Bendruomenių metus palydėjo Eržvilke

Bendruomenių metus palydėjo Eržvilke (0)

2017-12-13

Gruodžio 1 d. į baigiamąjį metų vakarą Eržvilko kultūros centre sukviestos Jurbarko r. savivaldybės bendruomenės. Tradicijos nesulaužytos – ir nuveiktais darbais pasidžiaugta, ir naujienomis pasidalyta, ir pašvęsta iš širdies.

Pinigų – daug mažiau

Kas gi Eržvilke gali svečius gražiau sutikti, jei ne „Eržvilko bandonija“? Muzikantai atvykstančiuosius pasitiko linksmomis melodijomis ir gera nuotaika, scenoje sukosi kultūros centro šokių kolektyvo „Ievužė“ merginos, jautrias dainas dovanojo duetas „Gintarinis medis“. Tačiau erdvi salė nebuvo pilna – iš bene 40 bendruomenių į renginį neatvyko nė pusė.

2016-ieji buvo dosnesni – tada 13 bendruomenių iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) projektams finansuoti gavo beveik 100 tūkst. eurų. Šiemet Jurbarko r. savivaldybė nevyriausybinių organizacijų projektams finansuoti skyrė 12 tūkst. Eur, o metams įpusėjus dar beveik 23 tūkst. Eur gavo iš SADM.

Savivaldybės paramos projektams prašė 33 bendruomenės, iš kurių aštuonios tikėjosi dalinio finansavimo Žemės ūkio ministerijai finansuoti teiktiems projektams. 24 rajono nevyriausybinėms organizacijoms savivaldybė skyrė 9400 Eur. Didžiausia galima parama siekė 500 Eur.

Vos už kelis šimtus eurų bendruomenės įgyvendino ne vieną projektą – nuo chorų festivalio, klojimo teatrų šventės iki jaukių bendruomenių suėjimų.

Iš SADM gauti pinigai buvo padalyti seniūnijoms atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Seniūnijose surengtos išplėstinės sueigos, kuriose vertintos nevyriausybinių organizacijų idėjos, paraiškos ir nutarta, ką verta finansuoti.

Antroje metų pusėje bendruomenių vykdyti ir dar tebetęsiami projektai gavo daugiau pinigų: Seredžiaus Stasio Šimkaus mokyklos bendruomenė miestelį gražina už 1750 Eur, Paskynų bendruomenės projektas „Kartu smagiau!“ įvertintas 1480 Eur, Žindaičių bendruomenė suvienijo kelias Jurbarkų seniūnijos bendruomenes projektui „Pratęskime vasaros atostogas“ ir gavo 2290 Eur. Kitų bendruomenių projektai gavo nuo 800 iki 1000 Eur.

Gyrė ir sveikino

Nors pinigų srautas labai nuseko, bendruomenės darė, ką sugebėjo. Jų darbą ir atsidavimą savo kraštui įvertino į vakaronę atvykę rajono vadovai, Seimo narys Ričardas Juška.

Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius ragino stiprinti socialinius ryšius, kurie, pasak jo, draskomi įvairių negandų, nedraugų ir sudėtingo gyvenimo. „Rutina įtraukia į kasdienybę, o tokie suėjimai mezga tvirtus ryšius, tvirtina bendruomenes“, – sakė meras.

Savivaldybės padėkos raštais apdovanotos Jurbarko miesto Miškininkų gatvės, Skirsnemunės kaimo ir Pašaltuonio „Šaltuonėlės“ bendruomenės.

Savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė dėkojo vakarą surengusiems eržvilkiškiams, muzikinį pasirodymą dovanojusiam Pilies kaimo bendruomenės ansambliui „Vikinda“, vietos veiklos grupės (VVG) „Nemunas“ administracijos vadovui Arūnui Stasiūnui.

A. Stasiūną įvertino ir Seimo narys R. Juška. „Tai žmogus, kuris stengiasi padėti kaimui, jaučia atsakomybę, mato viziją ir rūpinasi, kad projektai būtų įgyvendinti“, – sakė R. Juška.

Bendruomenėms Seimo narys dėkojo už rūpinimąsi gimtuoju kraštu: „Tik jūs galite pakeisti aplinką, kurioje gyvenat. Jums turi tarnauti tiek vietinė, tiek aukščiausia valdžia. Idėjų jums netrūksta, tad linkiu galimybių jas išpildyti“.

Kur gauti pinigų?

Bendruomenės turi bene vienintelį finansavimo šaltinį – rašyti projektus ir tikėtis pinigų iš savivaldybės ar ministerijų. Galimybes bendruomenėms renginyje pristatė programos „Europa piliečiams“ vadovė Lietuvoje Agnieška Avin ir VVG „Nemunas“ administracijos vadovas A. Stasiūnas.

A. Avin kalbėjo apie Europos Sąjungos nuo 2007 m. vykdomą programą, kuri skirta skatinti pilietiškumą, demokratiją, istorinę atmintį, piliečių dalyvavimą ES gyvenimo procesuose. Programa duoda galimybę rašyti projektus, teikti juos ES ir gauti paramą.

A. Stasiūnas priminė apie VVG „Nemunas“ teikiamą pagalbą rengiant projektus. „Jei ES visoms šalims siūlo 24 mln. Eur, mes vien Jurbarko rajonui esame pasirengę gauti 1,7 mln. Eur“, – tikino jis.

Pasak A. Stasiūno, nevyriausybinės organizacijos aktyviai rengia projektus – rugsėjį vykusiame kvietime gautos 9 paraiškos 107 tūkst. Eur. Dabar šios paraiškos vertinamos ir iki naujųjų metų planuojama pradėti projektus įgyvendinti. „Priešgaisrinė tarnyba planuoja įsigyti įrangos savanorystei, Smalininkų TVM kuria siuvėjų būrelį, draugijos Lietuvai pagražinti Veliuonos skyrius žada įsteigti amatininkų kiemelį, stalo teniso mėgėjai rengs užsiėmimus vaikams. Yra daug sričių, kurioms galite gauti finansavimą. Po naujųjų metų bus skelbiamas kvietimas projektams, kuriuose būtų kuriamos darbo vietos“, – planuoti veiklas ragino A. Stasiūnas.

Nuotaikos skirtingos

Bendruomenių aktyvistai tikina, kad ir toliau stengsis gauti finansavimą projektams. Optimistinėmis nuotaikomis gyvena padėkomis įvertintų bendruomenių pirmininkai. Sausio 5 d. penkerių metų sukaktį minėsiančios Miškininkų gatvės bendruomenės tarybos pirmininkas Jonas Ivanauskas sako, kad projektai leido pagražinti gyvenamąją aplinką ir buria žmones bendram darbui, bendravimui. „Turime aktyvių narių, kurie labai stengiasi ir daug daro dėl bendruomenės. Pirmas mūsų projektas buvo skirtas aplinkai sutvarkyti – ir patiems gražu pažiūrėti, ir praeinantys mato, kaip reikia tvarkytis. Mūsų bendruomenės, kuriai priklauso penkios gatvės, teritorija – bene gražiausia mieste“, – tikina pirmininkas.

Miškininkų g. bendruomenei  pavyko sutvarkyti krepšinio aikštelę, pastatyti suoliukus, rengiamos šventės ir talkos, įrengta vieta mamoms su mažyliais. „Dar su taryba neaptariau, bet turiu minčių, kad šalia krepšinio aikštelės būtų įrengti treniruokliai jaunimui. Turime stengtis, kad jauni žmonės būtų užsiėmę ir neslankiotų gatvėmis“, – sako J. Ivanauskas. Jaunimo bendruomenėje dar yra, nors iš kažkada šiame rajone gyvenusių 600 gyventojų kažin ar 200 beliko.

Didelio skirsnemuniškių pritarimo sulaukė projektas „Gyvenimo siekiamybė – sveika gyvensena“. Projektui iš SADM buvo skirta 1460 Eur.

„Smagu, kad įvertino mūsų darbą“, – sako N. Gedminienė. Projektą rašė ir juo rūpinosi bendruomenės narė Ilona Ruškytė, o Skirsnemunės gyventojai turėjo galimybę dalyvauti jogos užsiėmimuose, pakeliauti ir išgirsti žolininko Virgilijaus Skirkevičiaus paskaitą. „Žmonės buvo labai patenkinti, ypač vyresni. Jei nieko nedarysime, miestelis visai numirs. Norime pažadinti Skirsnemunę, įtraukti į veiklas ir jaunimą, todėl galvosime įvairių projektų“, – sako bendruomenės pirmininkė Neringa Gedminienė.

Ne taip gerai nusiteikusi Pašaltuonio kaimo bendruomenės „Šaltuonėlė“ pirmininkė Jolanta Naujokaitė. Ji tikina, kad didžiausią projektą įgyvendino pernai, o šiemet – tik sustiprino materialinę bazę. „Nusipirkome kėdžių, stalų, aparatūros. Dabar nebereikės skolintis“, – sako pirmininkė. Bendruomenė glaudžiasi buvusiuose kultūros namuose, kuriuos kiek gali remontuoja patys, nes projektų sąlygos neleidžia tvarkyti patalpų.

„Dirbu, galima sakyti, viena. Ir projektus rašau, ir renginius organizuoju. Nežinau, kiek dar tempsiu. Nebeturime nei kultūros organizatoriaus – viskas bendruomenei ant pečių. Kaimas visai baigia ištuštėti. Griūva ne tik mokykla, bet ir vienuolynui perduotas darželis. Jaunimo beveik visai nebeliko – ką jam čia veikti, jei nėra jokios infrastruktūros, darbo?“, – svarsto J. Naujokaitė.

Reikia sprendimų

Tuštėja ir Pilies I kaimas, bet jo bendruomenės pirminininkė Ramutė Matijošaitienė rankų nenuleidžia. Nors Jurbarko politikai nesuteikė galimybės kaimo moterų ansambliui turėti vadovą – moterys savo dainomis džiugino vakaronės dalyvius. „Ne iš bendruomenės lėšų, mes pačios iš savo kišenės sumokame vadovei Olgai Jurėnienei už keliones į repeticijas, siuvamės rūbus. Išsiblaškyti galima greit, bet gaila įdėto darbo“, – sakė R. Matijošaitienė.

Pilies kaimo bendruomenė turtinga. Iš projekto lėšų susiremontavo darželio pastatą, kuriame vykdo veiklas. Tik žiemą sunku, nes pastatas šildomas elektriniais prietaisais, todėl prišildyti nepavyksta. Bendruomenės aktyvas – apie 20 kaimo gyventojų, tačiau nemažai sugrįžtančių pasisvečiuoti ir dalyvauti bendruomenės renginiuose.

Kad ir turėdama nedaug lėšų, bendruomenė sugalvoja įvairių užsiėmimų – vykdo edukacinį projektą „Lietuva – mano veidas“ – audžia gobeleną ir iš gabalėlių dėlioja Lietuvos paveikslą. Projektui vadovauja iš Vytėnų kilusi dailininkė Agnietė Janušaitė-Vitkūnienė. Su Paulių bendruomene surengta vilnos vėlimo edukacija. Bendruomenės bibliotekėlei savo knygas padovanojo Zofija Babonienė. „Turime vilčių, kad bendruomenės namuose bus įrengta tikra biblioteka, čia žadama įkurti ir medicinos punktą“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė.

Pasak R. Matijošaitienės, bendruomenė pasvarsto apie VVG „Nemunas“ siūlomus projektus. „Sudėtinga vykdyti projektus, daug dokumentų, ataskaitų, bet turime įvairių sumanymų. Norime bendruomenės namuose teikti trumpalaikio apgyvendinimo paslaugas – vietos turime, o vasarą ir tuo besidominčių sulaukiame. Turime ir tualetus, ir dušą“, – mintimis dalijasi pirmininkė. Dar svajonėse – normalus bendruomenės namų šildymas. „Norime rengti koncertus, adventinius vakarus, mokymus, tačiau šaltose patalpose to negalime daryti“, – guodėsi R. Matijošaitienė.

Pats didžiausias ne tik šios, bet ir kitų kaimiškų bendruomenių noras, kad į gimtus kraštus grįžtų jaunimas, mokyklose netrūktų vaikų, senjorai turėtų prasmingos veiklos, darbingi žmonės – darbo, o visus bendram tikslui – kokybiškam gyvenimui suvienytų bendrystė.

Jūratė Stanaitienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook