Patriotus augina šeima ir bendruomenė

Patriotus augina šeima ir bendruomenė (0)

2016-12-21

Visais laikais visų tautų žmones doriems darbams įkvepia didingi patriotizmo pavyzdžiai. Bet patriotai neatsiranda iš niekur – juos augina šeimos ir bendruomenės. Gruodžio 5 d. Smalininkuose pagerbti, pagirti ir apdovanoti aktyvūs, visuomeniški, gimtinę mylintys jaunuoliai. Didžioji dovana – Lietuvos valstybės vėliava – įteikta skautui Andriui Kožikiui.

Vėliava su istorija
Jaunimo klubas „Aukštyn kojom“ prieš ketverius metus pradėjo projektą „Patriotizmas Smalininkuose – praktiškai“. Išrinkti patriotiškiausią jauną smalininkietį – ne vienintelis projekto tikslas, dar – skatinti jaunimą gražiems darbams, juos pastebėti ir įvertinti.
Ąžuolinėje dėžutėje įrėminta Trispalvė – prasminga dovana, o vėliava – su istorija. Jau daug metų Smalininkuose gyvuoja itin graži, nes iš pačių smalininkiečių kilusi, iniciatyva ant Nemuno uosto pylimo iškilmingai pakelti Lietuvos valstybės vėliavą. Šiemet gegužės mėnesį, vykstant respublikiniam Mažosios Lietuvos tautinių šokių festivaliui „Smalininkų sueiginis“ vėliavą uoste iškėlė „Nemuno“ draugovės skautai. Visą vasarą, iki pat laivybos sezono pabaigos, vėliava traukia ir vietinių, ir svečių akį, primindama, kur gyvename ir kas esame. Paskui tampa dovana patriotiškiausiam smalininkiečiui.
Kolumbai ir amerikos
Renginys patriotiškiausiems pagerbti į Smalininkų TVM mažąją salę sukvietė ne tik jaunimą – atėjo jų tėčiai ir mamos, jaunos šeimos, su dar nuo rankų nepaleidžiamais patriotais, atvyko politikų ir Jurbarko rajono meras, sulaukta svečių iš Pagėgių savivaldybės. 
Šventė prasidėjo Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centre veikiančios jaunimo studijos „MLZ“ pasirodymu – skambant Keistuolių teatro dainai „Amerika“ jaunuoliai stebėjosi, kad ieškoti Amerikos Kolumbas galbūt išvyko iš... Smalininkų. 
„Žmonės, einantys į priekį ir ieškantys neatrastų gyvenimiškų lobių, vadinami Kolumbais, o svajonių objektas dažnai pavadinamas Amerika“, – scenos vaizdelio prasmę išaiškino „MLZ“ vadovė ir renginio vedėja Gina Meškauskienė. „Senasis Smalininkų uostas buvo svarbus miesto gyvenimo centras, iš kurio išplaukdavo laivai Nemunu į Lietuvą ir Europą, todėl sakau: laba diena, Kolumbai, atradę ir norintys atrasti savo Amerikas“, – sveikinosi vedėjos partnerė šioje šventėje Roberta Blaškevičiūtė.
Roberta – irgi „MLZ“ studijos narė, o jos nuotrauka – pati pirmoji foto parodoje, kuri nuo pat pirmojo renginio „Patriotizmas Smalininkuose – praktiškai“ eksponuojama ir kasmet papildoma naujais kadrais. Mergina, tuomet dar visiškai vaikas, su mažyte Trispalve rankoje ir nevaikiškai susimąsčiusi, užfiksuota kažkurioje valstybinėje šventėje dideliame smalininkiečių būryje.
Laikas pilietiškiausiems pagerbti pasirinktas ne atsitiktinis, bet susietas su Mažosios Lietuvos istorija. „1918 metų lapkričio 30-ąjąTilžėje Mažosios Lietuvos tautinė taryba pasirašė dokumentą, kuriuo pareikalavo Paryžiaus taikos konferencijoje prijungti Mažąją Lietuvą prie Didžiosios. Dokumentą pasirašė 24 signatarai, šio krašto šviesuoliai – lietuvininkai“, – istoriją priminė Roberta. 
Jaunimas turbūt neišbelstų kaip iš rašto pavardžių ir datų, bet „MLZ“ studija, pasirinkusi jaunatviškai linksmą pavadinimą – Mažosios Lietuvos zuikiai – gyvena ne vien pramogomis. Veiklusis jaunimas daro daug prasmingų ir rimtų darbų ir savo kraštą pažįsta ne tik iš vadovėlių.
Pagyrė aktyviausius
Pirmiausia renginyje padėkota studijos „MLZ“ aktyviausiems – Einorui Mozūraičiui, Mykolui Povilauskui, Dominykui Pocevičiui, Dominykui Bertašiui, Tadui Reičiūnui, Lukui Drukteniui, Livijai Kavoliūtei, Robertai Blaškevičiūtei, Kamilei Žičkutei. Kai kurie projekto „Pilietiškumas Smalininkuose – praktiškai“ padėkas pelnė jau ne pirmą kartą, o Mantas Micavičius – Smalininkų TVM moksleivis ir Lietuvos šaulių sąjungos narys prieš porą metų buvo išrinktas pilietiškiausiu ir kasryt atsibudęs pirmiausia pamato dovanotąją Trispalvę.
Dovanas – knygas „Į nepriklausomą valstybę“ apie Lietuvos persitvarkymo sąjūdį jaunuoliams teikė seniūno pavaduotoja Akvilė Bialoglovytė, pernai pati pelniusi Pilietiškiausios smalininkietės vardą. Padėkas teikusi bendruomenės pirmininkė Vanda Stonienė kiekvienam turėjo ne po vieną gerą žodelį – dėkojo už aktyvumą ir visuomeniškumą, džiaugėsi, kad yra pasitikintys ir patikimi, besišypsantys ir klegantys, drąsūs, nebijantys net nuobodžių darbų. Dėkojo ir tėvams, kurie savo pavyzdžiu paskatina vaikus būti visuomeniškus. 
Trispalvė – Andriui
Šių metų pilietiškiausias – Andrius Kožikis. Devyniolikmetis jaunuolis šiuo metu yra Smalininkų TVM trečiakursis automechanikas, o apdovanojimui jį rekomendavo Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos „Nemuno“ skautų draugovė. 
„Aktyvaus pilietiškumo užuomazgos buvo įskiepytos šeimoje, kur rūpestingų tėvų Laimos ir Gintauto darniai buvo auginami trys vaikai. Labiausiai pilietiškumas išryškėjo įsitraukus į skautišką veiklą. Jau dvylika metų Andrius yra skautas. Jis pasižymi patikimumu, supratingumu, darbštumu ir ištvermingumu. Šalia šių kasmet ryškėjo ir kitos žmogiškosios savybės: atsakingumas, drąsa, sąžiningumas. Duotą skautišką įžodį – tarnauti ir būti pavyzdžiu Andrius kasdienoje realizuoja akivaizdžiais darbais.
Prieš dvejus metus jis įsitraukė į Šaulių organizacijos veiklą, o šiuo metu priklauso Krašto apsaugos savanorių pajėgoms. Dvejus metus treniravosi sambo ir dziudo, buvo nominuotas vienu geriausių rajono sportininkų.
Visose veiklose Andrius pasižymi patikimumu, drąsiai taria „aš galiu“ ir viską stengiasi atlikti kuo geriausiai, kartais net nepaisydamas fizinio alkio ar nuovargio. Bendraudamas su jaunesniais skautais yra vyriškai reiklus ir kantrus. 
Andrius moka branginti ir vertinti savo aplinką, ne vartotojiškai ja naudojasi, bet puoselėja jaunomis savo rankomis“, – rekomendacijoje parašė skautų draugovės vadovė Jolita Štrimienė.
Trispalvę šių metų pilietiškiausiam, organizatorių paprašytas, įteikė Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius ir sveikindamas Andrių bei visus susirinkusiuosius gyrė smalininkiečius, kad iškelia ir sureikšmina pilietiškumą. „Mūsų laikais tai itin svarbu. Šie jauni žmonės rodo pavyzdį savo darbais“, – sakė rajono meras.
Atradęs teatrą
„Šie jauni kolumbai dar tik ieško savo kelių, o vienas jaunuolis išplaukė iš Smalininkų ir jau atrado savo Ameriką, ir tai yra teatras“, – sakė renginio vedėjos Gina ir Roberta pristatydamos pirmosios Trispalvės turėtoją – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentą Arną Ašmoną. 
Ankstesniais metais pakviesdavęs į pilietiškumo šventę savo dėstytojų – profesionalių aktorių, šįkart Vaidybos ir režisūros katedros Teatro ir kino fakulteto ketvirtakursis pats parengė programą savo kraštiečiams. Kai pakvietė pasimankštinti – visi įsitraukė į linksmą žaidimą, kai skaitė monologą apie saloje gyvenusį berniuką – salėje įsivyravo mirtina tyla. 
Paskui Arnas nuoširdžiai sveikino šių metų Pilietiškiausią smalininkietį: „Labiausiai norėčiau palinkėti, Andriau, kad būtum kaip tas monologo berniukas – kad labai tikėtum tuo, ką darai, ir viskas ateis savaime.“
Po renginio gurkšnojant arbatą ir skanaujant kitų jaunimo klubo „Aukštyn kojom“ patiektų vaišių, Arnas prisiminė, kad jis savo Trispalvę pelnė jau būdamas pirmo kurso studentas, bet – už nuopelnus Smalininkams. „Kol buvau čia – mokykla, namai, užklasinė veikla. Kasdien tas pats – dirbi, džiaugiesi kartu su visais. Praėjo daug laiko ir daug buvo įvykių, supratau daug dalykų – apie darbą, komandiškumą... Tas monologas, kurį skaičiau, – tai mano bakalaurinis darbas, dar žalias variantas, bet pasitariau su dėstytoja, ir ji man leido pabandyti“, – pasakojo būsimasis aktorius. 
Arnui studijuoti liko tik pusmetis. Kas paskui, jis nelinkęs spėlioti, tik savo svajonių vaidmens sakė neturintis, į kiekvieną vaidmenį stengiasi įsijausti taip, tarsi jis būtų svarbiausias.
Smalininkietis A. Ašmonas jau vaidina Nacionaliniame dramos teatre, antikinėje tragedijoje „Oidipo mitas“ atlieka vieną pagrindinių vaidmenų. Ne kiekvienam taip pasiseka! Režisierius Gintaras Varnas į šį spektaklį iš savo studentų pasikvietė tik Arną ir dar dvi jo kurso merginas. 
Būdamas mokinys Arnas vaidino „Vaivorykštėje“ – Jurbarko vaikų ir jaunimo teatre, vadovaujamame režisierės Birutės Šneiderienės. Dabar dirbdamas kartu su teatro grandais, Arnas gali palyginti ir sako labiausiai pasigendantis komandiškumo: „Nesakau, kad visada taip būna, kad visi nesutaria ir nėra komandiškumo, bet to pasigendu. „Vaivorykštėje“ visi buvom kaip šeima, visi draugiški, nesvarbu, tavo vaidmuo didelis ar mažas – visi lygūs, visada. Tiesa, ir „Oidipo mite“ ir aktoriai grandai, ir studentai – visi buvom lygūs, pastabas vieni kitiems sakydavom, o Arūnas Sakalauskas, su kuriuo turėjome vieną grimo kambarį, po spektaklio klausdavo: kaip tu manai, kaip čia mums pavyko?“
Tačiau būsimasis aktorius prisipažįsta, kad patys geriausi iki šiol teatro metai buvo „Vaivorykštėje“, ir tikisi, kad jaunoji aktorių karta į teatrą atneš daugiau komandiškumo ir bendrumo.
Dėkojo mokytojams
Pilietiškumo šventę papuošė ir daug kitų gražių pasirodymų. Grojo Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos pučiamųjų instrumentų klasės mokiniai Sima Kliorikaitytė ir Edvinas Paulaitis kartu su mokytoju Vincu Bakšiu bei mokyklos direktore Loreta Ševeliene. Dainavo Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos mokinė Greta Beržinskaitė, kurią dainavimo moko jurbarkietė mokytoja Rūta Šličkutė. Šoko Pagėgių savivaldybės kultūros centro šiuolaikinio šokio grupė „Mėja“, vadovaujama Gražinos Paliokienės. 
Smalininkų bendruomenės centro pirmininkė V. Stonienė renginyje ne kartą pabrėžė, kaip gražiai jaunus žmones ugdo talentingi mokytojai, turėdama, be abejo, mintyje ne tik tuos žmones, kurių diplomuose įrašyta – mokytojas.
Danutė Karopčikienė

Daugiau nuotraukų fotogalerijoje« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook