Panemunės pilis atveria duris į LDK didikų Gelgaudų gyvenimą

Panemunės pilis atveria duris į LDK didikų Gelgaudų gyvenimą (0)

2021-04-08

Panemunės pilies meno direktorius Marius Daraškevičius džiaugiasi, kad LDK didikų Gelgaudų apartamentus lankytojai išvys itin autentiškus, nes pietiniame pilies korpuse restauruota tik tai, kas išlikę. D. Karopčikienės nuotr

Vilniaus dailės akademijos valdoma Panemunės pilis šią vasarą atvers lankytojams restauruotą pietinį korpusą – reprezentacinius LDK didikų Gelgaudų apartamentus. Simboliška, kad po beveik 190 metų pertraukos, ir būtent šiais, 2021-aisiais, kuriuos Jurbarko r. savivaldybė paskelbė Antano Gelgaudo, 1831 m. sukilimo Lietuvoje vado, metais. Restauruoti istoriniai interjerai leis pajusti gyvenimo pilyje skonį ir kvapą, o pilies meno direktorius Marius DARAŠKEVIČIUS kviečia visus į renginių ciklą, skirtą generolui A. Gelgaudui atminti.

Pietinio korpuso autentika

Panemunės pilis unikali, joje, pasak architektūros istoriko, architektūros paveldo eksperto M. Daraškevičiaus, galima pažinti kone keturių šimtmečių Lietuvos meninę raidą – renesansą, baroką, klasicizmą.

Pietinio korpuso autentika – tai patalpų planavimo struktūra bei turtinga sienų puošyba.

„Čia išlikę taip, kaip buvo. Po sukilimo Gelgaudai buvo išvaryti, pilis nusavinta, užrakinta. Ir dabar mes ją po 190 metų atrakiname ir užeiname į namus, kurie buvo Gelgaudų šeimos namai“, – sako pilies meno direktorius ir kviečia pasivaikščioti po jau beveik baigtą pietinį korpusą. Iš pirmo aukšto vestibiulio laiptais kylama į antro aukšto prieškambarį, vadintą geltonuoju kambariu, o toliau – valgomasis. „Čia Gelgaudas priiminėdavo svečius ir buvo sprendžiami rimti politiniai su sukilimu susiję reikalai. Valgomasis ne itin didelis – telpa 14 asmenų prie stalo. Klasicizmo epochoje buvo populiaru jaukios kamerinės užstalės – būtinai su kokybišku maistu ir geru vynu“, – pasakoja ekskursijos vadovas ir atkreipia dėmesį, kad visi kambariai veda vienas į kitą, o interjere ryškėja riteriška tema – sienos tarsi kovos laukas, o lubos kaip dangus.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje arbe prenumeruokite elektroninę versiją.

Įtempiamos lubos Vilniuje« AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook