Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir koloborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Slysti saugiai mokė profesionalai (nuotraukos, video)

Slysti saugiai mokė profesionalai (nuotraukos, video) (0)

2016-01-30

L. Pilecko nuotr.

Sausio 23 d. Saugaus eismo centro autodrome vyko mokymai „Slysk saugiai“. Maždaug keturiasdešimt jurbarkiečių ir svečių iš kitų rajonų kartu su klubo „N40“ instruktoriais mokėsi automobilio valdymo plonybių žiemą.

Laikraščio „Šviesa“, bendruomenės „Tvarkau Jurbarko kraštą“ ir Saugaus eismo centro organizuoti mokymai prasidėjo pokalbiu su Jurbarko r. policijos komisariato patruliais. Pareigūnai papasakojo, kas yra chuliganiškas vairavimas, ir priminė, kad už tokį prasižengimą gresia gauti baudą kaip už lengvą girtumą prie vairo – keli šimtai eurų ir teisės vairuoti atėmimas nuo vienų iki dvejų metų.
„Chuliganiškas vairavimas – tai važinėjimas ant vandens telkinių, vadinamųjų saulių piešimas aikštelėse, kelio dangos gadinimas ir dar daug dalykų, kuriais vairuotojai kelia pavojų sau ir kitiems bei rodo nepagarbą visuomenei“, – sakė Jurbarko r. policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Patrulių būrio vyriausiasis patrulis Saulius Skaisgirys.
Jurbarko r. priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai pademonstravo, kaip iš avariją patyrusio automobilio vaduojami prispausti žmonės. Per inscenizuotą gelbėjimo operaciją senutėlis „Opel“ buvo sukarpytas ir jame buvusios moterys iškeltos.
„Tikrai nenorėčiau į tokią situaciją pakliūti iš tikrųjų“, – krūpčiodama nuo ugniagesių į gabalus plėšomo automobilio garsų sakė Jurgita Juodaitė.
Po specialiųjų tarnybų pasirodymo laukė pagrindinė renginio dalis – mokymai. Juos vesti buvo pakviesti klubo „N40“ nariai – įvairių automobilių ralio čempionatų dalyvis ir prizininkas, Lietuvos bekelės čempionatų dalyvis Algirdas Kazlauskas kartu su savo šturmanu Andriumi Petruškevičiumi bei greituminio automobilių slalomo daugkartinis dalyvis ir prizininkas Vadilijus Urbaitis.

Didžiausia klaida – instinktai

Pirmiausia instruktoriai priminė esminius vairavimo ekstremaliomis sąlygomis principus ir taisykles, paaiškino, kaip taisyklingai sėdėti ir išvengti lemtingomis galinčių tapti klaidų.
Pasak A. Kazlausko, didžiausia vairuotojų problema – pasikliovimas instinktais, kurie verčia priimti neteisingus sprendimus. Todėl nuolat reikia atnaujinti teorines žinias, suprasti vairavimo psichologiją ir treniruotis. Tuomet vairuojant nebereikia galvoti – kūnas ir automobilis dirba išvien.
„Itin geras pavyzdys – kliūtis, kurią reikia apvažiuoti. Dauguma vairuotojų instinktyviai žiūri būtent į ją, o ne ten, kur turi važiuoti. Ir, aišku, nuvažiuoja į tą vietą, į kurią žiūri, nors visai ten nenori. Todėl saugiam vairavimui būtina išmanyti žmogaus psichologiją“, – sakė instruktorius.
Nuolatinis Lietuvos automobilių ralio čempionatų dalyvis ir Baltarusijos automobilių ralio 2015 m. čempionas absoliučioje įskaitoje jurbarkiečių nemokė ekstremalaus vairavimo. Atvirkščiai, lenktynininkas paaiškino ir parodė, kaip saugiai įveikti posūkius slidžiame kelyje.
„Principas paprastas – įvažiuojant į posūkį reikia atleisti greičio pedalą. Tuomet suveikia fizika, automobilis lėtėja, svorio centras slenkasi į priekį ir spaudžia priekinius ratus. Kai mašina ištiesinama, reikia duoti gazo – svorio centro laikyti priekyje nebereikia“, – aiškino profesionalas.
Iš pirmo žvilgsnio paprasta teorija praktiškai pasirodė įgyvendinama ne taip lengvai. Po keturis kartus specialiais bokšteliais pažymėtoje trasoje važiavę dalyviai kiekvieną kartą turėjo didinti greitį ir klausyti kartu važiavusio instruktoriaus pastabų.
Vienas didžiausių netikėtumų važiavusiems buvo tai, kad greičiui keičiantis vos keliais kilometrais, automobilio elgesys slidžioje trasoje labai keitėsi.
„Realiai reikėtų kiekvienam šioje trasoje važiuoti bent po dvi valandas, kad išvažiavus į gatvę kūnas dirbtų automatiškai. Tai reiškia, kad nieko nereiktų galvoti“, – tikino A. Kazlauskas.

Treniruotės be tikslo – bevertės

Lenktynininkas apgailestavo, kad tiek Jurbarke, tiek visoje Lietuvoje yra nedaug vietų, kur galima legaliai treniruotis. Tačiau pabrėžė, kad rengiamos treniruotės turi turėti tikslą. Tiesiog draskyti automobilius ant užšalusių vandens telkinių ar aikštelėse nėra jokios prasmės. Naudą duoda tik važiavimas, kai įveikiamos tam tikros užduotys, įgyjama įgūdžių.
Kitas „N40“ klubo narys, A. Kazlauskui per lenktynes šturmanaujantis Andrius Petruškevičius, pirmiausia pabrėžė taisyklingą sėdėseną – sėdynė privalo būti sureguliuota taip, kad vairuotojo nugara būtų beveik tiesi. Taip pat nevertėtų įsitempti.
„Yra keli aspektai. Pirmas – saugumas. Jei sėdite taisyklingai, per avariją į išsiskleidusią vairo oro pagalvę trenkiatės krūtine ir nenutinka nieko blogo. Jei sėdite pusiau gulom, trenkiatės ne krūtine, o nosimi, kuri lūžta“, – perspėjo šturmanas.
Dar viena svarbi detalė – kojos pozicija. Profesionalas rekomenduoja dešinės kojos pėdą laikyti į grindis atremtą kulnu ir pakreiptą įstrižai, kad esant reikalui iškart būtų galima spausti akceleratorių arba stabdį.
„Labai rekomenduočiau išsiugdyti dar vieną įprotį. Nors daugumai vairuotojų tai atrodo itin nepatogu – vairą laikyti abiem rankomis. Taip pat būtina nustatyti teisingą pasostės atstumą nuo vairo, kad nesunkiai galėtumėte jį sukti“, – sakė A. Petruškevičius.
Sportininkas pabrėžė ir nuoseklaus vairavimo svarbą – automobilio valdymas turėtų būti švelnus ir sklandus, o ne agresyvus, trūkčiojantis, su nereikalingais veiksmais.
Renginio dalyvius lenktynininkai perspėjo, kad svarbu ne tik automobilio padangos, bet ir amortizatoriai. Pastarieji stabilizuoja transporto priemonę ir užtikrina ratų sąlytį su keliu.

Įspūdžių netrūko

„Buvo truputį baisu, kai pradėjo mėtyti mašiną. Bet patiko, jei galėčiau, tai dar kartočiau ir kartočiau. Iš tiesų gerų dalykų pamokė, supratau, kada reikėjo stabdyti, o kada duoti gazo“, – įveikusi trasą sakė Joana Janulaitytė.
Arnui Basčiui važiavimas kartu su instruktoriais taip pat davė naudos. Vyrui naudingiausia buvo naujai pažvelgti į kliūties apvažiavimą. Profesionalūs lenktynininkai patarė kūgelius apvažiuoti kuo mažesniu kampu, beveik tiesiai.
„Naudos daug, per praktinį važiavimą pasijunti, kad tikrai nemokėjai važiuoti. Aišku, reikia dar labai daug dirbti, bet jau įgūdžių yra, tik juos reikia tobulinti. Verta visiems pavažiuoti“, – po įveiktos trasos su instruktoriumi sakė Vytas Urbštas.
Kad jurbarkiečiams dar reikia treniruotis, sutiko ir A. Kazlauskas. Įvairiuose raliuose pergales skinantis lenktynininkas šypsojosi, kad sudėtingiausia tiems, kurie vairuoja galu varomus automobilius. Šiems vairuotojams dar reikia mokytis per smarkiai nespausti akceleratoriaus.

„Šviesos“ inform.

Dėkojame renginio rėmėjams:

Jurbarko krašto verslininkų sąjunga, „ZTS“, „Lankmeta“, UAB „Račiūnai“, UAB „Jurmedija“, UAB „Ardona“, TSLKD Jurbarko skyrius, „DK statyba“, Gintaras Zaleckis, Viktoras Ganusauskas.
Speciali organizatorių padėka Jurbarko priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai ir policijai.« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook