Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir kolaborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Unikalų savo kraštą pristato Smalininkų šokėjai

Unikalų savo kraštą pristato Smalininkų šokėjai (0)

2013-10-23

Klubas „Smalininkų Skalva“ šiais metais įgyvendino projektą „Smalininkų turistinio patrauklumo didinimas“. „Skalva“ yra jau keletą metų gyvuojantis šokių kolektyvas ir miestelio bendruomenėje turi ir savo vietą, ir savo veidą. Įgyvendinęs VVG „Nemunas“ teritorijos vietos plėtros 2009–2015 m. strategijos lėšomis finansuotą projektą kolektyvas pasipuošė naujais tautiniais kostiumais ir parengė programą, patraukliai pristatančią Smalininkus turistams.

Spalio 4 d. į baigiamąjį projekto renginį – koncertą ir Mažosios Lietuvos tautinio kostiumo pristatymą „Skalva“ sukvietė savo bičiulius, gerbėjus, rėmėjus ir geradarius, rajono vadovus, kad pamatytų, kokiais džiaugsmais gyvena Smalininkų bendruomenė.
Kultūros centro renginį po savo stogu mielai priėmė Smalininkų technologijų ir verslo mokykla – mažoji salė šio renginio organizatoriams pasirodė pati tinkamiausia. Verta pastebėti, kad Smalininkuose yra bent kelios skirtingoms įstaigoms priklausančios salės, ir kiekviena jų atvira bendruomenės renginiams.
Smalininkai – įdomios istorinės praeities ir gražios dabarties, lankytinų objektų turtingas miestas, todėl ir atvykstančių turistų vis daugėja. Jie viską nori sužinoti iš vietinių žmonių, galinčių parodyti, papasakoti, pristatyti savo krašto unikalumą. Būtent tai ir pasirengė daryti Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro tautinių šokių kolektyvas „Skalva“, parengęs edukacinę ir meninę programą turistams bei įsigijęs šį kraštą reprezentuojančius tautinius kostiumus.

Drabužis padeda atstovauti kraštui

Tautinio kostiumo pristatymas ir patiems smalininkiečiams buvo įdomi pažintis su šio krašto žmonių aprangos kultūra ir tradicija. Kultūros centro direktorius Arvydas Griškus iš Martyno Jankaus muziejaus parvežė Liudvikos Burzdžiuvienės parengtą parodą apie klaipėdiškių kostiumus.
Daug įdomių dalykų apie Mažosios Lietuvos tautinį kostiumą papasakojo į renginį atvykusi dailininkė Elena Matulionienė – Smalininkų „Skalvos“ koncertinių kostiumų autorė. Klaipėdos universitete dirbančios dailininkės mokslinės ir kūrybinės veiklos tikslas – tyrinėti ir pagal istorinę medžiagą atkurti tautinį kostiumą ir pritaikyti jį šiandienai.
„Klaipėdos krašto kostiumas – dviejų tipų: ankstyvajame vyravo šviesios spalvos ir jis nedaug kuo skyrėsi nuo kitų Lietuvos etnografinių regionų, o XIX a. pabaigos nuotraukose jau matome višiškai skirtingą – tamsių spalvų, su kai kuriomis masinės gamybos detalėmis“, – rodydama negausiai išlikusias muziejų fonduose saugomas istorines nuotraukas pasakojo dailininkė E. Matulionienė.
Iš kitų regionų Mažosios Lietuvos tautinis kostiumas labiausiai skiriasi keliomis detalėmis. Ryškiausia ir egzotiškiausia – aukšta cilindro formos juoda aksominė nuotakos kepurė, ant jos būdavo segamas nuotakos vainikėlis. Įspūdingas ir jaunamartės galvos apdangalas – balta ažūrinė į turbaną panašios formos kepurė su šydu. Tokią galėjo mūvėti tik vaikelio dar nepagimdžiusios moterys, paskui jos dėvėdavo baltą, o vėlyvajame kostiume – tamsią kepuraitę arba šilkinę skarelę.
Netekėjusios merginos vaikščiojo vienplaukės, o jų galvas puošė įspūdingai supinti ir aplink galvą ar prie ausų susukti kasų vainikai. Pagal kasų pynimą buvo galima atskirti, iš kurio Klaipėdos krašto miestelio mergina.
Tik klaipėdiškės turėjo iš storos, tamsios vilnos pasiūtą ir ryškiomis spalvomis ir karoliukais išsiuvinėtą kišenę – delmoną, siaura juostele rišamą virš šilkinės prijuostės. „Delmonai būdingi ir kai kuriems Švedijos, Vokietijos ir kitų kraštų regionams, bet mūsiškiai – patys įspūdingiausi, su išsiuvinėtais siužetais, su giesmių žodžiais ar palinkėjimais vokiečių kalba“, – sakė dailininkė.
Pačios gražiausios šilkinės skarelės buvo ne moterų, o vyrų puošmena – įvairiais būdais rišdavo jas po kaklu. Įspūdingas vyrų papuošalas – įvairiaspalviai siuvinėti diržai. Niekur kitur Lietuvoje, tik Klaipėdos krašte, vyrai dėvėjo trumpas kelnes, o prie jų – ilgas raštuotas kojines.
„Skalvos“ ansambliečių kostiumo idėja išsivystė peržiūrėjus muziejų fonduose saugomas XIX a. pabaigos – XX a. pradžios nuotraukas. Kostiumus dailininkė kūrė pasitarusi su šokėjais, kurie irgi domėjosi savo regiono tautiniais rūbais ir ką praėjusio amžiaus pradžioje dėvėjo smalininkiečiai.
„Tie žmonės senose nuotraukose – ramūs, orūs, žinantys, kodėl jie čia ir ką čia daro. Taip lėtai jau nebevaikščiosim, kaip jie, tačiau atstovauti šitam kraštui padeda ir drabužis. Jūsų miestelyje buvo visokių žmonių, jie dirbo visokius darbus ir visaip rengėsi. Norėjosi, kad šie rūbai pareitų ir į XXI amžių. Ir jūs vaikščiosit savo miesto gatvelėmis ir, juk nenuneigsit, apsirengę šiais kostiumais truputėlį kitaip elgsitės ir jausitės, nei kasdien“, – sakė kostiumų autorė ir kvietė skalviečius „paspacieruoti ir pasirodyti“.
Ansambliečiams pasiūti du kostiumų komplektai – su marškiniais ir liemenėmis ir su švarkeliais, o keičiant detales variantų gali būti dar daugiau. Vyrų kostiumuose matyti uniforminio stiliaus detalių, nes Smalininkuose būta policininkų, muitininkų, pasieniečių ir kitokių uniformuotų pareigūnų.

Padėkos koncertas

Baigiamasis projekto renginys pavadintas padėkos koncertu. „Norėjome padėkoti bendruomenės žmonėms, kurie savo parašais pritarė mūsų projektui, mūsų festivalį parėmusiems verslininkams ir kitiems pagalbininkas bei bičiuliams – jų mūsų kolektyvas turi daug“, – sakė klubo „Smalininkų Skalva“ prezidentas Juozas Mozūraitis ir šokių kolektyvo vadovas Giedrius Paulauskas.
Koncertą vedė jurbarkietė režisierė Agnė Banytė, šoko „Skalva“, grojo kapela „Smalinė“, vadovaujama Valdo Žemaičio, šmaikščiu žodžiu klausytojus džiugino „Ąžuolynės“ teatro aktorė Ramutė Kalninienė, savo kūrybos eiles skaitė Joana Šakaitienė.
Buvo prisiminta ir istorija – Smalininkai visada garsėjo meno mėgėjais: senose tarpukario nuotraukose įamžinti miestelio šokėjai, buvusio Smalininkų technikumo šokių kolektyvas, vadovaujamas J. Šakaitienės, dalyvaudavo respublikinėse dainų šventėse. Šokiai atgimė kultūros centre pradėjus dirbti V. Žemaičiui – padedamas veiklių bendruomenės narių Irenos Bialoglovienės ir Nijolės Valančienės jis sukvietė dainininkus ir šokėjus, kuriems iki šiol groja per repeticijas ir koncertus.
Į renginį atvykę Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorius Petras Vainauskas ir Kultūros skyriaus vedėja Goda Vilkelienė dėkojo dailininkei E. Matulionienei ir džiaugėsi, kad dar vienas šokių kolektyvas pasipuošė naujais kostiumais ir galės atstovauti Jurbarko kraštui pristatydamas jo etnografinę įvairovę.
„Skalvos“ kolektyvui ir kostiumus sukūrusiai dailininkei dėkojo ir kultūros centro direktorius A. Griškus, bendruomenės centro pirmininkė Vanda Stonienė, seniūno pavaduotoja Akvilė Bialoglovytė – jų dėmesio ir paramos visada sulaukia žmonės, savo laisvalaikį skiriantys bendruomeniškiems reikalams.
„Skalva“ turėjo svajonę – šokti, paskui gimė kitos svajonės, atėjo profesionalus šokių vadovas, o kolektyvas stiprėjo, drąsėjo ir augo. Svajonė – šokių festivalis išsipildė pernai, tiesiog „griaudėjo“ Smalininkų „Sueiginis“, sukvietęs kolektyvus ir žiūrovus, kurie aplodismentų audra palaikė visus, o ypač saviškius. Svajonė – Mažosios Lietuvos regiono rūbai kolektyvui buvo tikras iššūkis, gal todėl taip gražiai ir išdidžiai jie buvo pristatyti plačiąjai visuomenei su padėkos koncertu, gėlėmis – kaip dovana visiems prisidėjusiems prie svajonės įgyvendinimo. Renginiai, festivaliai, programa turistams, koncertai – „Skalvos“ šokėjai saugo tai, kas brangaus liko iš mūsų protėvių, ir kuria naujas tradicijas, taip garsindami Smalininkus ne tik Lietuvoje, bet ir svečiose šalyse“, – sakė bendruomenės pirmininkė V. Stonienė.
 „Skalva“ su savo parengta programa jau pabuvojo Pauliuose, savo miestelyje sutiko Lietuvos turizmo paslaugų teikėjus. Šokėjai pasirengę vykti visur, kur tik bus kviečiami, ir visus atvykstančiuosius svetingai sutikti Smalininkuose – pašokti ir pašokdinti, papasakoti ir parodyti, kuo gražus ir įdomus šis Mažosios Lietuvos regiono miestelis.

Martyna Bylaitė« AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook