Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir kolaborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Dovana pilietiškiausiam – relikvinė Trispalvė

Dovana pilietiškiausiam – relikvinė Trispalvė (0)

2015-12-16

Prasmingai veiklai Smalininkų jaunimą telkia ir įgyvendinti idėjas padeda klubas „Aukštyn kojom“. Metų pabaigoje jaunimo klubas kviečia į pilietiškiausio smalininkiečio apdovanojimo renginį. Šiemet tas garbingas vardas ir dovana – Lietuvos valstybės vėliava atiteko Akvilei Bialoglovytei.

Pilietiškiausio smalininkiečio rinkimai vyksta jau trečius metus. Klubas „Aukštyn kojom“ šią akciją susiejo su dar senesne Smalininkų miesto tradicija: pavasarį ant uosto pylimo iškilmingai pakeliama Lietuvos valstybės vėliava, rudenį, pasibaigus laivybos sezonui, nuleidžiama. Vėliavos pakėlimas ir nuleidimas yra jaunuomenės ir bendruomenės susitelkimo šventė.
Pirmoji uoste plevėsavusi Trispalvė, tapusi relikvija, dabar gražiai įrėminta kabo Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centre, kitos – dovanojamos jaunimui.
„Pilietiškiausiam jaunuoliui dovanojame uoste kabėjusią Trispalvę, įdėtą į labai gražią ąžuolinę dėžutę. Pasiūlymus apdovanojimui teikia Smalininkų įstaigos, organizacijos, informuojame savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorę, o nominantą išrenkame mes, jaunimo klubo nariai, – pasakojo klubo „Aukštyn kojom“ vadovė Agnė Matukaitienė.
Klubas „Aukštyn kojom“ vienija 15-20 jaunuolių – skaičius ir žmonės keičiasi – yra nuolatinių narių, vieni išvažiuoja studijuoti, kiti atvyksta mokytis į technologijų ir verslo mokyklą ir papildo klubo gretas. Dažniausiai jaunimas apie klubą, pasak Agnės, sužino iš draugų, kurie yra jo nariai.
„Idėjų turime visokių – jau įgyvendinamų ir tokių, kurias norėtume įgyvendinti. Rašome ir įvairiems fondams teikiame daug projektų, kad gautume finansavimą klubo veiklai. Šiuo metu esame pateikę paraišką „Erasmus“ programai – norime bendradarbiauti su viena Čekijos mokyklų“, – sakė Smalininkų jaunimo klubo vadovė. Dar ji minėjo šiemet klubo gautą kad ir nedidelį finansavimą iš Krašto apsaugos ministerijos prisidėti prie moksleivių labai mėgiamos patriotiškumą ir pilietiškumą ugdančios stovyklos „Sakale, lėk!“, taip pat Smalininkų ir Viešvilės jaunimo aktyvinimo projektą, per kurį buvo sukurta lininių drabužių kolekcija ir mokomasi dailiųjų amatų.
„Bet man gražiausias 2013 m. įgyvendintas projektas, kai įrengėme negalią turintiems vaikams, kurie mokosi TVM Specialiajame skyriuje, relaksacinį kambarį. Tai socialinis projektas, man tokie patinka. Norėčiau, kad įsijungtume į „Maltiečių sriubos“ akciją – mes ir patys galim išsivirti tą sriubą ir lankyti senelius. Senam ir vienišam žmogui, ko gero, labiausiai reikia jaunų savanorių pagalbos“, – sakė A. Matukaitienė.
Pilietiškiausio smalininkiečio apdovanojimų šventė surengta lapkričio 30-ąją Smalininkų technologijų ir verslo mokykloje, kurioje savo būstinę turi ir jaunimo klubas „Aukštyn kojom“.
Pilietiškiausio apdovanojimas – šventė visai bendruomenei. Pasak A. Matukaitienės, kviečiami visi, kad pamatytų ir išgirstų, kuo gyvena ir ką veikia aktyvusis Smalininkų jaunimas, kad pasidžiaugtų, pasveikintų, pavakarotų kartu – veikliam jaunimui yra svarbu, kad juos pastebi ir įvertina suaugusieji.
Sveikinimą pilietiškam jaunimui atsiuntė Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius, į šventę atvyko vicemeras Saulius Lapėnas ir administracijos direktorė Vida Rekešienė, Smalininkų seniūnas Saulius Jarutis ir bendruomenės pirmininkė Vanda Stonienė, Šv. Juozapo parapijos klebonas kun. Kazys Žutautas.

Pilietiškumas skleidžiasi kasdienybėje

Piliečiais esame visi, o ką reiškia būti pilietiškam, gal ne visi ir susimąstome. Pilietiškumas – ne kasdienės vartosenos žodis, ir, ko gero, ne vienas, ypač jaunas, žmogus pilietiškumą sieja su nekasdieniais, ypatingos svarbos ir reikšmės veiksmais ir veikla.
Pilietiškumo šventėje, kuri sutapo su Tilžės Akto pasirašymo diena, prisimintas Jurgis Margys, gimęs XIX a. pačioje pabaigoje, buvęs savo kaimo – Katyčių Šilutės rajone jaunimo draugijos pirmininkas, jaunimo organizacijų sąjungos „Santara“ valdybos narys ir Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto narys. „Už tai, kad šiandien turime šiaurinę Mažąją Lietuvą – Klaipėdos uostą, Kuršių Neriją, Nemuno žemupį, turime būti dėkingi Tilžės Akto signatarams, Mažosios Lietuvos tarybos nariams, 1923 metų Klaipėdos sukilimo rengėjams, tarp jų – ir Jurgiui Margiui. Pasirašant 1918-aisiais Tilžės Aktą jam buvo tik 28-eri. Tai puikus jauno žmogaus pilietiškumo pavyzdys mums“, – sakė vienas renginio vedėjų Mantas Micavičius, kuriam pernai atiteko Pilietiškiausio smalininkiečio vardas ir Trispalvė.
Daug galimybių būti pilietiškiems teikia ir mūsų gyvenimo realybė, jaunimo kasdienybė. Šiemet pilietiškiausio nominacijai buvo pateikti 5 kandidatai, o parašytose rekomendacijose išryškėjo aktyvi jų gyvenimiška ir visuomenė pozicija, besiskleidžiantys pozityvūs žmogiškieji bruožai.
Tado Reičiūno kandidatūrą nominacijai pristatė Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras. Tadas visas užduotis priima su šypsena ir jas atlieka geranoriškai. Kultūros centras vertina jo indėlį į įgyvendinamus projektus, be to, Tadas yra aktyvus skautas. Draugiškas, jo bendravimo ratą sudaro ne tik bendraamžiai, jis geba būti taktiškas su vyresniais – taip buvo pristatytas Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos mokinys.
Dar vieną mokinį – Dominyką Bertašių – nominuoti pilietiškiausiu pasiūlė mokyklos direktorius Artūras Matukaitis. Devintokas Dominykas yra mokinių komiteto pirmininkas, jis geba surinkti komandą, sutelkti ją darbui. Vaikinas yra tikras savo mokyklos ir miestelio patriotas, niekada nebijo išsakyti savo nuomonę, ją įrodo darbais.
Lukas Druktenis – irgi tos pačios mokyklos mokinys. Ypač šiais metais Lukas aktyviai dalyvavo kultūros centro ir bendruomenės organizuotame turizmo edukaciniame projekte, savanoriškai dalyvavo ne tik renginių programoje, bet ir prisidėjo prie paruošiamųjų darbų. Lukas – veiklus, geranoriškas, draugiškas jaunas žmogus, besidomintis savo krašto istorija – rekomendacijoje parašė neformalios turizmo studijos vadovė Gina Meškauskienė.
Smalininkietį gimnazistą Paulių Alekną nominuoti pasiūlė ir kultūros centras, ir „Nemuno“ skautų draugovė. „Aktyvaus pilietiško gyvenimo užuomazgos išryškėjo Pauliui tapus skautu. Jis pasižymėjo patikimumu, supratingumu, gebėjimu bendrauti, išryškėjo atsakingumas, iniciatyvumas, žingeidumas, sąžiningumas. Duotą skautišką įžodį tarnauti ir būti pavyzdžiu Paulius kasdienoje realizuoja darbais. Dabar Paulius yra Tauragės krašto patyrusių skautų tarybos narys, „Nemuno“ draugovės draugininkės pavaduotojas. Sportuoja, savanoriauja, po atrankinio žygio šiemet nepatekęs į ekspediciją neprarado tikslo vėl dalyvauti projekte „Misija Sibiras“. Savo entuziazmu ir pavyzdžiu patraukia bendraamžius, sugeba skirti tikrus dalykus nuo menkaverčių, darydamas gera nesipuikuoja prieš kitus, drąsiai laikosi savo pozicijos, neturi vartotojiško požiūrio į aplinką, bet pats ją puoselėja – itin išsamią rekomendaciją apie Paulių parašė mokytoja Jolita Štrimienė.

Trispalvė atiteko Akvilei

Nominacijos steigėjai pilietiškiausia išrinko seniūnaičio Arvydo Ašmono rekomenduotą kandidatę – Akvilę Bialoglovytę. Ji gimė ir užaugo Smalininkuose. Tai aktyvi bendruomenės narė, dalyvaujanti įvairiose akcijose ir veiklose. Mums pasisekė, kad Akvilė yra Smalininkų seniūno pavaduotoja. Dirbant šį atsakingą darbą jos visuomeninių veiklų ratas nesumažėjo, o tiesioginis jos darbas tapo įrankiu įgyvendinti idėjas, skirtas Smalininkų miesto gerovei – parašė seniūnaitis rekomendacijoje.
Ąžuolinėje dėžutėje įdėtą Trispalvę šių metų pilietiškiausiai smalininkietei A. Bialoglovytei įteikė šventės viešnia aktorė Dalia Michelevičiūtė.
„Manau, mes visi turim galimybę keisti miesto veidą, ir koks jis bus, priklauso nuo mūsų visų, neišskiriant nė vienos gyventojų grupės. Aš tikiu, kad Smalininkuose galima gerai ir saugiai gyventi, dėl to čia ir gyvenu, – jau po renginio sakė Akvilė. – Mano miestas – kaip besiskleidžiantis obels žiedas, o koks obuoliukas bus, parodys ruduo. Galime tikėtis daug, bet reikia nepamiršti, kad turim skirti nemažai laiko darbams, o jo kartais visiems pritrūksta, kažkur išsibarsto. Mūsų pilietiški smalininkiečiai galėtų būt geros naujienos apie Smalininkus ambasadoriais, o ir šiukšlės pakėlimas nuo žemės yra gerasis darbelis mūsų miestui.“

Dovanos kūrė šventės jaukumą

Visi „Pilietiškiausio smalininkiečio“ nominantai dovanų gavo istorinį leidinį „Pirmasis Lietuvos statutas“. Seniūnaitis A. Ašmonas ir kultūros centro direktorius Arvydas Griškus padėkas įteikė dar nemažam būriui jaunuolių, kurie šiais metais aktyviai dalyvavo Smalininkų kultūriniame, visuomeniniame, bendruomeniniame gyvenime.
Jurbarko kultūros centro choro „Bildukas“, kuriam vadovauja Danutė Lapienė, jaunuolių grupė savo dainomis sužavėjo visus šventės dalyvius. Aktorės D. Michelevičiūtės sveikinimo ir skaitomų eilėraščių visi klausėsi sulaikę kvėpavimą, pamiršę paploti.
Nacionalinio dramos teatro aktorę D. Michelevičiūtę į renginį pakvietė Arnas Ašmonas – tai jo dovana smalininkiečiams. Dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijuojantis Arnas prieš trejus metus pirmasis laimėjo pilietiškiausio smalininkiečio vardą ir garbingąją dovaną.
Po apdovanojimų ir dovanų vakaras tęsėsi gurkšnojant kavą ir ragaujant klubo „Aukštyn kojom“ paruoštas gražias vaišes. Šventė buvo šilta ir jauki, be pompastikos – tokios ir norėjo klubo pirmininkė Agnė. Toks – nepompastiškas – ir Smalininkų jaunimo pilietiškumas, besiskleidžiantis aktyvioje ir įdomioje kasdienybėje.

 Danutė KAROPČIKIENĖ« AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook