Pasaulio šalių valiutos ir jų kursai – kas naudinga ir įdomu k...

Pasaulio šalių valiutos ir jų kursai – kas naudinga ir įdomu kiekvienam keliautojui (0)

2020-04-17

Pinigai ne tik padeda „suktis“ pasauliui – jie taip pat gali padėti mums lengviau po jį keliauti (ypač, jei tai yra JAV doleris. Jungtinių Amerikos Valstijų doleris yra viena iš pačių stipriausių valiutų pasaulyje, kuri yra naudojama bene 25 pasaulio šalyse ir teritorijose. Tačiau, kaipgi pinigai „veikia“, kai mes keliaujame po pasaulį? Pažvelkime į visą tai iš arčiau.

Informacija apie valiutas

Kiekvieną dieną skirtingų šalių valiutų kursai keičiasi – jie kyla ir leidžiasi. Ir tai yra nesustabdomas bei nuolatinis procesas. Kaip rašoma Kreditai.INFO valiutų kursų apžvalgoje -  valiutos yra veikiamos daugybės veiksnių. Nuo šalių lyderių pasisakymų, iki naftos kainų pokyčių. Be to, valiutų kursai gali leistis ir kilti gerokai greičiau nei dauguma jūsų galėjote pamanyti, pvz., kaip tai nutiko Kanados doleriui ir kelioms kitoms valiutoms, kai jų kursai „susitraukė“ apytiksliai 15 proc. 2015 m. gruodžio mėn. (dėl drastiško naftos kainų pokyčių).

Nors ekonomistai visuomet bando numatyti ir prognozuoti, kaip keisis skirtingų šalių valiutų kursai vienokiais ar kitokiais laikotarpiais, jie niekuomet negali būti visiškai tikri. Todėl norint įsigyti vienos ar kitos šalies valiutą remiantis tik tuo, kas yra „prognozuojama“ viešojoje erdvėje, niekuomet nėra užtikrintas sprendimas.

Kokios valiutos yra pačios „didžiausios“?

Žemiau pateikiame jums 8 skirtingų pasaulio šalių valiutas, kurios yra vienos iš pačių stipriausių ir bene dažniausiai perkamų bei parduodamų valiutų rinkoje:

  • JAV doleris (USD) – simbolis $
  • Euras (EUR) – simbolis €
  • Japonijos jena (JPY) – simbolis ¥
  • Didžiosios Britanijos svaras sterlingų (GBP) – simbolis £
  • Šveicarijos frankas (SWF) – simbolis ₣
  • Kanados doleris (CAD) – simbolis $
  • Australijos/Naujosios Zelandijos doleris (AUD/NZD) – simbolis $
  • Pietų Afrikos randas (ZAR) – simbolis R

Nors šios aukščiau paminėtos valiutos yra stabilios ir stiprios, žvelgiant iš bankų perspektyvos, viskas nėra lygiai taip pat žvelgiant iš keliautojo, kuris juda per skirtingas pasaulio šalis, perspektyvos. Vienos iš populiariausių valiutų, kai yra kalbama apie keliautojus, kurie iš anksto siekia pasirūpinti jiems aktualia valiuta, yra JAV doleris, Euras ir Didžiosios Britanijos svaras sterlingų (būtent pastarąja tvarka). Be to, kaip jau supratote, daugiau nei dvi dešimtys pasaulio šalių, tarp kurių yra ir Zimbabvė bei Ekvadoras, kaip valiutą naudoja JAV dolerį. Taip dažnai nutinka, kai šalies valiuta tampa pernelyg nestabili ir jie yra priversti ieškoti pagalbos, kad kurtų savo šalies ekonomiką.

Valiutos pavadinimas ir vertė

Simboliai ir pavadinimai įprastai neturi didelės reikšmės valiutos vertei. Pavyzdžiui, vien todėl, kad tokia šalis kaip Kambodža naudoja JAV dolerį, dar nereiškia, jog jų šalyje doleris turi tokią pačią perkamąją galią kaip ir Amerikoje. Kambodžoje už 10 USD jūs galite įsigyti du patiekalus ir gėrimą vidutinio lygio restorane, kai tuo tarpu Amerikoje už tokią sumą galbūt galėtumėte įsigyti patiekalą greito maisto užkandinėje. Ir taip yra todėl, kad pragyvenimas Kambodžoje yra pigesnis.

Taigi, keliaujant po pasaulį, visuomet yra labai naudinga pasidomėti ne tik, koks yra konkrečioje užsienio šalyje naudojamos valiutos pavadinimas ar valiutos kursas, tačiau taip pat sužinoti ir kokia yra perkamoji galia, tokiu būdu lengviau suprantant, už kiek ir ką jūs galėsite įsigyti.

Valiutos turėjimas su savimi keliaujant

Natūralu, kad vykstant į užsienio šalį reikėtų pasirūpinti konkrečios šalies valiuta. Tačiau pastebima, kad šiomis dienomis vis daugiau keliautojų apie tai nebegalvoja ir vyksta su savimi turėdami tik savo kredito korteles. Nors tai yra pakankamai išmaniai ir šiuolaikiškai skambantis sprendimas, vis dėlto jis ne visuomet pasiteisina. Jei jūs naudositės kredito kortele šalyje, kurioje valiuta skiriasi nuo tos valiutos, kokia yra atidaryta jūsų banko sąskaita, tuomet jums kaskart teks sumokėti ir papildomą valiutos keitimo mokestį, kuris gali būti pakankamai didelis.

Todėl visuomet yra patariama kartu su savimi turėti ir grynųjų pinigų vietine valiuta. Kita vertus, tai patariama padaryti ne tik dėl minėtos priežasties, tačiau ir dėl didesnio patogumo, jei staiga sužinotumėte, kad jūsų banko kortelės negali būti aptarnautos. Tuo tarpu savo turimus grynuosius pinigus vietine valiuta turėtumėte saugoti kaip savo akį – dalį pinigų turėdami su savimi gerai jums matomoje vietoje, o dalį paliekant viešbučio seife.

Grynųjų pinigų vietine valiuta naudojimas

Pastebima, kad kai kurie keliautojai vietine valiuta yra linkę pasirūpinti tik tuomet, kai nukanka į savo galutinį kelionės tašką. Tokiais atvejais jie pasinaudoja bankomatu ir iš jo pasiima norimą grynųjų pinigų sumą vietine valiuta. Tačiau nors tai visuomet yra išeitis ir sprendimas, vis dėlto tai gali labai reikšmingai paveikti keliautojo biudžetą. Trumpiau tariant, jei norima bankomate išsiimti grynuosius pinigus užsienio šalies valiuta, tenka padengti ir valiutos konvertavimo mokesčius (kartais tai sudaro net 10% visos sumos). Dėl šios priežasties visuomet yra rekomenduojama užsienio šalies valiuta pasirūpinti iš anksto – dar būnant savo šalyje. Tokiu atveju jūs galėsite pasirinkti komercinį banką, kuris tuo metu jums gali pasiūlyti palankiausią konkrečios valiutos keitimo kursą, tokiu būdu jums sutaupant daugiau pinigų.

Kaip suprasti valiutų keitimo kursus

Keliaujant (ypač Rytų šalyse) ne vienam turistui tenka susidurti su „paslaugiais“ prekeiviais, kurie siūlosi priimti jiems duodamus JAV dolerius ar Eurus vietoje vietinės valiutos. Ir nors kai kurie prekeiviai iš tikrųjų gali būti nusiteikę paslaugiai, jūs galite būti beveik visiškai tikri, kad prekeivis jums nepasiūlys paties geriausio valiutos keitimo kurso. Todėl jei jūs norite žinoti, ar jums yra siūlomas tinkamas variantas ir ar jums iš tikrųjų gali būti verta juo pasinaudoti, pirmiausia turite suprasti, kaip veikia valiutų keitimo kursai.

Valiutų keitimo pagrindai

Ne visos valiutos yra įvertintos taip pat, tačiau nėra jokios vienos institucijos, kuri galėtų nustatyti konkrečios valiutos nekintančią vertę. Vietoje to, santykis tarp dviejų šalių valiutų yra paremtas nuolatiniais pokyčiais, kurie yra susiję su šalių infliacijos rodikliais, skolos dydžiu, palūkanų dydžiu, politinio pasaulio stabilumu ir prekybiniais susitarimais. Nuolatos kintančios valiutų vertės, lyginant bet kurių dviejų šalių valiutas, yra pateikiamos labai paprastai – nurodant, kiek konkrečios šalies valiutos reikės įsigyti norint gauti atitinkamą kiekį kitos šalies valiutos.

Naudingas patarimas

Kodėl valiutų keitimo kursai jums yra svarbūs, kai keliaujate po pasaulį? Atsakymas yra labai paprastas: kuo stipresnė yra valiuta (naudojama jūsų šalyje), lyginant ją su užsienio šalies valiuta, tuo mažesnes išlaidas jūs patirsite kelionėje (savo šalies valiutos atžvilgiu).

Valiutos keitimas

Kaip jau supratote, kiekvienas keliautojas turi galimybę užsienio šalies valiutą gauti skirtingais būdais. Tačiau visuomet naudinga rinktis būtent tą, kuris yra pats pigiausias arba kitaip tariant – suteikiantis jums galimybę gauti didžiausią įmanomą pinigų sumą iškeičiant vietinę valiutą į užsienio šalies valiutą. Dėl šios priežasties visų pirma jūs turėtumėte pasinaudoti internetu ir peržiūrėti, kokius valiutų keitimo kursus siūlo tiek komerciniai bankai, tiek ir oficialios valiutų keityklos.

Valiutų keitimo kursų suvokimas

Priklausomai nuo to, kokiu šaltiniu yra naudojamasi, valiutų keitimo kursai gali būti pateikiami keliomis formomis. Pirmuoju atveju kiekviena gali būti nurodoma tokiu principu, pvz., 1 euras (EUR) lygus 1,2 JAV doleriui (USD). Tai reikštų, kad kiekvienas išleistas euras turi tokią pačią perkamąją galią kaip 1,20 JAV doleris. Pastarojo pavyzdžio atveju euras yra stipresnis už dolerį. Tuo tarpu, jei jūs gyvenate JAV ir naudojatės JAV doleriais (USD) galite matyti lygiai tą patį išreikštą kita forma, pvz., 1 USD = .83 EUR. Tai reikštų, kad 1 USD perkamoji galia prilygsta 0.83 euro. Tiek vienu, tiek kitu ką tik paminėtu atveju ties kiekviena valiuta yra nurodytas ne tik jos pavadinimas, tačiau ir konkretus dviejų valiutų santykis, todėl tampa labai paprasta suprasti, kokia yra konkrečių valiutų vertė ir galia.

Keletas kitų būdų

Kai yra kalbama apie valiutų keitimo kursų pateikimą, labai skiriasi ir platformos, kuriose visą tai mes galime matyti. Kai kuriais atvejais tiesiog nepakanka vietos tokioms valiutų keitimo kursų formoms, kaip jau buvo minėtos aukščiau (ypač, jei yra kalbama apie laikraščius ar valiutų keityklų švieslentes). Todėl kartais galima pamatyti ir kitokias skirtingų valiutų porų kursų formas, pvz.: EUR/USD = 1.2. Pastaruoju atveju tai reikštų, kad vienas pirmos pateiktos valiutos vienetas (šiuo atveju tai yra euras) yra lygus konkrečiam antros valiutos kiekiui (šiame pavyzdyje – doleriui). Taigi, 1 euras lygus 1,20 USD (lygiai taip pat, kaip ir ankstesniame pavyzdyje, kuomet prie kiekvienos valiutos buvo nurodytas tiek pavadinimas, tiek ir skaičius).

Žinoma, taip pat nereikėtų pamiršti, kad visuomet galima matyti ir valiutų pirkimo bei pardavimo kursus, kurie yra tiesiogiai sietini su vietine šalies valiuta. Valiutos pardavimo kursas atstoja kainą, kurią valiutos keitėjai jums taikys tuomet, kai jie parduos jums užsienio valiutą, pvz., kursą, kuriuo Lietuvoje veikiantis komercinis bankas parduos jums JAV dolerius. Tuo tarpu valiutos pirkimo kursas nurodo už kokią sumą valiutos keitykla nupirks užsienio valiutą ir iškeis ją į vietinę valiutą. Pavyzdžiui, kai jūsų kelionė po JAV bus baigta, tuomet Lietuvoje veikiantis komercinis bankas galės „atgal nupirkti“ jūsų turimus JAV dolerius nurodytu valiutos pirkimo kursu, tokiu būdu „padedant“ jums juos iškeisti į eurus.

Prieš vykdami į savo pasirinktą užsienio šalį, visuomet turėtumėte pasidomėti ne tik jau minėtais svarbiais veiksniais, susijusiais su vietine valiuta ir perkamąja galia, tačiau taip pat atsižvelgti ir į tai, kokie yra jūsų banko taikomi mokesčiai atsiskaitymams kreditine kortele užsienio šalyje. Lygiai taip pat turėtumėte sužinoti, kokie galėtų būti mokesčiai, jei jūs viename ar kitame savo kelionės etape nuspręstumėte dalį grynųjų pinigų išsiimti vietiniame užsienio šalies bankomate. Visą šią informaciją jūs galite sužinoti susisiekę su savo banko skyriumi (kartais tokia informacija būna pateikiama ir oficialiuose bankų internetiniuose tinklalapiuose).

Taigi, visuomet būkite tinkamai informuoti ir labai atsakingai elkitės su savo pinigais. Nuo to labai tiesiogiai priklausys ir jūsų kelionės biudžetas. Be to, jūs visuomet galite pasidomėti, ką pataria patyrę keliautojai ir pasinaudoti jų patarimais, kurie jiems gelbėja jų kelionėse po skirtingas pasaulio šalis. Jei to nepamiršite, turėtumėte keliauti be jokių nesklandumų ir nesusipratimų.

Užsak. Nr. 388« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook