo niekam nežinoma - to nenutuokė net leidyklos. Įdomu tai, jog 2016 metais pati J. K. Rowling savo Twitter paskyroje pasidalino kelių eidyklų laiškais, kuriuose yra atsisakoma išleisti autorės knygas. Viename laiške netgi kreipiamasi į Robert Galbraith su patarimu patobulinti savo rašymo įgūdžius ir lankyti specialius kursus. Įdomu, kokia leidyklų reakcija buvo sužinojus, jog už šios pavardės slepiasi viena turtingiausių rašytojų pasaulyje.. 

J. K. Rowling teigimu, šiais laiškais ji pasidalino turėdama tikslą padrąsinti jaunus kūrėjus niekuomet nenuleisti rankų.  

Nuo vienišos bedarbės mamos iki pirmosios pasaulyje autorės, uždirbusios milijardą  

Istorijos apie Harį Poterį britų autorei ne tik pelnė pasaulinį pripažinimą, bet ir sukrovė nemenkus turtus: ji tapo pirmuoju pasaulio žmogumi, kuris uždirbo milijardą iš knygų rašymo. 

Negana to, šios kūrėjos  pavardė puikuojasi dar viename sąraše: ji yra viena iš penkių moterų milijardierių, kurios visą savo turtą užsidirbo pačios. Septynios Hario Poterio dalys buvo išleistos 500 milijonų tiražu ir išverstos į 55 pasaulio kalbas, įskaitant lotynų ir senovės graikų. 

Kalbant apie J. K. Rowling uždarbį verta prisiminti ir garsiuosius Warner Bros filmus - jie tapo daugiausiai pinigų uždirbusiu filmų ciklu per visą istoriją. O kur dar visa Hario Poterio atributika, atrakcionų parkai, drabužiai, suvenyrai ir t.t. Belieka tik spėlioti, kiek už autorines teises iki pat šiol pinigų gauna šios garsios istorijos kūrėja. 

J. K. Rowling - turtingesnė už Jungtinės Karalystės karalienę Elžbietą II-ąją 

2003 metais po neįtikėtinos Hario Poterio sėkmės britų žiniasklaidoje pasirodė turtingiausių šalies žmonių sąrašas. Daugelis nustebo pamatę, kad juose J. K. Rowling lenkia netgi pačią karalienę Elžbietą II-ąją vertinant pagal jų grynosios vertės turtą. 

Tiesa, 2012 metais J. K. Rowling iškrito iš „Forbes” milijardierių sąrašo. Įvairūs ekspertai įvardija, jog tam įtakos galėjo turėti itin aktyvi filantropinė veikla. Pati rašytoja žiniasklaidai yra sakiusi: „Kuomet žmogui yra duota daugiau, nei jam reikia, jis turi tam tikrą atsakomybę naudoti tuos pinigus išmintingai”. 

J. K. Rowling yra įsteigusi ne vieną paramos fondą žmonėms, sergantiems įvarioms ligomis, taip pat inicijavo neurologijos klinikos statybas Škotijoje. Milijonus ji aukoja ir sergantiems vaikams, krizes išgyvenančioms moterims, katastrofų aukoms. Neperseniausiai ji paaukojo net 1,25 milijonus svarų nuo pandemijos nukentėjusiems žmonėms ir benamiams. 

J. K. Rowling - fenomenali, šiuolaikinės kartos rašytoja, kuri savo turtą, pripažinimą ir šlovę pelnė praktiškai vienos istorijos dėka. Knygos apie jauną burtininką Harį ir jo draugus užaugino ne vieną kartą suformavo tam tikras mados tendencijas ir netgi tapo savotišku „poteriados” judėjimu, kuris panašu, dar tęsis ilgai. Tad jeigu nesate skaitę Hario Poterio knygų arba norite šias istorijas prisiminti dar kartą, visuomet tai galite padaryti https://vaga.lt/haris-poteris-dalys

Užsakymo nr. 582« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook