Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir koloborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Prisimintos genocido aukos ir jų gelbėtojai

Prisimintos genocido aukos ir jų gelbėtojai

Prieš 77 metus, 1941 m. liepos 3 d. Jurbarke įvykdytos pirmosios masinės žydų žudynės. Buvo nužudyti 322 žmonės, tarp kurių – apie 20 lietuvių, jų tarpe ir jurbarkietis skulptorius Vincas Grybas.

Šią dieną Jurbarko bendruomenė mini kiekvienais metais – Jurbarko genocido aukų kapinėse rengia Atminimo valandą, į kurią susirenka ne tik jurbarkiečiai, bet ir Jurbarke gyvenusių ir holokaustą patyrusių žydų giminės ir artimieji.

Liepos 3 d. kartu su jais Jurbarko kultūros centro surengtoje Atminimo valandoje dalyvavo ir tylos minute aukas pagerbė Jurbarko rajono savivaldybės atstovai – mero pavaduotojas Saulius Lapėnas, savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Antanas Gvildys, Jurbarkų seniūnijos seniūnas Audronis Kačiušis, Jurbarko krašto muziejaus ir Jurbarko kultūros centro darbuotojai.

„Džiaugiuosi, kad neužmirštate ir prižiūrite šią mums brangią vietą, senus žydų kapus. Mano gimtinės – Jurbarko apylinkėse buvo nepaprastai kilnių, narsių žmonių, kurie negalėjo likti abejingais matydami tas žiaurias žudynes. Šie žmonės neišmatuojamai narsūs, nes bijodami mirtino pavojaus gelbėjo žydus, slėpė juos, dalijosi su jais skurdžiu karo metų maisto daviniu ir skaitė, kad gelbėdami žmones iš mirties, atlieka svarbiausią pareigą – pasiaukojimą už kito nekalto žmogaus gyvybę. Būtent jie yra tikri Lietuvos tautos žmonės“, – kalbėjo minėjime dalyvavęs žydų tautybės jurbarkietis Jakovas Rikleris, atvykęs iš Vokietijos.

Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Vaivorykštė“ (vad. Birutė Šneiderienė) jaunieji aktoriai skaitė ištraukas iš G. Kanovičiaus knygos „Miestelio romansas“, skambėjo jurbarkiečio kompozitoriaus Kęstučio Vasiliausko smuikas.

Minėjime dalyvavo gausus būrys Lietuvos žydų bendruomenės atstovų iš įvairių Lietuvos ir užsienio miestų, kurie visi drauge meldėsi už genocido aukas.

Jurbarko rajono savivaldybė dėkinga žydų bendruomenei už bendros idėjos įgyvendinimą – Kauno gatvėje, Sinagogų aikštėje sukurti memorialą, skirtą Jurbarko žydų bendruomenei atminti. Memoriale bus įamžinti ne tik kadaise Jurbarke gyvenusių žydų vardai ir pavardės, bet ir juos gelbėję žmonės. Memorialą kuria Jurbarke giminystės šaknų turintis skulptorius Dovydas Zundelovičius kartu su savo vaikais – dukra architekte Anna Zundelovitch ir sūnumi dizaineriu, projekto prodiuseriu Gregory Zundelovičiumi. Visą šio projekto eigą galite sekti socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje – Synagogue Square Memorial.

Norinčiuosius susipažinti su Jurbarko žydų istorija, žydų gelbėtojais kviečiame aplankyti Jurbarko krašto muziejų, kuriame eksponuojama privilegijos žydams dokumento kopija, galima pamatyti S. Beržinio videofilmą „Kai apie Jurbarką skambėjo jidiš‘‘.

Lina LUKOŠIŪTĖ

Komentarai

Prašome prisijungti Logan arba registrieren norėdami komentuoti.

« Atgal

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook