Pilietiškumo mažasis jubiliejus: įteikta penktoji Trispalvė

Pilietiškumo mažasis jubiliejus: įteikta penktoji Trispalvė (0)

2017-12-20

Pilietiškumo projektas Smalininkuose sulaukė penkmečio, ir šis mažasis jubiliejus tapo visuotine bendruomenės švente. Šiemet išrinktas ir istorine Trispalve apdovanotas ne tik pilietiškiausias jaunuolis, bet ir padėkota dideliam būriui jaunystę jau išaugusių smalininkiečių – už jų gražius darbus.

Dominykas mėgsta veikti

Pilietiškiausio smalininkiečio apdovanojimo šventė sutraukė itin daug žmonių. Renginys jau yra paskleidęs apie save gerą garsą, o mes daromės pilietiškesni ir svarbius įvykius norime išgyventi kartu.

Kultūros centro salėje buvo ankšta, bet prieš akis švietė Trispalvė, nuo kurios viskas ir prasidėjo. 2011 m. liepos 6-ąją pirmą kartą ant Nemuno uosto pylimo smalinininkiečiai iškilmingai iškėlė Lietuvos valstybės vėliavą. Seniūnas Ramūnas Alminas prisiminė, kokį didžiulį įspūdį jam padarė tą vasarą plaukiant laivu Nemunu ties Smalininkais plevėsuojanti vėliava. O rajono meras Skirmantas Mockevičius sveikino šios idėjos autorių Arvydą Ašmoną.

Pirmoji bendruomenę vienijanti Trispalvė įrėminta kabo kultūros centre, kitos, jaunimo klubo „Aukštyn kojom“ sumanymu, įteikiamos pilietiškiausiu išrinktam jaunajam smalininkiečiui.

Šiemet pilietiškiausiu tapo Dominykas Bertašius – kultūros centro jaunimo studijos „MLZ“ dalyvis, sugebantis surinkti ir sutelkti komandą, įvairiausių veiklų mokykloje ir miestelyje aktyvistas. Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos bendruomenė apie Dominyką sako: jis – savo mokyklos ir miestelio patriotas, tokiu ir likęs, nors dabar mokosi Klaipėdoje.

Visą laivybos sezoną uoste kabėjusi vėliava gruodžio 8-ąją iškilmingai, dalyvaujant miestelio jaunimui, nuleista. Kai ąžuolinėje dėžutėje įpakuotą Trispalvę D. Bertašiui įteikė Lietuvos kariuomenės kapitonas Kęstutis Danaitis, pilietiškiausias smalininkietis tepasakė ačiū. Tuo ir garsėja Dominykas, kad mėgsta veikti, o ne daugžodžiauti.

Smalininkietiški „Oskarai“

Trispalvės įteikimas buvo kulminacija, o prasidėjo pilietiškumo šventė – nei daug, nei mažai – „Oskarų“ įteikimu!

Kaip sakė renginio scenarijaus autorė ir vedėja, Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro kultūrinės veiklos koordinatorė Gina Meškauskienė, jubiliejinė šventė turi būti kitokia, todėl nutarta padėkoti ir nominacijomis pagerbti ne tik jaunimą.

Buvo įsteigtos 7 nominacijos už visuomeniškai gražius darbus. Kandidatūras siūlė ir aptarė bei nugalėtojus išrinko jungtinė Smalininkų įstaigų bei visuomeninių organizacijų atstovų komanda. Visi nominantai apdovanoti Smalininkų bendruomenės padėkos raštais, o nugalėtojams įteiktos ir smalininkietiškų „Oskarų“ statulėlės su užrašu „Pilietiškas smalininkietis“.

Neapsiriko organizatoriai pasiskolindami bene labiausiai pasaulyje žinomo apdovanojimo vardą. Net garbusis smalininkietis Justinas Stonys, turintis daugybę įvairių apdovanojimų, sakė: „Tokio niekada nebuvau gavęs. Smalininkuose – tai pats aukščiausias apdovanojimas.“

Senovinės technikos muziejaus (ko gero, labiausiai Smalininkus garsinančio objekto) įkūrėjas tapo nominacijos „Metų nusipelniusieji“ nugalėtoju. J. Stoniui padėkota už prasmingą veiklą ir už šviesias muziejaus naktis – t. y. prisijungimą prie Tarptautinės muziejų asociacijos iniciatyvos švęsti Tarptautinę muziejų dieną.

„Metų nusipelniusieji“ ir Inesa ir Eligijus Kazikaičiai – už savanorystę, darbštumą ir atsakingumą, už pagamintus suvenyrus geriausiems miestelio žvejams.

Jurgita ir Nerijus Gurkliai „Oskarą“ gavo už kasmetinę materialinę paramą Smalininkų miesto šventėms. Apdovanojimą pasiėmusi Jurgita Gurklienė sakė esanti nustebusi, kad susirinko tiek daug žmonių, ir džiaugėsi, kad tiek daug jaunimo ir vaikų dar yra Smalininkuose. „Kadangi mūsų šeima nominuota už biudžeto lopymą, tikiuosi, kad ir visi šie mažieji užaugę taip pat ne tik gyvens, bet ir investuos savo krašte“, – sakė moteris.

Metų įvykiai ir žmonės

„Metų bitutės“ nominaciją laimėjo Vida Povilauskienė. Ši auksarankė darbštuolė dailės ir technologijų mokytoja turi nesuskaičiuojamą daugybę idėjų ir tiek pat noro nesavanaudiškai kurti grožį ne tik sau.

Darbštumą simbolizuojančioje nominacijoje padėkota ir Zitai Sakavičienei – už Mažosios Lietuvos kulinarinio paveldo puoselėjimą bei Daivai Babilienei – už neištartą frazę „tai ne mano darbas“, už visuomenei naudingą veiklą – ne žodžiais, bet darbais.

Padėkota ir lengvosios atletikos trenerei Violetai Kokarskajai – už išugdytus aukšto lygio sportininkus, už tai, kad mažo miestelio vaikams suteikia galimybę pajusti pergalės skonį.

Nominacija „Metų puošmena“ buvo skirta pagerbti gražiai tvarkomų sodybų šeimininkus. Padėkota Ričardui ir Daliai Urbšams – už preciziškai tvarkomą savo sodybos miesto pagrindinėje gatvėje aplinką, už žydinčias gėles, o Virginijai ir Algiui Vaitkevičiams – už išpuoselėtą rožyną. Šios nominacijos „Oskaras“ atiteko Albinui ir Kristinai Gaidauskams – už begalinę kantrybę kuriant topiarus – figūrines gyvatvores ir krūmus.

Geru žodžiu paminėti ir išvykusieji: Mantas Micavičius, jau kuris laikas gyvenantis kitame mieste, bet bendruomenės vis dar pasigendamas. Mantas 2014 m. buvo nominuotas pilietiškiausiu smalininkiečiu. „Metų išvykusiojo“ nominacija atiteko buvusiam seniūnui Sauliui Jaručiui – kaip padėka už tą laiką, kol dar nebuvo išvykęs. Apdovanojimą buvusiam seniūnui perduos jo jaunėlė dukra Monika.

Tarp išvykusiųjų buvo paminėti ir... gandrai. „Dėl jų išvykimo galim atsikvėpti, kad nebus naujagimių, todėl galėsime šiek tiek pamiegoti iki pavasario“, – juokavo renginio vedėja, bet kažkas iš salės pastebėjo ir rimtesnę prasmę: gerai būtų, kad visi išvykusieji iš Smalininkų sugrįžtų, kaip sugrįžta gandrai.

Naujo seniūno rinkimai pretendavo tapti „Metų įvykiu“. Dar – vamzdžių vagystė iš seniūnijos kiemo ir netikėtas jų atsiradimas... atliekų aikštelėje. Bet šie įvykiai nuo bendruomenės valios ir geranoriškumo nedaug tepriklausė, tad į apdovanojimus pretendavo Nemuno šventė, kurioje dalyvauja daug žmonių, ir labai daug – padedančių šventę paruošti. O Metų įvykiu pripažintas projektas „Lidijos Meškaitytės kelias po Mažąją Lietuvą“. Tai Lidijos Meškaitytės miniatiūrų, jos vardo konkurso dalyvių darbų ir Violetos Schuetz fotografijų paroda, kuri, planuojama, kitąmet keliaus ir po Jurbarko rajoną. Projektą įgyvendino jau minėtoji Violeta, taip pat Akvilė Bialoglovytė, Gina Meškauskienė, Irina Pukėnienė ir Ona Burneikienė – jai ir buvo įteiktas apdovanojimas. Unikaliosios dailininkės sodybą ir jos atminimą sauganti O. Burneikienė padėkojo visiems, kurie vertina palikimą.

Violeta ir Dieteris Schuetz tapo „Metų šeimos“ nominacijos laimėtojais – už Violetos Smalininkų fotometraštį, už Dieterio visiems draugišką „hello!“, už jaukius vakarus sode ir daugybę kitų veiklų.

Padėkota ir Andželikai ir Arvydui Ašmonams – už idėjų generaciją, regeneraciją ir transliaciją, bei Laimai ir Artūrui Matukaičiams – už stovyklą „Sakale, lėk“, kurioje nori dalyvauti visi Smalininkų vaikai.

„Metų kantriausiais“ pretendavo tapti Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius Arvydas Griškus – už tai, kad atlaiko idėjų lietų, emocijų vėtrą, darbų įkarštį ir pasiekto rezultato giedrą. Ir Beržų gatvės gyventojai – už tai, kad ilgai laukė savojo kelio. Nors jiems tiktų ir atkakliųjų nominacija – kad sulauktų, turėjo įrodyti, jog ne visi valdžios sprendimai yra protingi. O nominuotas buvo seniūnijos ūkvedys-energetikas Viktoras Lukošius – už tai, kad nieko nėra neįmanomo.

Kaip atsiranda tradicijos

Visą renginį jo vedėja Gina tarsi įvyniojo į „Mažąjį princą“ – tame sename kūrinyje yra daug nepasenusios išminties apie meilę ir draugystę, apie gerus įpročius ir papročius. Ir apie bendruomeniškumą bei pilietiškumą, nors šių žodžių Antuanas de Sent-Egziuperi ir nevartojo.

Šių metų pilietiškiausio smalininkiečio apdovanojimo šventė ypač susivienijo skirtingų kartų bendruomenės narius. Šventės vedėjai talkino jos pačios vadovaujamos studijos „MLZ“ jaunimas – teikė apdovanojimus, sveikino ir spaudė rankas bendruomenės vyresniesiems. Šaunūs vaikinai ir išsipusčiusios mergaitės, kurias aprengė parduotuvė „Amūras“, papuošė „Kūrybos idėja“. Taigi „Oskarų“ vakarėlis!

Kaip visada, šioje šventėje pasirodymą savo gimtinės žmonėms dovanojo Arnas Ašmonas. Kauno dramos teatro aktorius su kolege Elžbieta Karolina Mikalajūnaite skaitė ir dainavo poeziją. Puikiausia dovana! Arnas 2013 m. tapo pirmuoju pilietiškiausiu smalininkiečiu. Žavingu koncertu renginį baigė talentinga jaunoji vokalistė Ieva Sapronaitytė su Jurbarko kultūros centro orkestru „Jada“, vadovaujamu Gyčio Gvozdo.

Prisirišimas prie gerų papročių tampa tradicijomis, tad gražiai baigdami šiuos metus smalininkiečiai tikisi tokių pačių ateinančiųjų, su šviesaus bendruomeniškumo ir kilnaus pilietiškumo apraiškomis kasdienybėje – ir ne tik dėl apdovanojimų.

Danutė KAROPČIKIENĖ« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook