Jubiliejų švenčiantis teatras – pilnas idėjų ir energijos

Jubiliejų švenčiantis teatras – pilnas idėjų ir energijos (0)

2019-09-15

Jurbarkiečiai su austre Marija Kapelari (dešinėje) mokėsi samių joikų, austriško jodeliavimo ir lietuviškų sutartinių.

60-ties metų jubiliejaus sulaukęs Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras kokybės kartelę sau kelia vis aukščiau – teatralai stebina profesionalumu, jų dalyviai į Jurbarką atvyksta iš įvairiausių pasaulio kampelių, nauji pastatymai žavi originalumu ir prasmingumu. „Niekada nebuvome popsiniai, o dabar dar labiau norisi intelektualumo“, – sako teatro vadovė, režisierė Danutė Budrytė-Samienė.

Sau ir žiūrovams

Šventinius metus K. Glinskio teatro bendruomenė pradėjo puikia dovana žiūrovams – žiemos pabaigoje parodytas premjerinis spektaklis „Camino vainikas“, sukurtas pagal lietuvių poeto, vertėjo, gimusio Jurbarko r., Švendriškiuose, Antano Gailiaus sonetus „Camino vainikas“ iš eilėraščių knygos „Penkiapėdžio sugrįžimas“.

Teatro režisierė D. Budrytė-Samienė itin daug dėmesio skiria Jurbarko krašto kūrėjų atminimui išsaugoti. Teatro renginiuose, spektakliuose nuolat skamba šių žmonių pavardės, kūryba. Iki spektaklio „Camino vainikas“ retas jurbarkietis buvo girdėjęs ir A. Gailiaus pavardę. Po spektaklio žiūrovai galėjo su autoriumi pabendrauti.

Pavasarį gražiu renginiu pagerbti teatro senjorai – jiems surengtas pagarbinimo vakaras „60 ačiū“. „Labai džiaugiuosi, kad dar turime teatre senjorų, veteranų, iš kurių gali mokytis jaunoji karta. Jų patirtis leidžia vaidmenis kurti ypatingai. Matyti, girdėti, kaip vaidina jie – geriausia aktorystės mokykla“, – sako D. Budrytė-Samienė.

Teatro dienos proga surengti ir tradiciniai teatro nominacijų „Vanduo“ apdovanojimai. Žiūrovai sulaukė puikios koncertinės programos – pasirodė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas Liudas Norvaišas su studentais, šoko Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas Nerijus Juška, o teatro artistai buvo įvertinti nominacijomis.

„Tai buvo pirmoji XI teatro meno šventės „Senjorai ir jaunystė“ dalis. Pramoginė. Taip susidėliojo, kad festivalis šiemet vyksta keliais etapais. Ką tik jo rėmuose turėjome kelių dienų edukacinę programą, o netrukus pakviesime ir į teatro dienas. Siūlome daug renginių ir eiliniam žiūrovui, ir labiau į teatro specifiką besigilinančiam žmogui, aktoriui“, – sako režisierė.

Teatras festivalius rengia jau seniai. Anksčiau vyko „Žiobrinės“, „Bielskynės“ festivaliai, o 2001 m. įvyko pirmasis „Senjorų“ festivalis. Prie teatro kolektyvo prisijungus jaunimui po poros metų festivalis pakrikštytas „Senjorai ir jaunystė“. 2016 m. įvyko jubiliejinis X festivalis.

Istorija ir muzika

Rugsėjo 4-6 d. K. Glinskio teatras žiūrovus pakvietė į kelis renginius, kuriuose buvo galima pasisemti istorinių žinių, sužinoti apie žymius žmones ir šio to pasimokyti. Jurbarkiečiams dar kartą parodytas publicistinis vaidinimas „Tiltai į tėviškę“, kuriam scenarijų parašė režisierė D. Budrytė-Samienė. Spektaklyje su Vydūnu kalbasi neeilinės asmenybės – Vladas Baltrušaitis, Jonas Žemaitis-Vytautas, Aleksandras Stulginskis ir kiti.

Būtent šio spektaklio pažiūrėti į Jurbarką iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvažiavo prezidento Aleksandro Stulginskio anūkas Jonas Linas Juozevičius su žmona – nuo Eržvilko kilusia Daina Žemliauskaite. Jurbarkiečiams jis vedė gyvą ir įdomią istorijos pamoką apie savo senelio gyvenimą.

„Vieni ryšiai gimdo kitus ryšius. Kur bevažiuotume, visur mezgasi pažintys, atrandame sąsajų su savo kraštu. Taip netyčia sutikau ir Stulginskio anūką, kurio, pasirodo, žmona – mūsų kraštietė“, – sako D. Budrytė-Samienė.

Jurbarkiečiai, nuvykę gastroliuoti į Ameriką, pirmiausia susipažino su A. Stuginskio anūke Ramune Juozevičiūte, kitoje kelionėje už Atlanto – su J. L. Juozevičiumi. „Jis man davė paskaityti knygų apie A. Stulginskį. Po to sužinojau, kad jis bene kasmet atvažiuoja į Jurbarką. Negalėjau praleisti progos, todėl pakviečiau jį į renginį“, – pasakoja D. Budrytė-Samienė.

Nors A. Stulginskis – ne mūsų krašto žmogus, D. Budrytė-Samienė įžvelgė daug jo ir žinomo mokytojo iš Jurbarko Benedikto Butkaus gyvenimo paralelių. Be to A. Stulginskis su žmona ir dukra – spektaklio „Tiltai į tėviškę“ herojai.

Visai atsitiktinai režisierė susipažino ir su austre Marija Kapelari (Maria Kapelari), kuri Viešvilėje ir Jurbarke surengė kūrybines dirbtuves „Archaiškos austrų, samių, lietuvių dainos“. „Dėl asmeninių priežasčių dažnai vykstu į Vieną, ten Lietuvos Respublikos ambasadoje vyksta įvairūs renginiai. Ten buvo surengtas seminaras, kuriame penkios lietuvės ir penkios austrės dainavo lietuviškas sutartines. Buvo nuostabu“, – tikina D. Budrytė-Samienė. Ji lietuviškų sutartinių visus mokiusią austrę Mariją pakvietė į Jurbarką.

Mokykloje psichologinį darbą dirbanti, muzikų šeimoje užaugusi M. Kapelari domisi archaiškomis dainomis. Ir Jurbarke į kūrybines dirbtuves susirinkusiuosius ji mokė samių joiko, austriško jodeliavimo ir lietuviškų sutartinių, pademonstravo, kaip skamba afrikietiškas gerklinis dainavimas. Pati Marija lietuviškas sutartines išgirdo viešėdama Rumšiškėse ir ėmė jų mokytis pas sutartinių giedotojų grupės „Kadujo“ ir folkloro ansamblio „Saulėlio“ vadovę, mokslų daktarę Laurą Lukenskienę, kuri buvo atvykusi į Viešvilėje surengtas kūrybines dirbtuves. „Senosiomis archaiškomis dainomis pasakojamos istorijos, jos atliekamos kaip ritualai. Šios dainos dainuojamos iš širdies“, – sakė M. Kapelari.

Teatro šventė

Rugsėjo 27-30 d. Jurbarke įvyks trečioji festivalio „Senjorai ir jaunystė“ dalis – teatrų šventė. Žiūrovų laukia jaunajai ir vyresniajai auditorijai skirti spektakliai, susitikimai su scenos profesionalais.

Penktadienį priešpiet Vytauto Didžiojo progimnazijos muzikinis teatras „Linksmas“ pristatys muzikinį spektaklį „Pasaka prie pasakos“. Vėliau lauks įdomus susitikimas su dokumentaliste Agne Marcinkevičiūte, pristatysiančia filmą apie Romualdą Granauską „Raudonu ant balto“. „Mes pradėjome repetuoti spektaklį pagal Romualdo Granausko romaną „Kenotafas“. Tai – autobiografinis spektaklis, todėl teatro aktoriams bus įdomu susitikti su filmo apie šį prozininką, eseistą kūrėją, pasisemti minčių spektakliui“, – mano teatro vadovė. Teatralai premjeros šiemet nežada, bet spektaklis turėtų būti vėl išskirtinis – šįkart su choreografijos elementais.

Pirmąją festivalio dieną dar bus parodytas Paįstrio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Skruzdėlė“ spektaklis „Mergaitė su degtukais“ bei festivalio šeimininkų poezijos spektaklis „Camino vainikas“. Teatralams ir vaidyba besidomintiems žmonėms bus įdomus susitikimas su režisieriumi Albertu Vildžiūnu, kuriame jis parodys, kaip dirbama su aktoriais.

Šeštadienį jurbarkiečių laukia susitikimas su žinoma aktore Virginija Kochanskyte, kuri ne tik suvaidins vienos aktorės spektaklį „Gyvenimas kaip graži kelionė“, bet ir pabendraus su žiūrovais. Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos teatro studija jauniesiems žiūrovams parodys spektaklį „Bloga mergaitė“, o kaimyninių Šakių Zanavykų teatras – dramą „Kapinėse“ A. Čechovo apsakymų motyvais.

Kas pamena panelę Kristiną iš filmo „Tadas Blinda“ mielai ateis į susitikimą su aktore Janina Matekonyte, o norintieji edukacinio reginio bus pamaloninti Birštono Vienkiemio teatro publicistiniu spektakliu „Kalboje – tautos stiprybė“ apie Vydūną.

Rugsėjo 29 d. Jurbarke svečiuosis scenografė iš Baltarusijos Lilija Malašenko, su kuria D. Budrytė-Samienė susipažino Prahoje vykusioje pasaulinėje scenografijos kvadrienalėje. „Į akis iš karto krito Šekspyro veikalams sukurta scenografija, užkalbinau autorę, ir štai ji atvyksta į Jurbarką, kur pristatys savo darbus“, – sako režisierė.

Jurbarkiečiai turės progos pamatyti Priekulės kultūros centro E. Vicherto mėgėjų teatro pastatytą „Šaktarpį“, kurio autorė – D. Budrytė-Samienė. „Jurbarkiečiai matė ir dar atsimena mūsų pastatytą „Šaktarpį“. Bus proga palyginti“, – šypsosi teatro vadovė. Priekulės teatras su šiuo spektakliu tapo mėgėjų teatrų šventės „Atspindžiai“ laureatu.

Beveik metus besitęsiantis festivalis „ Senjorai ir jaunystė“ baigsis rugsėjo 30 d. parodytu „Solo“ teatro spektakliu apie Moniką Mironaitę „Lietuviškoji Nora“, kuriame vaidina gerai žinomas aktorius, šaknų Jurbarko krašte turintis Andrius Bialobžeskis, režisuoja Birutė Mar.

„Teatro misija supažindinti žiūrovus su mūsų krašto kūrėjais bei profesionaliu menu. Tam skirti dauguma mūsų renginių, spektaklių. Labai džiaugiuosi, kad teatras turi puikių galimybių tai daryti – prie jo prisijungė daug įdomių kūrybingų žmonių“, – sako D. Budrytė-Samienė.

K. Glinskio teatre dabar yra apie 40 narių – žingeidžių, energingų. „Nesame improvizuojantis teatras, bet linkęs į intelektualumą. Aktoriai neverda savo sultyse, stengiasi daug pamatyti, keliauja, skaito. Visos patirtys praverčia spektakliuose“, – sako teatro vadovė ir kviečia jurbarkiečius dalyvauti renginiuose – juk jie nevyktų be tokio pat smalsaus žiūrovo.

Jūratė Stanaitienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook