Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Krašto bendruomenes įtraukė viduramžių pramogos ir tradicijos (0)

Rugsėjo 19 d. šalia rudenėjančiame parke paskendusios Raudonės pilies įsikūrė viduramžių miestelis su savo gyventojais, pramogomis ir užsiėmimais. Į baigiamąjį projekto renginį pakvietė VšĮ „Viduramžių pasiuntiniai“, visą vasarą sekmadieniais Raudonėje ir Veliuonoje bendruomenėms rengusi įdomius ir smagius užsiėmimus.

(Plačiau...)

Žolinės iškilmė Veliuonoje: Dievas šypsosi žmogui vasaros vaisiais (0)

Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia mini 600 metų jubiliejų, tad tituliniai atlaidai – Žolinė – šiemet švęsti ypač iškilmingai. Parapija susirinko į renovuotą ir Veliuonos Madoną susigrąžinusią šventovę, Mišias aukojęs Kauno arkivyskupas akcentavo jos garsią ir didingą istoriją, parapijos klebonas džiaugėsi tikinčiųjų bendruomenės susitelkimu ir darbštumu. Padėkota ir bažnytinės, ir pasaulietinės valdžios atstovams, ir parapijiečiams – už gražius jubiliejinius metus.

(Plačiau...)

Patrankos šovinio tūtos paslaptis (0)

Trūko gal tik pusvalandžio ar net mažiau, kai svarbi Eržvilko krašto pokario metų partizaninės kovos istorijos dalis būtų sunaikinta. Ją išgelbėjo dabar Varlaukyje gyvenantis šaulys Petras Buitkus. Prieš trisdešimt metų prasmingas jo poelgis leido išsaugoti svarbią dalį istorijos, nors P. Buitkus nemano atlikęs kažką svarbaus. Tačiau kitaip įsitikinęs jo geras pažįstamas jurbarkietis Kęstutis Daškauskas, apie išskirtinį Petro poelgį ir sumanumą pranešęs „Šviesai“. Mat įsitikinęs, kad rugsėjo 12-ąją minint partizanų Kęstučio apygardos įkūrimo 75-ąsias metines tokie dalykai turi būti prisiminti, o juos atlikę žmonės pagerbti.

(Plačiau...)

Pasivaikščiojimas po Jurbarką, kur augo Tel Avivo sodas (0)

Neatskiriama Lietuvos visuomenės dalis nuo pat XIV a. buvo žydai, reikšmingai prisidėję prie mūsų šalies valstybingumo, istorijos, kultūros ir mokslo raidos. Daugelyje miestų ir miestelių dar praėjusio šimtmečio pradžioje žydai sudarė ženklią bendruomenės dalį. Netolima tai praeitis, jos ženklų dar yra ir žmonių atmintyje, ir miestų gatvėse. O prisiminti ragina ir šiemet paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metai. Apie šią netolimą Jurbarko praeitį, eidamos gatvėmis, kuriomis vaikščiojo ir mūsų miesto žydai, kalbėjomės su gide Nijole Paulikiene.

(Plačiau...)

Jurbarko žydų verslas: kai centas litą parsivesdavo (0)

Nors Jurbarko istorijoje žydų bendruomenė užėmė svarbią, o tarpais ir vyraujančią, padėtį, šiandien toji miesto ir viso Jurbarko krašto istorijos dalis primiršta. Antrojo pasaulinio karo metais naciams sunaikinus žydų bendruomenę, o ir sovietiniais metais jų istoriją taip pat vertinus atsargiai, dažniausiai tik holokausto tema, su bėgančiu laiku iš visuomenės atminimo trynėsi ir buvęs Jurbarko žydų gyvenimas. Oho, koks XIX a. pabaigoje ir praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje jis buvo Jurbarke!

(Plačiau...)

Jurbarko žydų verslas: kai centas litą parsivesdavo (0)

Nors Jurbarko istorijoje žydų bendruomenė užėmė svarbią, o tarpais ir vyraujančią, padėtį, šiandien toji miesto ir viso Jurbarko krašto istorijos dalis primiršta. Antrojo pasaulinio karo metais naciams sunaikinus žydų bendruomenę, o ir sovietiniais metais jų istoriją taip pat vertinus atsargiai, dažniausiai tik holokausto tema, su bėgančiu laiku iš visuomenės atminimo trynėsi ir buvęs Jurbarko žydų gyvenimas. Oho, koks XIX a. pabaigoje ir praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje jis buvo Jurbarke!

(Plačiau...)

Žydiškasis Jurbarkas: miesto istorijos puslapiai (0)

Jeigu turėtume laiko mašiną ir laiką Jurbarke galėtume pasukti aštuoniasdešimt metų atgal, išvystume visai kitokią miesto gyventojų tautinę sudėtį. Be lietuvių, vokiečių, rusų vienais duomenimis per 42 proc. (kitais duomenimis – žymiai daugiau) čia gyveno žydai ir sudarė didžiąją miesto gyventojų dalį. Tad žydiškasis gyvenimas buvo neatskiriama, tik dabar jau gerokai pamiršta, Jurbarko istorijos dalis. O ar galime, ar turime teisę pamiršti dalį savo krašto istorijos? Tuo labiau kad toji istorija ir neįprasta, ir labai skaudi.

(Plačiau...)

Jurbarkiečiai ištarė: „Mes atsimename“ (0)

Sausio 27-ąją tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena paminėta ir Jurbarke. Genocido aukų kapinėse uždegtos žvakės ir padėti atminimo akmenėliai, atminimo valanda surengta prie Sinagogų aikštės memorialo, o popietę Jurbarko krašto muziejus kvietė pažiūrėti režisieriaus Sauliaus Beržinio dokumentinio filmo „Kai apie Jurbarką skambėjo jidiš“. Skaudžios datos Tą pačią dieną minėtos ir Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos Lenkijoje išlaisvinimo 75-osios metinės. 

(Plačiau...)

Skirsnemunės partizano likimas (0)

Praėjusį šeštadienį (gruodžio 14 d.) „Šviesa“ paskelbė publikaciją „Paskutinis Skirsnemunės partizanų būrio mūšis“ apie tragišką Skirsnemunės partizanų, kuriems vadovavo Juozas Galbuogis, susidūrimą netoli Šilinės Švendriškių kaimo valstiečio Juozo Pagirėno sodyboje su Šakių apskrities Gelgaudiškio valsčiaus MVD (rus. – ministerstvo vnutrennich del; liet – vidaus reikalų ministerija) įgulos kareiviais ir stribais. 

(Plačiau...)

Paskutinis Skirsnemunės partizanų būrio mūšis (0)

Kulkosvaidžių tratėjimo, automatų serijų ir šautuvų poškėjimo lydima gyvenimo ir mirties drama tęsėsi vos 30 minučių. Po šio pusvalandžio tą apniukusią, lietui krapnojant vasaros dieną Švendriškių kaimo valstiečio Juozo Pagirėno sodyboje gulėjo vienuolika nukautų partizanų, o vienas suimtas gyvas. Tai buvo paskutinis Skirsnemunės partizanų būrio mūšis.

(Plačiau...)

Akmenys ant Lietuvos laisvės kelio (0)

Kryžkalnyje (Raseinių r.) pradėtas statyti paminklas Lietuvos partizanams, tarp jų Jurbarko krašto ir visos Kęstučio apygardos kovotojams atminti. Buvo sumanyta, kad naujasis paminklas taps pirmuoju valstybinio lygmens paminklu. Tačiau kaip ir daugelis sumanytų statyti paminklų, taip ir šis, sukėlė audringų diskusijų. Šiandien savo nuomone dalijasi vienas iš 1991 m. Parlamento gynėjų, Lietuvos kariuomenės kūrėjas-savanoris Antanas Kliunka.

(Plačiau...)

Žengiant laisvės keliu jurbarkiečiai buvo priekyje (0)

Spalio 19-ąją jurbarkiečiai pažymėjo šimtąsias Jurbarko šaulių būrio įkūrimo metines. Pirmasis būrys oficialiai įsteigtas 1919 m. spalio 22 d. Jurbarke tarpukario Lietuvos šauliai gyvavo iki 1940 m. vasaros. Nepraėjus nė mėnesiui po Lietuvos pirmosios sovietinės okupacijos 1940 m. birželio 15 d., Lietuvą užėmusi sovietų valdžia tų metų liepos 11 d. paskelbė, kad Šaulių sąjunga likviduojama. Taip buvo užgniaužta ir Jurbarko šaulių veikla, bet ne laisvės siekis ir pareiga Tėvynei.

(Plačiau...)

Jurbarko šauliai stojo ginti nepriklausomybę ir lietuvišką žemę (0)

Sukanka 100 metų, kai Jurbarke įsteigtas šaulių organizacijos skyrius. Tai įvyko 1919 m. spalio 22 d. Per šimtmetį Jurbarko šauliai nuėjo sudėtingą ir garbingą kelią. Nors tuo laiku, tik kiek daugiau nei prieš pusantrų metų, Lietuvos Tarybos 2018 m. vasario 16-osios nutarimu, vadinamuoju Nepriklausomybės aktu, juridiškai buvo atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė, tačiau faktinis gyvenimas, ypač tolimoje Lietuvos pasienio vietoje, tuomet buvusioje Jurbarko apskrityje, tekėjo sena vaga. O susiburti Jurbarko vyrus į šaulių organizaciją vertė istorinės aplinkybės.

(Plačiau...)

Lietuvai paaukotas Antkalniškių profesoriaus gyvenimas (0)

Dar ilgą laiką po karo vyresnieji Antkalniškių kaimo (Jurbarkų sen.) žmonės jį vadino „mūsų profesoriumi“. Taip jie prisimindavo vieną šviesiausių tarpukario Lietuvos žmonių, užėjus pirmajai sovietinei okupacijai 1941 m. birželio 14 d. ištremtą į Sibirą ir ten nukankintą filosofą, profesorių Izidorių Tamošaitį, savo gyvenimą paskyrusį nepriklausomos Lietuvos laisvei ir mokslui įtvirtinti. Rugpjūčio pabaigoje sukako 130 metų nuo profesoriaus gimimo, o sovietiniame kalėjime mirė jis eidamas 54-uosius gyvenimo metus.

(Plačiau...)

Naujoje šaudykloje laukiami ne tik medžiotojai (0)

Rugsėjo 21-ąją Mozūriškių k. (Šakių r.) atidaryta Vytauto Kazio Januškevičiaus vardo šaudykla. Medžiotojams, kariams ir sportinio šaudymo entuziastams skirtą objektą savo tėvo garbei įrengė žinomi šio krašto verslininkai ir medžiotojai Januškevičiai. Iš visos šalies atvykusiems svečiams buvo pristatytos ne tik šaudyklos galimybės, bet ir šios vietos istorija.

(Plačiau...)

Laisvės siekis – svarbiau už gyvybę (0)

Per Lietuvą nusirito Baltijos kelio trisdešimtmečio minėjimų banga, o Jurbarke ši data sutapo su miesto 760 metų jubiliejumi. Duoklę istorijai ir kovoms už mūsų šalies laisvę ir nepriklausomybę atidavė surengta konferencija „Išdidūs buvo ir laisvi“. Prie partizanų generolo Jono Žemaičio-Vytauto bunkerio-vadavietės Šimkaičių miške iškilmingai atidengta skulptūra „Eglutė“, liudijanti šios vietos istorinę partizaninės pokario metų laisvės kovos svarbą.

(Plačiau...)

Rugpjūčio 23-oji: pasekmės ir svarba istorijoje (0)

Lietuvių tautos istorijoje buvo dvi itin lemtingos datos. Tai – 1939 m. ir 1989 m. rugpjūčio 23-iosios dienos. Abiem atvejais buvo nulemtas milijonų žmonių likimas.

(Plačiau...)

Baltijos kelias mus vienija ir šiandien (video) (0)

Prieš trisdešimt metų Baltijos kelias tapo aukščiausiu trijų Baltijos šalių tautų – lietuvių, latvių ir estų – pakilimu už laisvę, už šių valstybių nepriklausomybę. Į Baltijos kelią, reikalaudamos panaikinti Molotovo-Ribentropo pakto pasekmes – sovietinę okupaciją – šios tautos pakilo pasauliui rodydamos savo pasiryžimą ir vienybę, laisvės troškimą.

Apie pasirengimą Baltijos keliui, apie veiklą iki šios akcijos pasakoja vienas iš Baltijos kelio koordinatorių, vėliau vienas iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų ir Parlamento nuo 1991 m. sausio sovietinės agresijos gynėjų Antanas KLIUNKA

(Plačiau...)

Į Jurbarką sugrįžta žydų ir jų gelbėtojų atminimas (0)

Jurbarkiškis, habilituotas mokslų daktaras, profesorius, rajono Garbės pilietis Arnoldas Piročkinas dalijasi įžvalgomis apie Jurbarko žydų bendruomenės atminimą, lietuvių ir žydų tautų istorinius santykius.

(Plačiau...)

Prisiminimuose gyva istorija (0)

1941 m. birželio 14 d. trečią valandą nakties NKVD pradėjo masinius lietuvių areštus. Ištisomis šeimomis žmonės buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą.

(Plačiau...)

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook