Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir kolaborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Bendruomenių sąskrydyje teko statistų vaidmuo

Bendruomenių sąskrydyje teko statistų vaidmuo (0)

2015-12-09

Lapkričio 28 d. Kėdainiuose vyko Lietuvos bendruomenių kultūrinė šventė-sąskrydis „Tai mes!“ – tarsi įžanga į 2016-uosius, kuriuos Seimas jau yra paskelbęs Bendruomenių metais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Žinių radijo organizuotame renginyje Jurbarko rajono delegacijai, kurioje buvo penkių kaimo bendruomenių atstovai, vadovavo vicemeras Saulius Lapėnas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šalyje veikia per 1800 bendruomeninių organizacijų, kurių didžioji dauguma, per 1500, – kaimo bendruomenės. Šios nevyriausybinės organizacijos telkia žmones įdomiai ir prasmingai veiklai, inicijuoja ir pačios įgyvendina vietos gyventojams svarbius projektus.
Jurbarko rajone veikia 40 kaimo bendruomenių (interneto puslapio zinaukur.lt duomenys), o respublikiniame sąskrydyje rajonui atstovavo tik penkios: Girdžių, Eržvilko, Veliuonos, Smalininkų ir Viešvilės bendruomenės.
Į Kėdainių areną gausiai iš visos Lietuvos plūstančios bendruomenių delegacijos pirmiausia kantrai laukė eilės įsiamžinti prie šventės organizatorių logotipais papuoštos fotosienelės.
Atidarydama šventę dalyvius ir svečius sveikino socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, kalbėjo Žinių radijo direktorius Danas Arlauskas bei neplanuotai pasveikinti atvykusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Sąskrydžio programa buvo gausi renginių ir veiklų. Didžiojoje scenoje vyko meno mėgėjų kolektyvų ir atlikėjų pasirodymai, meno erdvėje, pavadintoje „Aktualioji kultūra“, bendruomenės demonstravo amatus ir amatininkų bei meno dirbinius – galima buvo ne tik pažiūrėti, bet ir nusipirkti.
Arena buvo padalyta į skirtingas erdves: vyko tiesioginė transliacija Žinių radijo eteryje ir interneto svetainėje, į kontaktų mugę buvo kviečiami bendruomenių pirmininkai, o dar daugiau žmonių sutraukė susitikimas su istoriku Alfredu Bumblausku ir žurnalistu Rimvydu Valatka. „Politikų ložėje“ diskutavo merai ir kiti politikai, regionų komandos (regionai šioje šventėje buvo sutapatinti su apskritimis) rungėsi protmūšyje, buvo sporto erdvė, o vaikams – kūrybinės dirbtuvės.
Jurbarko rajono bendruomenių atstovai dalyvavo eisenoje, kur buvo demonstruojami tautiniai kostiumai, o komisija rinko gražiausius. Tauragės regiono kolonoje žygiavo Smalininkų tautinių šokių kolektyvo „Skalva“ šokėjai ir veliuoniškiai, pasipuošę ansamblio „Veliuonietis“ kostiumais. Neturėjome nei savo savivaldybės vėliavos, nei kokių kitų informacinių atributų, išskyrus apdairių veliuoniečių atsivežtą savo miestelio herbą. Bet ir su vėliava vargu ar būtume buvę pastebėti – eisenos dalyvių buvo tiek daug, o vietos mažoka, kad visi maišėsi, pynėsi į vientisą margumyną. Todėl keistokas pasirodė organizatorių pareiškimas, kad komisija čia renka gražiausius tautinius kostiumus.
Visose kitose veiklose jurbarkiškiai buvo tik žiūrovai ir klausytojai. Nei koncertinėje programoje, nei amatų demonstravime ir mugėje Jurbarko rajono atstovų nebuvo. Tiesa, veliuoniškė Irma Svetlauskienė vežėsi savo amatininkiškų dirbinių, bet neradusi vietos, kur juos eksponuoti, parsivežė neiškraustytus krepšius.
Tik mažieji bendruomenių nariai Gabrielė, Gabija ir Gvilijus buvo patenkinti – vaikų erdvėje jie darė kalėdinius žaisliukus.
Kiti sąskrydyje galėjo pasijusti statistais, bet ir tokių renginio organizatoriams reikėjo, nes jie buvo pasiruošę siekti Lietuvos rekordo. Jau tą pačią dieną, kaip skelbiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos internetiniame tinklalapyje, agentūrai „Factum“ buvo pateikti garso ir vaizdo įrašai, kaip keli tūkstančiai bendruomenių atstovų kartu dainuoja liaudies dainų popuri, tikintis, kad tai bus įregistruota kaip rekordas. Nors trijų tūkstančių, kiek tikėtasi, dalyvių šventėje turbūt ir nebuvo.
Kodėl Jurbarko rajonas respublikiniame bendruomenių sąskrydyje buvo nematomas, delegacijos vadovas vicemeras S. Lapėnas negalėjo atsakyti, nes bendruomenių veikla nėra jo sritis. Delegacijai vicemeras sakė vadovavęs tik todėl, kad meras ir bendruomenes kuruojanti vyriausioji specialistė buvo išvykę darbinio vizito į Berlyną. Tačiau vicemeras tikino, kad nei apie vėliavas, nei apie meninių kolektyvų pasirodymus kvietime į renginį nebuvo nė užsiminta.
Ministrė A. Pabedinskienė su 30 savivaldybių vadovais pasirašė peticiją, kuria įsipareigojo dar aktyviau skatinti vietos bendruomenes skiriant joms finansinę pagalbą ir tęsiant tradicijas. Parašais pritarta, kad reikia bendruomenėms suteikti daugiau galimybių vystyti socialinį verslą, ypač kaimuose ir mažuose miesteliuose, o savivaldybėse paskirti asmenis, atsakingus už bendruomenių gyvybingumo didinimą.
Pritarta ir tam, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kasmet skirtų lėšų bent vienam šalies bendruomenių sąskrydžiui rengti, taigi Jurbarko bendruomenės dar turės galimybių juose pasirodyti, o Žinių radijas, kuris, ko gero, nėra šalyje pats klausomiausias, rengs laidas apie efektyviai veikiančias bendruomenes.
Antruoju punktu peticijoje įrašytas pasiūlymas turėtų ypač sudominti bendruomenes: „Savivaldybėms tikslinga numatyti lėšas bendruomenių centrų komunalinėms reikmėms patenkinti tuo atveju, jeigu bendruomenės nevykdo ekonominės veiklos, tačiau vykdo kultūrines ir iš dalies socialines funkcijas.“
Pasirašant peticiją Jurbarko r. savivaldybei atstovavo mero pavaduotojas Saulius Lapėnas. „Manau, niekas neprieštaraus kilniems šioje deklaracijoje įvardinamiems tikslams – telkti bendruomenes ir valdžios sektorių bendradarbiavimui. O kokią tai turės įtaką bendruomenių veiklai, geriausiai įvertins tų pačių bendruomenių nariai. Nes tik konkretūs veiksmai iš vietinės valdžios pusės, suteikiant galimybę gauti paramą įvairiausių veiklų vykdymui, kaip ir bendruomenių aktyvumas teikiant paraiškas ir dalyvavimas projektų įgyvendinime parodys, kas ir ko esame verti“ – optimistiškai teigė S. Lapėnas ir dėkojo bendruomenėms, sąskrydyje atstovavusioms savivaldybei.
Bendruomenių atstovai optimizmu po renginio netryško: vieni vadino sąskrydį organizuotu chaosu, kiti pastebėjo, kad jokio skirtumo, jei ir nebūtų jame dalyvavę. Dar kiti sakė, kad bendruomenės surengia žymiai geresnių švenčių. Šioje, gal kad renginys užsitęsė, o gal – kad nebuvo įdomus, apdovanojimus teikusi ministrė neretai jau neturėjo kam paspausti ranką, o paskutinius koncertinius pasirodymus bežiūrėjo gal koks šimtas žmonių.
Nors ne visiems viskas atrodė taip pilka – kas džiaugėsi išvažiavęs iš namų, kas – pabuvojęs Kėdainių arenoje, kažkam patiko ir kitokie nei namie pietūs: bendruomenių šventės dalyviams buvo patiekta beliašų, kebabų ir krūvos bandelių – viskas po vieną eurą.
Nepeikė renginio ir Girdžių bendruomenės pirmininkė Nijolė Petraitienė, nors ir jai sąskrydžio organizavimas pasirodė kaip pradedančiųjų darbas. Svarbiausia, ką sužinojo, tai, kad ministerija kitąmet numato įgyvendinti naują bendruomenių veiklos finansavimo modelį, kai konkurso būdu bus finansuojami bendruomeninių organizacijų veiklos projektai, skirti bendruomenių veiklai stiprinti.
Vietos bendruomenių programai įgyvendinti 2014 m. ministerija skyrė 2,6 mln. Eur, šiemet 289 620 Eur daugiau. Šioje programoje dalyvauja visos 60 savivaldybių – apie 550 seniūnijų. Jurbarko r. bendruomenėms 2015 m. skirta 19133 Eur parama, ji padalyta visoms seniūnijoms pagal savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką ir atsižvelgiant į gyventojų skaičių.
Bet, pasak N. Petraitienės, tos lėšos nėra tokios didelės, kad ką nors esminio bendruomenėse pakeistų, ypač jei seniūnijoje yra kelios bendruomenės. Girdžių bendruomenės pirmininkė mano, kad savivaldos atribojimas nuo dalyvavimo skirstant finansus – neblogai, o konkursai – irgi gerai: „Nesnaudžiančios bendruomenės teiks projektus, o geri projektai gaus finansavimą.“
Nesnaudžiančių yra ir pas mus – kaip, pavyzdžiui, viešviliškiai – atsinaujinusios bendruomenės tarybos nariai, kurie visą kelią į Kėdainius ir atgal aptarinėjo dalykinius bendruomenės reikalus. Bendruomenių aktyvistai dirba be užmokesčio ir savo laiku, tad švaistyti jo negali.

Danutė Karopčikienė« AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook