Tylus bandymas branginti areną virto kova dėl išlikimo (nuotra...

Tylus bandymas branginti areną virto kova dėl išlikimo (nuotraukos) (13)

2017-09-26

Kainų kėlimo siūlymą pristačiusiai Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistei Odetai Vaitiekūnaitei sportininkai negailėjo priekaištų dėl to, kad siūlymas nebuvo aptartas su visa rajono sporto bendruomene. L. Pilecko nuotr.

Pastarąją savaitę savivaldybė virto tikru mūšio lauku, kuriame susirėmė sporto bendruomenė ir valdininkai bei Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos administracija. Ketvirtadienį savivaldybės tarybai svarstyti buvo pateiktas Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus bei gimnazijos paruoštas sprendimo projektas, kuriuo siekta padidinti gimnazijos sporto salės nuomos įkainius.

Sužinojo atsitiktinai

Tokie planai smarkiai papiktino rajono sporto bendruomenę. Į tarybos posėdį atvyko kelios dešimtys sportininkų, trenerių ir klubų atstovų, pasiruošusių įrodyti, kad tokie ketinimai sužlugdys suaugusiųjų sportą.

Apie bandymą beveik dvigubai padidinti įkainius sporto bendruomenei pranešė Kūno kultūros ir sporto centro direktorius Karolis Bauža. Įstaigos vadovas tikina apie užmojus branginti salę sužinojęs tik pirmadienį, per svarstymą savivaldybėje. Sporto vadovą ir olimpietį nemaloniai nustebino, kad aptarti rajono sportui gyvybiškai svarbių pokyčių nebuvo pakviesta sporto bendruomenė. K. Bauža nedelsdamas ją informavo.

Sužinoję apie gimnazijos ir valdininkų planus didinti įkainius antradienį į Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komiteto posėdį atvyko Jurbarko krepšinio lygos ir Regionų krepšinio lygoje žaidžiančios komandos „Jurbarkas“ atstovai.

Krepšininkai buvo atviri – apie planus daugiau nei dvigubai didinti sporto salės nuomos įkainius sužinojo atsitiktinai. Populiariausios rajone sporto šakos atstovus pribloškė ne tik kaina, kurią gali tekti mokėti už treniruotes bei varžybas, bet ir tai, kad arenos reikalai svarstomi kone slaptai, neišdiskutavus su sporto bendruomene.

Nors sporto salė priklauso Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijai, tačiau realiai tai – vienintelė vieta, tinkama dideliems sporto renginiams. Iki šiol didžiausias arenos nuomos įkainis už valandą buvo 17,38 Eur. Tokia suma, pagal gimnazijos tinklalapyje skelbiamą kainininką, buvo prašoma už sporto salę su galimybe naudotis dušais ir muzikos aparatūra.

Pagal naująjį pasiūlymą, valanda už sporto salėje vykdomas varžybas kainuotų 25 Eur, už treniruotes – 20 Eur. Renginiams pirma valanda kainuotų 100 eurų, už kiekvieną papildomą valandą – 70 Eur. Už paros nuomą – 500 Eur. Papildomai būtų apmokestinama reklama bei per renginius suteikiamas reklaminis plotas. Įkainių už įvairias paslaugas numatyta ir daugiau.

Gimnazijai tokie įkainiai atrodo teisingi, mat, jų skaičiavimu, 25 eurai už valandą esą susidaro įvertinus išlaidas už šildymą, vandenį, elektrą ir užmokestį darbuotojams.

„Jei būtų patvirtinta naujoji tvarka, Jurbarke nebeliks nei JKL, nei RKL, nei kitų panašių renginių. Džiaugėmės, kad JKL šiemet pradeda devintąjį sezoną, kad jame dalyvauja rekordinis komandų skaičius – 12. Tačiau pagal naujuosius įkainius kiekvienai komandai startinis mokestis sieks ne tris šimtus su trupučiu eurų, o daugiau kaip aštuonis šimtus. Nereikia net sakyti, kad niekas nedalyvaus, galime iškart stabdyti viską“, – atviravo JKL įkūrėjas Darius Kalinauskas.

Audringą sportininkų reakciją bandė švelninti Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Odeta Vaitiekūnaitė, pristačiusi sprendimo projektą. Savivaldybės atstovė ramino sportininkus, neva jie galės kreiptis į savivaldybę prašydami atleisti nuo mokesčio.

Tokios valdininkės mintys sulaukė griežtos komiteto nario Daivaro Rybakovo reakcijos. Politikas stebėjosi, kodėl kuriama situacija, kai itin daug lems pažintys ir simpatijos. „Bus prašoma kaip išmaldos ir viskas priklausys nuo to, kas kam patinka, kokiai partijai priklauso ir panašiai. Ateis, prašys, norės – duos, norės – neduos. Tokiu atveju, sakykime atvirai, nenorime, kad į salę kas nors eitų, ir dėl to keliame kainas ir siūlome tokią tvarką. Dabar net už treniruoklių salę prašote daug daugiau, nei salės kainuoja Kaune ar Klaipėdoje“, – stebėjosi D. Rybakovas.

Mintis didinti mokestį nepriimtina pasirodė ir Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komiteto pirmininkui Algirdui Gudaičiui. Politikas tikino nesuprantantis, kodėl gimnazija savo išlaidas mokinių ugdymui nori perkelti ant sportuojančių jurbarkiečių pečių.

Siūlė išimtį

Sporto bendruomenės nuostatos valdininkus privertė ieškoti kompromisų. Pas savivaldybės administracijos direktorę Vidą Rekešienę iškviestam RKL komandos treneriui Vytui Urbštui buvo pasiūlyta bendraminčiams pranešti, kad dėl JKL ir RKL rungtynių iki trečiadienio vidurdienio būtų parašyti prašymai, o savivaldybės taryba svarstytų leisti šiuos renginius organizuoti pagal senus tarifus.

Krepšininkams tokie valdžios siūlymai priminė išmaldos prašymą. Vyrai neatsisakė reikalavimo įkainius aptarti su visa rajono sporto bendruomene.

„Tiesiog negalime sutikti, kad būtų padaryta išimtis mums, krepšininkams, o futbolas, kovos menai, kitos sporto šakos būtų paliktos ant ledo. Nesakome „ne“ tokiam savivaldybės siūlymui, tačiau esame įsitikinę, kad jis turi būti aptartas su visais“, – sakė D. Kalinauskas.

Kilo įtarimų

Kad diskusijų ruošiantis padidinti įkainius tikrai trūko, parodė ir ketvirtadienį vykęs savivaldybės tarybos posėdis. O. Vaitiekūnaitės parengtas ir pristatytas projektas politikams sukėlė daugybę klausimų.

„Šiuo sprendimu prašoma patvirtinti naujus gimnazijos salės įkainius. Primenu, kad paskutinį kartą įkainiai buvo patvirtinti 2013 m. balandžio mėnesį, nuo tada išlaikymo išlaidos salei padidėjo, todėl ir prašoma patvirtinti gimnazijos paskaičiuotus įkainius“, – pristatydama projektą tarybai sakė O. Vaitiekūnaitė.

Vos pristačius projektą įsikišo ir Vyriausybės atstovė Tauragės apskrityje Irena Ričkuvienė. Ji pasigedo projekto antikorupcinio vertinimo. Įtarimų, kad siūlomas projektas galėtų pakenkti skaidriai sporto arenos veiklai, kilo ir keletui tarybos narių. Diskusijų sukėlė savivaldybės administracijos iniciatyva prieš posėdį įtrauktas punktas, kuris esą turėtų išspręsti sporto bendruomenės matomas problemas.

„Atleidžiamas nuo mokėjimo pagal įkainius Jurbarko r. kūno kultūros ir sporto centras, organizuojantis suderintų su Jurbarko r. savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriumi, savivaldybę reprezentuojančių ar žaidžiančių aukštesnėse lygose komandų treniruočių bei varžybų vykdymą, apmokant tik už faktiškai sunaudotą elektros energiją ir vandenį“, – sakė O. Vaitiekūnaitė.

Tačiau tarybos narė Zita Sorokienė suabejojo prieš pat posėdį į projektą įterptu pataisymu, kas ir kaip sale galėtų naudotis lengvatinėmis sąlygomis. Politikei kilo klausimų, kaip ir kas spręs, ką įleisti į salę, o ko ne? „Ar pagal grožį, ar pagal patikimą, ar pagal dar kažkokius kriterijus? Kyla labai daug klausimų, kaip bus priimami sprendimai, ir ar jie bus sąžiningi“, – svarstė Z. Sorokienė.

Padėtį švelnino meras Skirmantas Mockevičius, bandęs įtikinti Z. Sorokienę, kad ši su abejonėmis paskubėjo. „Leis visiems. Jei kam neleis, tada ir reikės klausti, kodėl neleido“, – sakė meras.

Tačiau abejonių kilo ir kitiems tarybos nariams, kuriuos projektą pristačiusios O. Vaitiekūnaitės siūlymai vis labiau stebino.

„Man patiko, kai meras pristatė šito klausimo priešistorę. Kalbėta apie tai, kad reikia įvesti skaidrumą į sporto salės naudojimą. Iškeltas noras, kad salė būtų kuo labiau panaudota, kad būtų kuo daugiau sportuojančių. Tačiau kai mes skaitome projektą, tai suprantame, kad čia gaunasi viskas atvirkščiai. Apribojamas sportuojančių skaičius, skaidrumo nebus. Manau, kad mums, kaip tarybos nariams, belieka nepritarti šitam siūlymui. Reikėtų apskritai geriau pasvarstyti, kaip sportą rajone finansuoti, nes jis finansuojamas nepatenkinamai“, – sakė Stasys Makūnas.

Dėl skaidrumo trūkumo ir informacijos nesidalijimo su sporto bendruomene projekto rengėjams priekaištavo ir Kūno kultūros ir sporto centro direktorius K. Bauža. Pasak įstaigos vadovo, pritarus projektui būtų suduotas didžiulis smūgis rajono sportui.

Pasak K. Baužos, pirmadienį Socialinių reikalų komitete jis pirmą kartą išgirdo apie naujas salės nuomos kainas, todėl kreipėsi į klubų vadovus ir kvietė į antradienį vykusį komiteto posėdį. „Šiandien sporto bendruomenės atėjo daug daugiau, dėkui jiems už tai. Šitie žmonės supranta, kad toks siūlymas sužlugdys suaugusiųjų sportą“, – sakė K. Bauža.

Kol politikai ir valdininkai diskutavo, sportininkams beliko laikytis susiėmus už galvos – siūloma išimtis būtų taikoma tik daliai renginių.

Nepagrindė kainos

Tarybos nariams kilo klausimų, kaip gimnazija suskaičiavo salės nuomos valandos įkainius, kodėl jie vienodi visiems metų laikams?

Po mokyklos direktoriaus Alvydo Januškevičiaus pasisakymo paaiškėjo, kad į smulkesnius skaičiavimus nei gimnazijos vadovybė, nei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai nesileido. Salės valandos kaina buvo apskaičiuota paprasčiausiu būdu – metines išlaidas padalijus iš eksploatacijos valandų skaičiaus.

Politikams didelių abejonių sukėlė ir gimnazijos administracijos gebėjimas tinkamai pasirūpinti sporto arena. Tarybos nariai stebėjosi, kodėl direktoriui A. Januškevičiui tinka dušuose, rūbinėse ir tualetuose medvaržčiais prisuktos plytelės ir kiti sunkiai suprantami remonto bei eksploatacijos sprendimai.

Siūlymą atmetė

Nors diskusijoms per svarstymą netrūko aštrumo, politikai šįkart buvo vieningi ir balsavo už projekto atmetimą. Nuo aiškios pozicijos susilaikė tik Kasparas Jurevičius, kurio nuomone, tarybai apskritai nevertėjo svarstyti netinkamai paruošto ir komitetuose nepakankamai išdiskutuoto siūlymo.

Tokį politikų sprendimą išgirdusi sporto bendruomenė lengviau atsikvėpė – nutraukti jau suplanuotų renginių ir varžybų bent jau kol kas nereikės.

„Sekmadienį pradėsime Jurbarko krepšinio lygą ir visus į ją kviečiame. Tikrai palengvėjo. Tačiau labai tikimės, kad daugiau tokių svarstymų už nugarų ir tylių bandymų prastumti tik vienai pusei naudingą projektą nebebus“, – sakė D. Kalinauskas.

Lukas PILECKAS

 « AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook