Pastatas Viešvilėje: norai ir realybė nesutampa

Pastatas Viešvilėje: norai ir realybė nesutampa (3)

2019-12-06

Kol kas istorinis buvusių vaikų globos namų pastatas Viešvilės miestelį puošia, tačiau greitai neatsiradus naujam šeimininkui jis gali tapti dar vienu pastatu-vaiduokliu. L. Pilecko nuotr

Tuoj sueis metai, kai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vaikų globos paslaugas teikiančius Skalvijos namus perdavė Jurbarko r. savivaldybės administracijai ir šie tapo savivaldybės įstaiga. Įstaigos globotiniai apgyvendinti nuomojamuose namuose, administracija glaudžiasi savivaldybėje, o dėl tuščio 4 tūkst. kv. m ploto buvusių Viešvilės vaikų globos namų pastato likimo kol kas nepriimtas joks sprendimas.

Miestelio skaudulys

Vaikų globos namams tapus savivaldybės įstaiga, pastatas, kuriame šie globos namai veikė, liko SADM turto balanse ir turėjo būti perduotas valstybės įmonei Turto bankas. Jis turėtų rūpintis tolesniu pastato likimu. Kaip dažnai būna, perdavimo procedūros užtruko, todėl Turto bankas iš ministerijos pastato dar neperėmė. Yra ir kitas kelias – savivaldybė galėtų prašyti perduoti šį pastatą jai ir pati ieškoti naujų šeimininkų.

Kokio rajono vadovų ir tarybos sprendimo norėtų, tikrai žino Viešvilės seniūnijos seniūnas Valentinas Kucinas. „Su mintimis apie tą pastatą ir gulu, ir keliuosi. Vis nueinu apžiūrėti, ar dar niekas jo neniokoja. Delsti nebegalima, reikia priimti sprendimus, kad pastatas išliktų gyvas. Juolab yra norinčių ten vykdyti veiklą“, – sako seniūnas.

Pasak V. Kucino, kol kas pastatas miestelio centre yra geros būklės – jame įrengti keturi kompiuterizuoti šildymo punktai, vandentiekis, prie nuotekų tinklų prijungta kanalizacija, priešgaisrinė gesinimo sistema, internetas, tvarkingi langai ir durys, įrengta virtuvė su valymo įrenginiais.

„Pastatas kol kas nesunkiai pritaikomos veiklai. Tačiau, jei dar delsime, nežinia, kas gali nutikti. Gali atsitikti kokia avarija žiemą, sprogti vamzdynai, įsisukti vandalai. Kuo ilgiau pastatas stovės tuščias, tuo sunkiau bus vėl jį pradėti naudoti“, – įsitikinęs miestelio šeimininkas. Jis mano, kad nerealu tikėtis, jog į Viešvilę galėtų ateiti ir šiame pastate veiklą vykdyti gamyba, pramone užsiimantis verslas. Geriausias sprendimas – pastate teikti socialines paslaugas.

Seniūnas nepasitiki sprendimu pastatą perduoti Turto bankui. „Turime pavyzdžių, kai šiai įstaigai perduoti pastatai metų metus stovi be šeimininko ir griūna. Turto bankas neskuba ieškoti nuomotojų, pirkėjų ar investuotojų. Bet turime ir kitokių pavyzdžių, kai pastatus perima savivaldybė ir po to juos perleidžia verslui. Taip buvusioje sporto salėje sėkmingai veikia grožio salonas, o buvusios žemės ūkio mokyklos korpuse – medienos perdirbimo įmonė“, – svarsto V. Kucinas.

Seniūnas mano, kad pastatą savo žinion turėtų perimti Jurbarko r. savivaldybė ir perduoti jį naudotis VšĮ Gerovės paslaugų centras, kurio vadovės turi rimtų planų Viešvilėje įkurti senelių namus. „Įstaigos vadovės dažnai pas mus atvažiuoja, susitiko su bendruomene. Jos labai rimtai nusiteikusios, bet sunkiai randa pritarimą savivaldybėje. Ir aš pats ten girdžiu kitokių nuomonių, abejojama to verslo sėkme. Na, jei nepasiseks, savivaldybė pati galės perduoti pastatus VĮ Turto bankas“, – mano V. Kucinas.

Daug planų

VšĮ Gerovės paslaugų centras vadovė Audronė Svetlovienė su kolege Jurgita Niauriene Viešvilėje ir Jurbarke – dažnos viešnios. Moterys dega idėja Viešvilėje įkurti senelių globos namus, o vėliau dideliame pastate teikti ir daugiau paslaugų – apgyvendinimo, maitinimo. „Apie pastatą Viešvilėje žinojau savo darbo reikalais lankydamasi Jurbarko rajone. Visada žavėjo tas pastatas. Kilus idėjai rūpintis senyvais žmonėmis ir ieškant tinkamų patalpų, prisiminiau, kad čia buvę vaikų globos namai uždaryti, todėl kreipėmės į Jurbarko r. savivaldybę“, – sako kaunietė, vienoje telekomunikacijų bendrovėje dirbanti A. Svetlovienė.

Kaunietes sužavėjo gražiai sutvarkytas miestelis, gamta, puikūs keliai, išlaikytas pastatas. „Mūsų vizija – įkurti socialinių paslaugų įstaigą, kur būtų rūpinamasi senyvo amžiaus, neįgaliais asmenimis. Norime įsteigti namus, kur nereikalingi, apleisti žmonės taptų reikalingais. Pradžioje planuotume apgyvendinti 20 senelių. Po to norėtume plėstis. Galvojame ir apie apgyvendinimo, maitinimo paslaugas“, – sako A. Svetlovienė. Ji tikina, kad tam reikia Jurbarko r. savivaldybės sprendimo dėl patalpų panaudos suteikimo, nes nuomotis tokio dydžio patalpų iš Turto banko, jei pastatas atiteks jam, neturėtų galimybės.

Pasak A. Svetlovienės, lėšų senelių namams įkurti būtų ieškoma vykdant projektus. „Mano kolegė socialinėje srityje turi daug patirties ir ryšių, bendraujame su įvairiomis organizacijomis. Tai projektas, kuris mums labai svarbus.

A. Svetlovienė įsitikinusi, kad tokių paslaugų, kurias jų įstaiga ruošiasi teikti, reikės vis daugiau, o senelių namai nebūtų skirti vien Jurbarko rajonui.

Gerovės paslaugų centro vadovė tikina, kad teko ne kartą bendrauti su Jurbarko r. savivaldybės vadovais. „Valdžios pareiga pasirūpinti senyvais piliečiais. Kiek žinome, rajone dabar poreikiai nepatenkinti, senelių namuose – eilės. Mes siūlome paslaugas, todėl valdžia turėtų daryti tinkamus sprendimus. Nenorime niekam perbėgti skersai kelio, tačiau neturime žinių, kad tame pastate kas nors ką nors planuoja daryti“, – sako A. Svetlovienė. Ji patikina, kad pastaruoju metu iš savivaldybės gavusi žinių, kad sprendimas perduoti pastatus savivaldybės žinion bus teikiamas svarstyti tarybai, tad vilčių įsikurti Viešvilėje dar nepraranda.

Prižiūri savo noru

Vilčių nepraranda ir Viešvilės seniūnas V. Kucinas. Jis mano, kad VšĮ Gerovės paslaugų centro planas Viešvilėje – geriausia išeitis išsaugant istorinį pastatą, kuriant naujas darbo vietas, pritraukiant į Viešvilę turistų, siūlant jiems apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas. „Jei senelių namuose gyventų keliasdešimt senelių, tai ir darbuotojų jiems aptarnauti reikėtų nemažai. Čia darbą galėtų gauti ir iš nykstančių vaikų globos namų išėję specialistai. Viešvilė atsigautų“, – svajoja V. Kucinas.

Pasigirstantiems svarstymams, kad Jurbarko rajone gali atsirasti tokių paslaugų perteklius – panašias paslaugas Smalininkuose planuoja teikti Jurbarko evangelikų liuteronų bendruomenė, V. Kucinas nelinkęs pritarti. „Nemanau, kad bus konkurencija. Visuomenė sensta, tokių paslaugų poreikis tik didėja“, – mano seniūnas.

Blogiausias scenarijus, pasak Viešvilės seniūno, būtų, jei pastatas dar keletą metų liktų tuščias. „Tada dar reikės ieškoti pinigų jam nugriauti“, – mano V. Kucinas. Jis pastatą nuolat apžiūri ir džiaugiasi, kad į jį dar neįsisuko vandalai. „Pastatu rūpinasi buvę jo šeimininkai. Mes tik iš išorės apžiūrim. Džiaugiamės, kad langų neišdaužo. Neužkalsi gi jų – kaip atrodys pastatas miestelio centre su užkaltais langais, o ir kainuotų daug“, – svarsto seniūnas.

„Galima sakyti, kad mes pastatu rūpinamės altruistiškai. Mūsų niekas neįpareigoja to daryti, bet negalime leisti, kad pastatą suniokotų“, – sako Skalvijos namų direktorius Nerijus Jarilinas.

Iš Viešvilės išsikrausčiusi vaikų globos namų administracija, kol remontuojamos jai suteiktos patalpos Lauko g., glaudžiasi savivaldybėje, tačiau į Viešvilę dažnokai užsuka. Pasak N. Jarilino, pastatas žiemoti parengtas, vanduo iš radiatorių išleistas. „Žinoma, neturime galimybės jį šildyti, bet šiaip jo priežiūra mums beveik nekainuoja“, – sako Skalvijos namų direktorius. Jis įsitikinęs, kad vandalus atbaido nuolatinis jų ir seniūnijos darbuotojų dėmesys pastatui. „Svarbiausia, kad pastate tebeveikia mūsų vaizdo stebėjimo sistema. Ji ir atbaido vagis bei vandalus. Per 11 mėn. vos vieną kartą teko gelbėti iš teritorijos išvežtas sūpynes. Jas sugrąžino“, – prisimena N. Jarilinas.

Perimti ketina

Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Bastys konkrečiau pasakyti, kokia ateitis laukia pastato Viešvilėje, nesiryžo, nors atsakydamas į tarybos nario paklausimą dėl padėties Viešvilėje, informavo, kad savivaldybė kreipėsi į VĮ Turto bankas dėl buvusių vaikų namų pastatų tolimesnio panaudojimo galimybių ir, gavus atsakymą, Jurbarko r. savivaldybės tarybos posėdžiui bus teikimas svarstyti sprendimo projektas dėl prašymo VĮ Turto bankas perduoti pastatus Jurbarko r. savivaldybės nuosavybėn.

Dabar R. Bastys tikina, kad sprendimai dėl pastatų Viešvilėje neįeina į jo kompetencijos ir prižiūrimo savivaldybės ūkio ribas. „Ne visai mano ūkis tai. Bet žinau, kad prieš tris savaites buvo linkstama prie nuomonės perduoti pastatą VĮ Turto bankas. Jo atstovai buvo atvykę į Jurbarką. Jie pasirengę perimti pastatą, netgi įrengti vaizdo stebėjimo sistemas ir minimaliai šildyti žiemą bei ieškoti pirkėjų arba nuomotojų“, – sako R. Bastys.

Kad buvęs vaikų namų pastatas Viešvilėje jau pakeliui arba net perduotas VĮ Turto bankui, patvirtino ir Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius. „Vyriausybės nutarimas perduoti pastatą VĮ Turto bankui yra. Tai gali būti padaryta bet kuriuo momentu. Turto bankas rengėsi skelbti konkursą dėl pastato apsaugos ir pardavinės jį aukcione“, – sako S. Mockevičius.

Meras tikina, kad VĮ Turto bankui išsiųstas paklausimas dėl teorinės galimybės savivaldybei perimti pastatą savo nuosavybėn, tačiau tokio sprendimo priimti nesirengiama. „Svarstėme visus variantus, išklausėme VšĮ Gerovės paslaugų centras vadovių pasiūlymų, bet nesame tokie turtingi, kad pasiimtume pastatą sau ir jį kažkam perduotume. Jos pačios gali tiesiogiai bendrauti su Turto banku, nuomotis pastatą ar pirkti iš ten“, – įsitikinęs S. Mockevičius. Pasak jo, savivaldybei tikrai nereikia 4 tūkst. kv.m pastatų, juolab kad planuojama statyti tris grupinio gyvenimo namus.

„Verslas gali teikti įvairias paslaugas. Socialines paslaugas teikiame ir mes, ir kitos NVO. Tačiau pritaikyti tą pastatą tokioms paslaugoms reikėtų didžiulių pinigų. Be to, socialinės globos paslaugos dabar teikiamos tik nedideliuose, 8-10 žmonių pritaikytose patalpose. Tokiame dideliame pastate net nebūtų leidžiama teikti šių paslaugų“, – tikina meras.

Kad ir kokių svajonių bei pageidavimų turėtų viešviliečiai, jiems greičiausiai teks susitaikyti, kad miestelio centre esančio istorinio pastato savininku taps VĮ Turto bankas, ir tik sėkmė lems, kaip greit atsiras naujas šeimininkas ir kam pastatai bus panaudoti. Ir tikėtis, kad šis procesas neužtruks metų metus, versdamas pastatą griuvėsiais.

Jūratė Stanaitienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook