Pašventinti naujieji vargonai suskambėjo Dievo garbei

Pašventinti naujieji vargonai suskambėjo Dievo garbei (0)

2013-07-13

Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčioje birželio 23-ąją aukotos šv. Mišios nuteikė ypatingai – čia pašventinti naujieji bažnyčios vargonai, padėkota geradariams, tikėjusiems šio darbo prasme ir padėjusiems jurbarkiečiams įgyvendinti nelengvą sumanymą.

Vargonų muzika aukštyn pakylėja mintis ir sutelkia bendrystei. Nors iškilmių sekmadienį naujieji vargonai dar neskambėjo visa savo galia ir grožiu, Jurbarko evangelikų liuteronų parapijos kunigas Mindaugas Kairys nė kiek neabejojo, kad likę darbai bus įveikti, o vargonų muzika džiugins žmones ir skambės Dievo garbei.
Didžiųjų bažnyčios vargonų kelias į Jurbarką ilgas ir sunkokas, bet įveiktas, nes tame kelyje parapiją lydėjo bendraminčiai, entuziastai ir tiesiog geri žmonės, supratę šios idėjos svarbą. Neatsitiktinai parapija tądien sulaukė svečių iš Vokietijos Šiaurės Reino Vestfalijos krašto Lemgo miesto Šv. Marijos bažnyčios parapijos. Jurbarke suskambėję vargonai – Šv. Marijos bažnyčios vargonų dalis. Istorija graži ir vienijanti šias dvi parapijas.
Lemgo miesto Šv. Marijos evangelikų liuteronų bažnyčia garsėja nuostabiais kregždžių lizdo formos vargonais, kuriuos 1595 metais pastatė meistras iš Olandijos Georgas Zlėgelis. 1612 m. šiuos vargonus atnaujino ir padidino hamburgietis Fricas Šėreris. Šimtmečius atlaikę bažnyčios vargonai buvo ne kartą restauruoti ir perstatyti. Nors senieni vargonų vamzdžiai neišliko, tačiau jiems niekad nepritrūko rūpestingų žmonių dėmesio ir darbo, kad apie šį stebuklingą dirbinį galėtume kalbėti ir šiandien.
2010 m. vargonų meistras Rovanas Vestas pasitelkė senuosius planus, ano meto technologijas ir ėmėsi restauracijos. Į senąjį istorinių vargonų korpusą įmontavo naujus vargonus, tad po daugelio metų Šv. Marijos bažnyčios vargonai atgavo vaizdą, labai artimą 1612 m. vargonams. Ši restauracija ir blykstelėjo viltimi Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčiai pasistatyti didžiuosius vargonus. Lemgo miesto evangelikų liuteronų Šv. Marijos bažnyčios parapija iki restauracijos tarnavusias vargonų detales padovanojo jurbarkiečiams.
Kelyje į vargonų skambesį ypač svarbus dar vienas pakeleivis – vargonų meistras iš Reino Jorgo Nasas. Jo išmanumo ir rankų dėka vargonų garsas šį birželį suvirpino bažnyčios skliautus. Reto amato auksarankis J. Nasas Lietuvoje naujam gyvenimui prikėlė ne vienus vargonus. Jis dirbo Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje, Juodkrantėje ir Vilkyškiuose, suderino ir Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčios vargonus. Darbo Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčioje vargonų meistras ėmėsi 2011-ųjų vasarą – montavo, derino, ieškojo trūkstamų detalių. Šis darbas nepigus, nes naujos dalys kainuoja daug, tad jų paieška taip pat svarbi šio darbo dalis. Išvykęs į Vokietiją J. Nasas išsivežė ir „namų darbus“: meistras tikisi rasti panaudotų vargonų dalių, bet tinkamų ir dar galinčių tarnauti. Tuomet jis sugrįš į Jurbarką ir pabaigs didžiuosius vargonus, kurių suskambant visa galia laukia ne tik evangelikų liuteronų parapija, bet visa Jurbarko bendruomenė.
Nenuostabu, kad šventinant naujuosius vargonus bažnyčia buvo pilnutėlė, nes atliktas darbas – ypatingas. Šv. Mišiose vargonus skambesiui įkvėpė iš Vokietijos atvykęs Lemgo miesto Šv. Marijos bažnyčios vargonininkas Volkeris Janing ir solistė Uta Singer. Muzika ir Šv. Marijos bažnyčios kunigo Mathias Altevogt pamokslas, pasakytas gražiai lietuviškai, sukūrė šventę, pagerbusią sumanymą, bendrą rūpestį ir darbą. Šv. Mišiose dalyvavo nemažas būrys svečių iš Lemgo miesto. Šv. Marijos bažnyčios parapijiečiams už pagalbą Jurbarkui didesnės padėkos, kaip suskambėję vargonai, kažin ar galėtų būti: svečiai matė atliktą darbą ir pajautė jo svarbą.
Jurbarko evangelikų liuteronų parapijos kunigas M. Kairys už visokeriopą pagalbą padėkojo Šv. Marijos bažnyčios parapijai ir jos kunigui M. Altevogtui, kunigui Frankui Erichsmeieriui, nes iki suskambant vargonams reikėjo nuveikti daug žemiškų darbų – atvežti vargonų dalis, rasti lėšų, spręsti daug kitų reikalų. Bet rūpesčius nubraukia rezultatas. Pasak kunigo M. Kairio, naujieji vargonai svarbūs ne tik bažnyčiai, jie atvers naujų galimybių kultūriniam Jurbarko gyvenimui. Planus dėlioja Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos valdybos pirmininkė Laura Kairienė. Vargonų muzikos koncertai dažnai rengiami Vilkyškių bažnyčioje, tad ten koncertuojančius atlikėjus bandys pakviesti ir į Jurbarką. Pasak L. Kairienės, kiekviena bažnyčia turi savitą akustiką ir kitaip skambančius vargonus, tad Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčios vargonai tikrai atras savus klausytojus.

Jolita PILECKIENĖ« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook