Akimirkos, skirtos prisiminti ir susipažinti

Akimirkos, skirtos prisiminti ir susipažinti (0)

2019-09-04

Jurbarko krašto muziejuje iki spalio vidurio veiks fotomenininko Mindaugo Norkaus fotografijų paroda „Akimirkos“. Keturiasdešimtyje nuotraukų užfiksuoti žymiausi kultūros ir meno pasaulio atstovai kasdienėse situacijose.

Verti prisiminti

Pasak autoriaus, tai – ryškiausi Lietuvos kultūros deimantai, su kuriais jį suvedė gyvenimas. „Daugelio nuotraukų herojų jau nėra tarp gyvųjų. Mano kartos žmonės, atėję į parodą, gali prisiminti savo kumyrus, o jaunimas – juos atrasti iš naujo, susipažinti. Būna, kad jaunoji karta skaito knygas, bet nežino, kaip atrodo jų autorius“, – sako M. Norkus.

Parodoje eksponuojamos nuo 1974 m. iki šių dienų sukurtos fotografijos. Paruoštų eksponuoti autorius jų turi apie 60, dar 50 nuotraukų laukia savo eilės. „Fotografijų turiu daug, tačiau nepigiai kainuoja jų paruošimas parodai, bet kiekvieną kartą parodą papildau naujomis nuotraukomis“, – sako fotomenininkas. Pasak jo, jei parodai nedaug vietos, labai sudėtinga nuspręsti, kieno nuotraukas eksponuoti, o kieno – ne, visi herojai nusipelno būti matomi.

Fotografijų parodoje „Akimirkos“ užfiksuoti žinomų kultūros ir visuomenės veikėjų, aktorių, rašytojų, dailininkų portretai. Iš nuotraukų žvelgia aktoriai Rūta Staliliūnaitė, Regimantas Adomaitis, Gediminas Girdvainis, Romualdas Ramanauskas, Donatas Banionis, Ingeborga Dapkūnaitė, režisieriai Algirdas Araminas, Jonas Vaitkus, Vytautas Žalakevičius, Marijonas Giedrys, rašytoja Jurga Ivanauskaitė, poetai Sigitas Geda, Justinas Marcinkevičius, filosofas profesorius Leonidas Donskis ir dar daug kitų.

Gyvenimas mėtė

M. Norkus nėra profesionalus fotografas – jam teko dirbti daug darbų. „Buvau virėjas. Kalnuose sutikau pažįstamą žurnalistę, kuri pasiūlė ateiti dirbti į televiziją. Nuėjau. Atsibodo. Nuėjau dirbti į „Vingį“. Galvojau – mechaniku, pasiūlė tapti direktoriaus pavaduotoju. Vėliau nuėjau į kino studiją, galvojau – apšvietėju, tapau vaidybinių filmų direktoriaus pavaduotoju. Kiti vargsta, stengiasi, o man gyvenimas dovanas dovanojo. Dabar dirbu socialiniu darbuotoju senelių namuose. Nuo pirmadienio iki penktadienio esu jų klounas“, – juokdamasis apie savo darbus pasakoja M. Norkus.

Apie 1980 metus fotomenininkas M. Norkus pradėjo dirbti Lietuvos televizijoje, tuomet atsirado galimybė fotografuoti įvairiuose renginiuose sutiktus kultūros ir visuomenės veikėjus, fiksuoti sutiktų žmonių portretus, įamžinti įsimintinas akimirkas. Iš pradžių fotomenininkas dirbo darbinininku, dekoracijų statytoju, rekvizitininku, dailininku, o vėliau operatoriaus asistentu. Kiek vėliau likimas parodos autorių nuvedė į Lietuvos kino studiją, talkino režisieriaus V. Žalakevičiaus kino studijoje „Studija 2000“.

Pirmoji parodos nuotrauka, kurioje užfiksuotas varpininkas Vytautas Kuprevičius – kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus tėvas, daryta 1974 m., kai autoriui buvo 14 metų. „Mėgau fiksuoti tai, ką matau. Ši nuotrauka daryta su fotoaparatu „Smena“. Čia nemažai nuotraukų iš fotojuostelių, tik vėliau atsirado skaitmeninė fotografija“, – sako M. Norkus.

Savo nuotraukų archyvus fotomenininkas pradėjo vartyti tik užklupus ligai – infarktui ir atsiradus daug laisvo laiko, 2013 m. Pats nustebo juose aptikęs tiek daug žinomų veidų. „Nunešiau nuotraukas pas pažįstamą filosofą, fotografijos, kino ir televizijos kritiką Skirmantą Valiulį ir paklausiau jo nuomonės, ar verta tas nuotraukas kam nors rodyti. Gavau jo palaiminimą. Šios nuotraukos – kaip dokumentai, net nereikia gilintis į apšvietimą, ekspoziciją ir kitus fotografijos niuansus. Tada pradėjau ruošti fotografijas parodai“, – pasakoja menininkas.

Pirmoji paroda buvo pristatyta 2014 m. „Skalvijos“ kino teatre. Vėliau sekė parodos LRT studijoje, Vilniaus Rotušėje, Vievyje, Palangoje, Marijampolėje, Alytuje, Kaune, Elektrėnuose, LR Vyriausybės rūmuose, Vasario 16-osios gimnazijoje Vokietijoje ir kitur. Jurbarke tai jau 17 paroda. Kad ji įvyktų prisidėjo ir jurbarkietė, menui neabejinga notarė Regina Praščevičienė, parėmusi parodą. Sausį M. Norkus planuoja surengti didelę parodą Vilniuje, Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje.

Tapo draugais

Dokumentinėje fotografijoje užfiksuotose žinomų kultūros ir visuomenės veikėjų, teatro aktorių portretuose labai svarbu yra netikėta akimirka. „Tik kai kurioms fotografijoms herojų paprašiau stabtelėti, niekas čia nerežisuota. Tiesiog tą akimirką aš taip pamačiau tam tikrą žmogų“, – sako autorius. Herojai fotografuoti kino studijoje, televizijoje, kuriant filmus, susitikimuose, knygų mugėse, kavinėse, šventėse. „Dauguma herojų tapo mano draugais, tiesiog likimas su jais suvesdavo įvairiose situacijose“, – sako nuotraukų autorius.

Autorius keliauja nuo fotografijos prie fotografijos ir dalijasi prisiminimais. „Monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas mane tuokė ir buvo mylimas visų menininkų, režisierius V. Žalakevičius tapo šeimos draugu, režisierius A. Araminas sugalvojo frazę „Benai, plaukiam į Nidą!“, I. Dapkūnaitė buvo mano simpatija – čia jos nuotrauka, kai ji vaidino Veroniką perkeliant K. Kymantaitės „Paskenduolę“ į kino juostą, štai skandalingasis Šarūnas Bartas su Rudoku – senąją artistų kartą pažįstu puikiai, o jaunosios jau nelabai. Galina Dauguvietytė liepė greičiau baigti pyškint, nes nori parūkyt, o ji visą gyvenimą rūkė „Primą“, Sigitas Geda – visada nuotraukose būna prikandęs liežuvį. Donatą Banionį su sūnumi fotografavau savo jo garbei surengtoje parodoje, kurioje buvo eksponuojami su šiuo aktoriumi susiję plakatai ir kiti daiktai. Beje, kai buvau 12 metų, parašiau D. Banioniui laišką, kad noriu susipažinti, o jis man atsakė du kartus, vienas atvirukas išsiųstas gruodžio 24 d. – Kūčių dieną“, – įdomių istorijų autorius nestokoja.

Lankant parodą istorijų išgirsti nepavyks, tačiau galima pabandyti įsivaizduoti, kokiomis akimirkomis nuotraukų herojai buvo pagauti aštrios fotomenininko M. Norkaus akies, ir pabandyti įsiminti veidus žmonių, kurie Lietuvos kultūros ir meno padangėje švietė ar šviečia labai ryškiai.

Jūratė Stanaitienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook