Amatų kiemelyje – pamokos jaunimui ir pagundos turistams

Amatų kiemelyje – pamokos jaunimui ir pagundos turistams (0)

2018-09-15

Per Žolinę Veliuonoje, Turgaus aikštėje sušurmuliavo Amatų kiemelis. Taip gražų laisvadienį sklandžiai startavo Lietuvai pagražinti draugijos Veliuonos skyriaus įgyvendinamas ir veliuoniškių remiamas projektas, turintis garsinti miestelį, vienyti bendruomenę, padėti pritraukti į Veliuoną turistų, o gal ir padėsiantis užsidirbti. 

Prigužėjo pilnas kiemas

Po šventinių atlaidų į kiemelį rinkosi ne tik veliuoniškiai, bet ir gausus būrys atvykėlių, gražią dieną keliaujančių panemuniais ir užsukusių į Veliuoną. Renginių organizatoriai visus kvietė registruotis, tad lapuose švietė įvairiausių pavadinimų – sulaukta lankytojų iš Kauno, Vilniaus, Jurbarko, Tauragės ir kitų miestų. Veliuoniškiai į Amatų kiemelį rinkosi su žolynų puokštėmis ir linkėjo projekto vykdytojams geriausios kloties.

Susirinkusiuosius sveikino projekto iniciatorės – Lietuvai pagražinti draugijos Veliuonos skyriaus pirmininkė Edita Šukaitienė ir bendruomenės narė Rūta Misevičienė. Kiemelį, čia dirbančius amatininkus ir draugijos prižiūrimą namelį šventino Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas Šarūnas Leskauskas ir Vilkijos klebonas Linas Šipavičius. Kunigai linkėjo dangaus dovanų gausos, žemės vaisių apstumo ir troškimų išsipildymo, o projekto vykdytojai – dirbti nepailstant vardan gimtojo krašto.

Kiemelio atidaryme dėmesio netrūko projekte dalyvaujantiems Veliuonos amatininkams – gausaus pirkėjų būrio sulaukė muilais ir kitomis savos gamybos higienos ir kosmetikos prekėmis prekiavusi Reda Mačėnienė, medumi kvepiančių žvakių siūliusi Jūratė Kvietkauskienė, spalvotą fantaziją ant šilko išlieti kvietusi Izabela Nilsson. Namelyje visų atvykusiųjų laukė saldžios vaišės ir skani arbata.

Projektas įsibėgėja

Namelyje lankytojus svetingai sutikusi E. Šukaitienė sakė, kad projektas pradėtas dar rudenį, tačiau kol buvo galima pakviesti į kiemelį lankytojus, teko nemažai nuveikti ir įsigyti priemonių bei įrangos. Pasak projektą rašiusios R. Misevičienės, idėja, kad būtų kažką galima nuveikti bendruomenės labui ir ją įtraukti į veiklas kilo Veliuonos seniūnui Egidijui Mikštai. „Šiose patalpose anksčiau veikė Šeimų laisvalaikio centro asociacija, o jai nutraukus veiklą namelis liko tuščias. Todėl seniūnas ir suko galvą, ką jame įkurdinti“, – prisimena R. Misevičienė.

Aktyviausi bendruomenės nariai ėmė galvoti apie įvairias projektų įgyvendinimo galimybes, o tuo metu kvietimą teikti paraiškas skelbė Vietos veiklos grupė (VVG) „Nemunas“. Buvo nuspręsta teikti projekto „Veliuonos tradicinių amatų kiemelis“ paraišką LEADER programai. Projektui buvo skirtas finansavimas pagal VVG „Nemunas“ teritorijos vietos plėtros 2016-2023 m. strategijos prioriteto „Solidarios, patriotiškos ir pilietiškos jaunimą įgalinančios bendruomenės kūrimas“ priemonę „Regioninių produktų kūrimas panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą“.

Lietuvai pagražinti draugijos Veliuonos skyriaus pirmininkė E. Šukaitienė pateikė prašymą Jurbarko r. savivaldybės tarybai dėl Veliuonos miestelyje likusių tuščių patalpų perdavimo pagal panaudos sutartį draugijos veiklai vykdyti. Taryba sutikimą davė, o pernai rugpjūtį buvo pritarta ir paties projekto vykdymui ir pažadėtas savivaldybės koofinansavimas. Pradinė projekto vertė siekė 13 tūkst. Eur, tačiau po tikslinimo projektui įgyvendinti reikalingų lėšų suma sumažėjo iki 8686 Eur, o savivaldybė prisidėjo 1737 Eur.

„Jau įsigijome priemones edukacijoms, stalus, suolus, lentynas, pavėsines ir krosnį. Dar trūksta kai kurių priemonių, siūsime ir senovinius rūbus“, – vardijo E. Šukaitienė. Kiemelyje jau stovi penkios pavėsinės, kuriose įsikūrė projekte dalyvaujantys amatininkai.

Namelyje sustatyti mediniai baldai – atšalus orams čia bus kviečiami bendruomenės nariai ir rengiamos edukacijos. Lentynose sukrautos lininės prijuostės amatų besimokantiems veliuoniškiams ir svečiams, priemonės veikloms, jau atliktų darbelių parodėlė. Projekto rengėjų pasididžiavimas – nauja krosnelė, ant kurios bus galima ir virti, ir kepti, ir patalpas pasišildyti. „Čia ir muilą virsime, ir tradicinius patiekalus ruošime“, – sako E. Šukaitienė.

Dalysis patirtimi

Pasak R. Misevičienės, nors išsikeliant projekto tikslus kalbėta apie turizmo skatinimą, viena svarbiausių jo užduočių – suvienyti bendruomenę, paskatinti bendrauti vyresniąją ir jaunąją veliuoniškių kartas, įtraukti į tradicijų puoselėjimą jaunimą.

„Kviesime į kiemelį savo patirtimi dalytis ne tik keturis projekte sutikusius dalyvauti amatininkus, bet ir kitus gyventojus. Tamsiais žiemos vakarais namelyje planuojame naudingai leisti jaukius vakarus, kviesti jaunuosius veliuoniškius perimti patirtį iš vyresniųjų“, – sako projekto rengėja. Per 2 metus projekto vykdytojai privalo surengti 14 edukacinių programų, į kurias būtų įtrauktas jaunimas.

Šiuo metu projekte dalyvauja „Veliuonos muilinyčios“ įkūrėja R. Mačėnienė, iš natūralių medžiagų, eterinių aliejų, žolelių verdanti muilus bei ruošianti kitas kosmetikos priemones. J. Kvietkauskienė mokys iš natūralaus bičių vaško, korių gaminti žvakes, o Rimantas Ordinas dalysis žalvario kalybos paslaptimis. I. Nilsson buvo kalbinama supažindinti žmones su juodosios keramikos gamyba, tačiau to teko atsisakyti, nes edukacijose dalyvaujantieji savo gaminius norėtų pasiimti, o keramikos darbelių tektų laukti ilgai. Todėl I. Nilsson pasūlė rengti tapybos ant šilko pamokas. „Tai labai paprasta. Tas pats, kaip dirbti su akvarele. Tik dažai turi būti skirti šilkui. O po to imi ir lieji“, – tikina menininkė.

Amatų kiemelio atidaryme R. Misevičienė kvietė visus, mokančius bet kokių amatų, įdomių užsiėmimų, prisijungti prie komandos ir pamokyti savo įvaldyto hobio kitus.

„Yra pas mus gabių žmonių. Danutė Stakauskienė žada pamokyti marginti margučius vašku, Daiva Stankūnienė veria nuostabius šiaudų sodus, Julija Januškienė neria vąšeliu ir virbalais, Daiva Bielskienė augina alpakas ir verpia jų vilną, Egidijus Martinaitis gražiai išdegina medį. Kaip smagu bus visiems susirinkti, sukviesti jaunimą ir drauge užsiimti darbais“, – svajoja R. Misevičienė.

Tikisi uždirbti

Iš visos malonios veiklos projekto rengėjai tikisi ir uždirbti. Bent jau tolesniam projekto gyvavimui reikalingoms priemonėms įsigyti. „Iš projekto pinigų įsigijome pradžiai reikalingų priemonių, o norit dirbti toliau teks patiems jomis pasirūpinti“, – tikina projekto rengėja.

Pasak E. Šukaitienės, galimybė užsidirbti atsiras rengiant edukacijas turistams. „Bus siūloma užsisakyti muilo virimo, žvakių liejimo ar kitas edukacijas. Be to, ir patys amatininkai, prekiaudami kiemelyje per šventes, vasaros sezono metu parduos savo produkcijos“, – mano ji. R. Misevičienė sako, kad jau sutarta su turistus panemune vežančia vieno buvusio veliuoniškio vadovaujama bendrove, bus siūloma užsukti į Veliuoną ir dalyvauti edukacijose.

Projekto rengėjos tikina, kad amatininkai bei edukacijose dalyvaujantys veliuoniškiai pagamins įvairių suvenyrų su Veliuonos atributika, kurie bus siūlomi turistams. Tai taip pat atneš pajamų. „Šis projektas neskirtas kurti darbo vietoms, tačiau paskatinti amatininkus aktyviau pristatyti savo amatus, didinti Veliuonos žinomumą, kviesti čia atvykti žmones iš aplinkinių bendruomenių ir visos Lietuvos – mes pasiruošę“, – tikina R. Misevičienė.

Projekto vykdytojai dar planuoja įsigyti priemonių edukacijoms bei pasiūdinti kostiumus amatininkams. „Siūsime tris vyriškus ir tris moteriškus kostiumus. Abi su Edita ieškome pavyzdžių internete. Tai nebus nei tautiniai, nei labai tiksliai atkurti senoviniai rūbai. Greičiausiai – pokario laikotarpio“, – sako R. Misevičienė. Pasak jos, rūbus greičiausiai bus patikėta siūti veliuoniškei Rasai Eimutienei, siuvančiai kostiumus ir senovinių šokių ansambliui.

„Tikim šiuo projektu, turim daug minčių. Mylim šitą kraštą ir norim jį atgaivinti, o Amatų kiemelis įpūs Veliuonai gyvybės“, – įsitikinusi R. Misevičienė.

Jau kitą mėnesį Tamošiuose bus surengta Ūkininkų šventė, o dovanas geriausiems ūkininkams gamins į Amatų kiemelį susirinkę Veliuonos amatininkai ir jaunieji veliuoniškiai. Reikia nebijoti pradėti ir drąsiai planuoti ateitį, o darbščių ir energingų žmonių vedama bet kokia veikla augs ir noks, kaip raudonšoniai obuoliai rudenėjančiuose soduose.

Jūratė Stanaitienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook