Ant Dubingių piliakalnio podiumo – tautiniai raštai

Ant Dubingių piliakalnio podiumo – tautiniai raštai (0)

2017-07-12

Liepos 6-oji sušvito tautiniais raštais ir suskambo „Tautine giesme“. Jau septintą kartą lietuvius subūrė Valstybės himnas, kuris šiemet skambėjo ir nuo piliakalnių, ir visur, kur tik gyvena lietuvių. Pagrindinėje akcijos „Tautinė giesmė aplink pasaulį“ šventėje ant Dubingių piliakalnio įvyko ir trečiasis tautinio kostiumo konkursas „Išausta tapatybė“. 

Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo – diena šiemet Vyriausybės nutarimu buvo paskelbta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo pradžia, todėl akcijos „Tautinė giesmė aplink pasaulį“ organizatoriai kvietė himną giedoti ant 100 piliakalnių pasipuošus lietuviškais tautiniais kostiumais. 
Šiemet minime Piliakalnių metus ir Tautinio kostiumo metus, o Lietuvos nacionalinio kultūros centro iniciatyva jau treti metai liepos 6-ąją norima įtvirtinti kaip Tautinio kostiumo dieną.
Didžiausią būrį lietuvių sutraukė Dubingių piliakalnis Molėtų rajone. Nuo pat ryto čia vyko Valstybės dienos renginiai ir trečiasis Lietuvos nacionalinio kultūros centro rengiamas konkursas „Išausta tapatybė“. Margais tautinių kostiumų raštais švytravo iš visos Lietuvos suvažiavusios šeimos ir bendruomenės, meno mėgėjų kolektyvai, vaikai ir suaugusieji, moterys ir vyrai. Aukštaičiai ir žemaičiai, dzūkai ir suvalkiečiai bei Klaipėdos krašto lietuvininkai – visi skirtingi ir visi gražūs. 
Mažosios Lietuvos regionui atstovavo ir Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro Smalininkų šokių kolektyvas „Skalva“ – pirmasis iš Jurbarko rajono dalyvavęs ir patekęs į šio konkurso finalą.
Pirmiausia konkursas vyko regionuose. Buvo vertinamas tautinių drabužių komplekto ir kiekvienos kostiumo dalies atitikimas istoriniam (etnografiniam) pirmavaizdžiui, pagaminimo meistrystė, kostiumo meninė vertė, atitiktis atstovaujamam žanrui, bendras sceninis kolektyvo vaizdas. 
„Skalvos“ šokėjams kostiumus 2013 m. sukūrė klaipėdiškė dailininkė ir etnologė Elena Matulionienė, o juose atsispindi ne tik Mažosios Lietuvos regiono tautinio kostiumo pirmavaizdis, bet ir XIX a. pab.- XX a. pr. Smalininkų miesto gyventojų aprangos stilius ir mados.
Šventė sau ir kitiems
Konkurso „Išausta tapatybė“ finale tautinius kostiumus vertino Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja Elvyda Lazauskaitė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės poskyrio vadovė Teresė Jurkuvienė, kostiumo dizainerė Jolanta Rimkutė, menotyrininkas ir architektas Marius Daraškevičius, žurnalistas ir rašytojas Andrius Tapinas. 
Konkurso dalyvius ant Dubingių piliakalnio viršūnėje įrengto podiumo kvietė televizijos žurnalistė Eglė Daugėlaitė. Buvo renkami gražiausi vaikų ir suaugusiųjų folkloro kolektyvų, bendruomenių tautiniai kostiumai. Atskirose kategorijose varžėsi nuosavų tautinių kostiumų turėtojai: buvo išrinkta gražiausiai pasipuošusi šeima, gražiausias vaikiškas, vyriškas ir moteriškas kostiumas. 
Smalininkiečiai savo kostiumus demonstravo meno mėgėjų kolektyvų grupėje ir turėjo penkis varžovus. Nors pirmos vietos nepelnė – suvenyrinė audimo šaudyklėlė atiteko aukštaitiškais kostiumais pasipuošusiam šokių kolektyvui „Ežerūnas“ iš Zarasų – „Skalvos“ šokėjai džiaugėsi galimybe didžiuliame renginyje pasirodyti ir pamatyti kitus, atstovauti savo kultūros centrui ir savo kraštui. 
Didelis gėris Valstybės dieną švęsti vienoje gražiausių ir istoriškai svarbių mūsų valstybei vietų – Dubingių miestelis yra Asvejos regioniniame parke, o su didikų Radvilų gimine susijęs piliakalnis dunkso supamas Asvejos ežero. Didelis įdomumas – pamatyti, kaip daroma šventė visai Lietuvai, ir pačiam tame dalyvauti. 
Tautinio kostiumo metams skirtą koncertą „Išausta tapatybė“ tiesiogiai transliavo LRT televizija. Tačiau konkursas vyko vidurdienį, o TV transliacija – vėlų vakarą, ir iki jos pradžios visi konkursantai, taip pat koncerte dalyvavę žymūs atlikėjai turėjo repetuoti, kad tiesioginiame eteryje nepriekaištingai įgyvendintų renginio režisieriaus sumanymus. Beje, konkurso rezultatus komisija irgi laikė paslaptyje iki pat tiesioginio eterio, kuriame gražiausi kostiumų savininkai apdovanoti prie podiumo centre stovėjusios kraičio skrynios. 
Giesmės sujungti 
Nors už kantrų darbą repeticijose, kurias „pašventino“ ir lietus, renginio režisierė konkursantus pavadino geros valios žmonėmis, laiko buvo ne tik repeticijoms, bet ir visą dieną Dubingiuose vykusiems įspūdingiems renginiams. 
Naujoje, dubingiečių prieš porą metų pasistatytoje vietoj pokariu sudegintos, Šv. Jurgio bažnyčioje vyko Aukštaitijos sutartinių festivalis „Sutarjėla“ – pasirodo, šiame krašte sutartinės gyvos, ir jas giedoti moka daug jaunimo, ne tik vyresnieji. Piliakalnio scenoje koncertavo tarptautinio folkloro festivalio „Baltica“ svečiai iš Latvijos, Estijos, Indijos ir Ispanijos. Pamatėme ir niekuo nepanašių į mūsiškius apdarų ir šokių. Visą dieną pagrindinėje miestelio gatvelėje šurmuliavo tautodailės dirbinių ir kulinarinio paveldo mugė. 
Aštuntą vakaro – iškilmingas renginys pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį „Tegul šventei Lietuvos himnas pradžią duos“, kurios vedėjas Andrius Tapinas jungėsi su LRT televizijos eteryje dirbusia Ugne Galadauskaite, o ekranuose matėme tą patį, ką ir TV žiūrovai – reportažus ir sveikinimus nuo Lietuvos piliakalnių. 
Susirinkusiuosius Dubingiuose iš ekrano, kaip ir TV žiūrovus, sveikino Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, o Premjeras Saulius Skvernelis – nuo scenos, į kurią užlipo ant rankų laikydamas sūnų. 
„Tautiškai giesmei“ toną davė saksofonininkas Petras Vyšniauskas, o vedė Andrius Mamontovas. Dubingiuose himną giedojo ir kultūros ministrė Liana Ruokytė. Giedojo ir Veronika Povilionienė, ir Kotryna Juodzevičiūtė, Dainius Pulauskas, Skirmantas Sasnauskas, Loreta Sungailienė... Ir daugybė kitų – visa piliakalnių didybės, stiprybės ir vienybės Lietuva.
Danutė KAROPČIKIENĖ« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook